Više je vlasnika te zemlje, ali Grad će nam otkupiti česticu, uvrstio je to u kapitalne projekte za 2020. Lani su nam to obećali na sastanku u Uredu za upravljanje sportskim objektima.
Govori to Vlado Gržanić, predsjednik Ragbi kluba Zagreb, govoreći o terenu u Rudešu, koji je desetljećima dom ragbijaša.
Ali društvo koje je tamo od 1989. uznemirila je priča kako je i NK Rudeš, s ambicijom stabilnog prvoligaša pa danas-sutra i europskoga kluba, bacio oko na taj teren.
Naime, donedavni prvi čovjek kluba Ivan Knežević izjavio je kako "NK Rudeš intenzivno pregovara s Gradom da klub dobije i ragbijaško igralište, za pomoćni teren, jer bez toga neće imati uvjete da se može razvijati."
NK Rudeš dobio je novo vodstvo, predsjednik je Pero Klarić, ali medijski je zvučan ulazak u klub Ivice Olića, Josipa Šimunića i Nikice Jelavića. Zasad bez funkcija, kao savjetnici. Olić i Šimunić ionako su igrali za veterane Rudeša kad bi stigli, a u klubu se nadaju da bi Jelavić još mogao zaigrati za seniore Rudeša.
- Lani su nas ljudi iz nogometnoga kluba pitali smiju li koristiti naš teren za treninge. Nismo odbili, pristali smo dogovoriti se, ali kad su ga vidjeli, zaključili su kako to nije za njih, za njih je to livada, grbavica - pričaju ragbijaši i naglašavaju:
- Uzimajući u obzir bivše reprezentativce koji ulaze u klub, vjerujemo da je realno da Nogometni klub Rudeš izbori 1. ligu i Europu. On je odavno prerastao okvire kvartovskog kluba i sigurno im je ambicija veća od preživljavanja u 1. HNL, žele igrati u Europi. A uzimanje ragbi igrališta sigurno im nije rješenje problema. Stoga predlažemo da se nogometnom kubu dodijeli zaslužena pozicija i nova lokacija na kojoj bi izgradio odgovarajući stadion i zadovoljio Uefine kriterije, a da se nama prepusti stadion i tereni koje oni koriste na Rudešu.
Već se godinama ragbijaši pokušavaju izboriti za svoj teren, Grad je više puta obećavao srediti zemlju, otkupiti je, pa je sve zamrlo.
- Još 1990. Gojko Šušak otvorio je naš teren, a došla nam je u goste reprezentacija novozelandskih iseljenika. Sad su tamo tri kluba: Zagreb, Rudeš i ženski klub Zagreb, imaju po osam selekcija, svi treniraju na tom jednom igralištu, a svaki daje reprezentativce. Tako da, gledajući rezultatski, više mi značimo u ragbijaškom svijetu nego Rudeš u nogometnom - složno poručuju ragbijaši i sjetno zaključuju:
- Žalosno je da ni jedan ragbijaški klub nema sređeno pitanje terena. Hrvatskog prvaka Mladost godinama šikaniraju, a sad i tjeraju s igrališta iza KIF-a, mi se borimo za ovaj teren desetljećima...
Ali tijekom tih desetljeća i ulažu u njega. Svoj novac, koliko tko može. Jedan je bivši igrač kupio traktor, nakon što je prethodni klubu ukraden, podigli su rasvjetu, svlačionice, dio ih se skupio i uredio dječje igralište uz teren... Sve je to, kažu, više od 150.000 kuna.
- I mi smo otvoreni prema zajednici, kod nas se svatko može doći igrati na igralište, u park, organiziramo proslave rođendana s našim animatorima, dogovorili smo izgradnju parka za pse... I nema ograda, za razliku od nogometa, na čije terene ne može nitko ući - kaže Gržanić.
Ta je otvorenost dovela do toga da imaju ponajbolju školu u državi, pa i čak 30-ak dječaka osmogodišnjaka, od kojih je dobar dio počeo trenirati s pet godina.
Od Grada dobivaju 4100 kuna mjesečno za održavanje terena, 1600 kuna za troškove natjecanja (dok sezona traje) i plaću za jednog trenera u školi. Ali složno poručuju:
- To nam nije dovoljno za sve troškove, snalazimo se i snalazit ćemo se, ali mi smo na Rudešu i ne mičemo se! Ne tražimo ništa, samo neka Grad održi obećanje i ostavi tu zemlju kao - ragbijaški teren.
Ragbijaški klub Zagreb sastavio je i priopćenje za javnost:
"U ime svih članova Ragbi kluba Zagreb, a vezano za intervju s gospodinom Ivanom Kneževićem gdje na pitanje „Ima li Rudeš uvjete za napredak u radu?“ Gospodin Knežević odgovara: „Dogovorio sam da nam HNS napravi novi teren s umjetnom travom, što je projekt po županijama. Prvi smo na popisu. Intenzivno se pregovara s Gradom da klub dobije i ragbi igralište za pomoćni teren jer bez toga neće biti osigurani uvjeti da se može razvijati.“ obavještavamo Grad Zagreb, Nogometni klub Rudeš, zainteresiranu javnost i
medije da Ragbi klub Zagreb i ostala dva ragbi kluba (Ženski ragbi klub Zagreb i Ragbi klub Rudeš) koji dijele jedan, jedini teren i za treninge svih selekcija i za utakmice ni pod kojim uvjetima neće pristati na ustupanje ragbi igrališta.
Nogometnom klubu Rudeš želimo sve najbolje i to ne samo da igraju u prvoj HR ligi nego da izbore plasman u jedno od europskih natjecanja, što vjerujemo da je realno, uzimajući u obzir spomenute uspješne hrvatske reprezentativce koji ulaze u Upravu kluba. Nogometni klub Rudeš je odavno prerastao okvire kvartovskog kluba i sigurni smo da ovako ozbiljna ekipa nema ambicije preživljavanja i borbe za opstanak u donjem dijelu tablice prve HR lige, već smo sigurni da imaju želju igranja u europskim natjecanjima u čemu im uzimanje ragbi igrališta sigurno nije rješenje problema kojeg imaju. Stoga predlažemo da se Nogometnom klubu Rudeš dodijeli zaslužena pozicija i nova lokacija na kojoj bi se izgradio odgovarajući stadion koji bi po svim standardima mogao zadovoljiti odigravanje utakmica europskog ranga, a da se Ragbi klubu Zagreb, Ženskom ragbi kluba Zagreb i Ragbi klubu
Rudeš prepusti stadion i tereni koje trenutno koristi Nogometni klub Rudeš.
Postoji li kvartu u Zagrebu koji nema nogometno igralište? Za koliko ragbi igrališta znate? Mogu li sva djeca igrati nogomet i biti uspješni nogometaši? Ragbi je jedinstven sport po tome što ima 15 specifičnih pozicija na terenu u kojima svako dijete može pronaći svoje mjesto bez obzira na fizičke predispozicije (visoki, niski, mršavi, puniji, sporiji, brzi, svi oni imaju mjesta u ragbi momčadi). Dodatno, Ragbi klub Zagreb se natječe u prvoj HR ragbi ligi, kao i u regionalnom natjecanju s klubovima iz regije te dijeli jedan teren sa Ženskim ragbi klubom Zagreb i Ragbi klubom Rudeš gdje na jednom terenu sve selekcije treniraju i igraju utakmice. Riječ je o svim mlađim uzrastima što uključuje U8, U10, U12, U14, U16, U18, o seniorskoj momčadi i veteranima.
Svjesni smo da je ragbi mali sport i da je djelovanje Ragbi kluba Zagreb široj javnosti nepoznanica, pa ovim putem želimo reći da je riječ o klubu koji je osnovan 1964. godine, koji počiva na četiri temeljne vrijednosti (povjerenje, predanost, ljubav i poštovanje) i kojemu je primarni cilj stvaranje ljudi, a tek nakon toga igrača i reprezentativaca Hrvatske.
Ragbi klub Zagreb je višestruki osvajač prvenstava Hrvatske, Inter-lige, Kupa Hrvatske, kako u seniorskoj konkurenciji, tako i u svim mlađim uzrasnim kategorijama, ali ono što je važnije Ragbi klub Zagreb je pomogao i pomaže u odrastanju zdravih, uspješnih i sretnih ljudi. Ragbi je amaterski, timski sport, koji djeci omogućava da uz 2-3 treninga tjedno stignu obavljati i druge obveze i
realizirati se na drugim poljima (jezici, glazba, itd.). Zbog navedenoga volimo reći da je ragbi „mali sport za izgradnju velikih ljudi“.
Čini se važnim podsjetiti da je i riječ o klubu koji nosi ime Grada, a kojem je tadašnji ministar iseljeništva, pokojni, Gojko Šušak svečano otvorio teren na Rudešu 1990. godine. Uz već navedeno korištenje jednog terena od strane 3 ragbi kluba i svih uzrasta potrebno je reći da je sve što se nalazi na i oko ragbi igrališta na Rudešu financirano i napravljeno primarno od strane članova spomenutih ragbi klubova. Igralište, okoliš i sve navedene sadržaje članovi ragbi kluba samostalno održavaju uz opremu koju su sami kupili.
Svim članovima kluba „Ragbi centar Rudeš“ je drugi dom, a nekima i jedini i mi ga se nikada i ni pod kojim uvjetima nećemo odreći.
Važno je informirati širu javnost da ragbi igralište ne koriste samo ragbijaši već je isto otvoreno građanima za rekreaciju (trčanje oko spomenutog igrališta). Unutar „Ragbi centra Rudeš“ susjedi iz Rudeša i obližnjih kvartova na dnevnoj razini koriste košarkaško igralište, dječje igralište, street workout vježbalište kojem će uskoro biti pridodana teretana na otvorenom. U vrijeme redovnih
treninga glavna ograda od terena je otvorena svima, a građanima koji izvan termina ragbi treninga žele trenirati omogućeno je dobivanje ključa kako bi mogli imati slobodan pristup navedenim sadržajima u terminu koji njima najviše odgovara.
Ragbi klub Zagreb redovito provodi animacije po školama, aktivno sudjeluje u provedbi „Get into rugby“ programa čiji je nositelj nacionalni ragbi savez, začetnici smo besplatnog programa za najmlađe pod nazivom „Ragbionica“, izvodimo program „Touch rugby-a“ za studente na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, razmjenjujemo igrače s ostalim Europskim (Naas, Irska) i svjetskim klubovima (Novi Zeland), surađujemo s udrugama koje promiču žensko zdravlje (uz ružičaste vrpce mi imamo i akciju ružičaste čarape), aktivnostima vezanim za Grad Zagreb (samostalna akcija „Zagrljaj gradu lavljeg srca), surađujemo s drugim udrugama (Poza, posao i zabava, humanitarna radna akcija (Ščitarjevo/Martinov plašt postavljanje ograde, itd.).
Uvažavajući značaj koji sport, općenito, ima u hrvatskom društvu, važnost amaterskog sporta i poziciju ragbija kao malog amaterskog sporta ovaj tekst ćemo zaključiti afričkom poslovicom koja kaže: „Ako misliš da si premalen da promijeniš svijet, pokušaj zaspati u sobi s komarcem.