Velimir Zajec izašao je pred 10.000 navijača pod zapadnom tribinom maksimirskog stadiona, podigao je ruke i rekao:
- Imamo Dinamo!
Prošlo je točno 16 godina od najveće Dinamove pobjede u povijesti. Na današnji dan, na Valentinovo 14. veljače 2000. godine, Dinamo se vratio tamo gdje mu je mjesto. Vratio se navijačima... Navijači su pobijedili politiku i vratili ime svom klubu.
Nije to bila samo pobjeda za povratak imena Dinamo, bila je to pobjeda protiv politike i kraj neviđene represije prema navijačima koji su se usudili javno navijati za svoj Dinamo zbog čega su često dobivali batine.
Uzeli su im Dinamo preko noći, proglasili ga sljedbenikom komunista ili kakvim već ne, ali navijači nisu odustajali. Čekali su 3165 dana i dočekali. Novi Dinamo je na Valentinovo u samo sat vremena dobio 3000 novih članova.
"Vrati djeci Dinamo"
Zlatko Canjuga jednom je prilikom otkrio kako mu je pokojni hrvatski predsjednik Tuđman na samrtničkoj postelji rekao:
- Vrati djeci Dinamo...
Canjuga i Mamić našli su se dva dana prije tog Valentinova u Gračanima. Bio je to plan za povratak imena Dinamo.
- Sve je počelo dva dana prije tog Valentinova u mojoj kući u Gračanima. Spojio sam Zlatka Canjugu i Zdravka Mamića. Bili su još pokojni Ivo Pukanić i novinar Tomislav Židak. Strategiju smo radili do dugo u noć. I vratili smo ga 14.
veljače 2000. - ispričao je Željko Šelendić, poznati zagrebački poduzetnik.
Organizirana je skupština, a na tajnom glasovanju od 44 čovjeka, 43 su bila za povratak imena Dinamo, a samo je jedan bio za ime Dinamo-Croatia. Nitko nije bio za ostanak imena Croatia.
"Morali smo brzo šivati nove grbove"
Dinamo je prvu utakmicu nakon povratka imena odigrao u Vukovaru pred oko 8000 ljudi. 'Modre' je tada vodio Marijan Vlak, a utakmica je završila 0-0. Bilo je to pet dana nakon povratka imena Dinamo.
Trebalo je promijeniti grbove na dresovima.
- Tih smo dana imali prazne dresove, bez grba. Čekali smo da vidimo što će biti. I čim je vraćeno ime, morali smo reagirati. Dresove smo odnijeli u vešeraj na kvart Jordanovac i cure su šivale Dinamove grbove. Uoči te utakmice u Vukovaru Canjuga je pozvao igrače na sastanak i rekao im da je povratak imena bila posljednja Tuđmanova želja - ispričao je ekonom Livio Cvrk.
Skidali su i kvake da ih Tuđman ne bi vidio
U to Canjugino doba u klubu, vladala je neviđena represija nad onima koji su se usudili umjesto Croatia reći ili napisati Dinamo.
Na ulazima u Maksimir redari su uzimali navijačima Dinamove šalove, a zabranjen je bio i transparent "Dinamo svetinja". Čak je i legendarni Radio 101 umalo završio bez licencije i to jer je koristio ime Dinamo, a ne Croatia.
Jedna od anegdota povezana je s tadašnjim novinarom Sportskih novosti Tomislavom Židakom, koji je u jednom tekstu napisao da su kvake na jednim vratima jedino što je u maksimirskim hodnicima ostalo od slavnog Dinama.
Već drugi dan u Maksimiru je bio bravar i kvake više nije bilo...
Valentinovo bez Mamića
Samo dan nakon povratka imena Dinamo, 15. veljače 2000. godine u maksimirske odaje ušao je tada 40-godišnji Zdravko Mamić koji je počeo svoju vladavinu zajedno s Mirkom Barišićem.
Danas, 16 godina kasnije, čini se kako opet traje borba za DInamo. Tribine veći dio vremena zjape prazne, a navijači su podijeljeni oko Dinama. Jedni ga i dalje prate bez ozbira na sve, a drugi to odbijaju dok je u klubu Zdravko Mamić.
Nedavno je Mamić odstupio s mjesta izvršnog predsjednika "modrih" zbog USKOK-ovih istraga o izvlačenju desetaka milijuna kuna iz kluba zbog čega je u dva navrata završio u Remetincu. Objavio je kako će biti savjetnik, što god to značilo...
Neki Dinamovi navijači se, kao i tih godina, bore za povratak svog Dinama, a ne prate ovaj koji osvaja titule i igra Ligu prvaka, ali ne pred punim Sjeverom kao nekada.
S tim se Dinamom odbijaju poistovjetiti.
Većina Bad Blue Boysa želi ravnopravno sudjelovati u izborima, što im je na neki način oduzeto, pa se s gostujućih tribina, jer na domaće utakmice ne idu, često čuje onaj poklič kao i tih 90-ih:
- Vratite nam Dinamo!