Nikad neću zaboraviti utakmicu između Werdera i Borussije. Priznao sam neregularan gol domaćinu. Poslije, nakon što sam vidio snimku i shvatio pogrešku, htio sam kroz zemlju propasti. I zato bi se trebao teniski model primijeniti i kod nas, pa neka Oko sokolovo pomaže i nogometnim sucima, izjavio je Markus Merk, bivši najbolji sudac svijeta, koji uživa u zasluženoj mirovini.
Nažalost, Fifa je i dalje poprilično konzervativna. Čipovi u nogometnim loptama i dalje su u testnoj fazi te je puno vjerojatnije da ćemo na travnjacima gledati dodatne suce nego novitet - “robotizirane” lopte.
- Krajnje je vrijeme da se u spornim situacijama počne rabiti tehnologija. Da se igra 'pametnom loptom’, da su na gol-liniji senzori, sigurno bi bilo manje problema - rekao je Guus Hiddink, trener Chelseaja, kluba koji je 2005. godine ispao iz Lige prvaka zbog nedostatka tehnološke provjere je li lopta prešla gol crtu.
Američka TV postaja Channel 4 nesvjesno je 2001. godine pokrenula revoluciju. Predstavila je Oko sokolovo za ilustraciju prijenosa utakmica u kriketu, uređaj koji se od 2006. godine primjenjuje i u tenisu.
- K vragu, ma to je nemoguće! Ta lopta sigurno nije završila unutra! Ubija me taj stroj, jednostavno me izluđuje - bijesan je bio Švicarac Roger Federer tijekom wimbledonskog finala protiv Rafaela Nadala.
Iako je tri milimetra maksimalna pogreška tog uređaja, Federer je poprilično konzervativan s inovacijama. Većina se ipak ne slaže. Tehnologija je omogućila Phelpsu da zahvaljujući nepodrezanim noktima osvoji jedno od zlata u Pekingu, atletika je nezamisliva bez fotofiniša, u hokeju su popularni “telefoni” nakon dvojbenih golova. Čak i u američkom rodeu postoji “repriza”...
JUČER...
Fotofiniš dodjeljuje medalje
1. Bolt je nedvojbeno osvojio zlato na OI-ju. Srebrnu medalju, međutim, “dodijelio” je foto-finiš... 2. Isti princip uživaju i biciklisti, i to ne samo na glasovitim utrkama, poput Tour de Francea, 3. Plivači moraju dotaknuti senzorsko polje za očitavanje rezultata. Ovaj plivač, međutim, nije bio koncentriran..., 4. Konjičke utrke izrazito su popularne zbog kladionica te i mala natjecanja imaju opremu za fotofiniš.
...DANAS...
Za Oko 100.000 eura
5. U bejzbolu postoji repriza za provjeru je li lopta u terenu, 6.,7. Postavljanje Oka sokolovog, sustava deset kamera koje umrežene u kompjuter prikazuju putanju lopte uz odstupanje od tri milimetra, na jedan teniski teren stoji čak 100.000 eura. Svaka od deset kamera bilježi čak 60 snimki u samo jednoj sekundi. Zna i pogriješiti...
Repriza je 500 dolara
8. Bull Riders Tour uveo je od 2006. reprizu u rodeo. Svaki natjecatelj ima 30 sekundi da se žali, ali mora za snimku izdvojiti 500 $, 9. Kriket je među prvima uveo Oko sokolovo ('01).
...SUTRA
Čipovi u loptama se testiraju
10. Rukometna lopta s mikročipom i komunikacijskim nitima trebala je biti testirana na nedavnom EP-u u Makedoniji i SP-u u Hrvatskoj. Još će čekati na premijeru..., 11. Nogometna pametna lopta također je još u “čekaonici”. Također u sebi sadrži čip koji bi glavnom sucu, koji nosi sat, trebao sugerirati je li lopta prešla gol liniju.