Prije gotovo deset godina NBA liga upala je u svoje najcrnije razdoblje od osnutka 1946. Ljeto nakon odlaska Michaela Jordana i raspada dinastije Chicago Bullsa obilježile su nesuglasice između Udruge igrača i vodstva lige oko kolektivnog ugovora. I sezona je “pukla”. Nastupio je “lockout”.
Prvi put u povijesti dio NBA sezone nije odigran. Umjesto 82 utakmice klubovi su odigrali samo po 50 nakon što su se suprotstavljene strane konačno usuglasile. Prije nego će sezone zaista početi, igrači nisu dobivali plaće i nastala je panika.
- Čovječe, morat ću prodati Mercedes - požalio se Kenny Anderson, tadašnji bek Celticsa, koji je imao osam automobila, među kojima Porsche, Lexus i Range Rover.
Anderson je bio jedan od najboljih primjera sulude rastrošnosti NBA košarkaša. Njihova prosječna godišnja plaća tad je iznosila nešto manje od tri milijuna dolara, a danas je narasla na 5,36 milijuna. A s takvim primanjima ljudi se opuste. Tako je nedavno istraživanje pokazalo da čak 60% umirovljenih NBA igrača bankrotira pet godina nakon što prestane igrati.
- Podatak je možda malo pretjeran, vjerujem da je riječ o procjeni. Ali vidjeli smo mnogo primjera igrača koji upadaju u velike financijske teškoće kad prestanu igrati - prokomentirao je Roy Hinson, predstavnik Udruge igrača.
DINO RAĐA: MLADI IGRAČI NE SLUŠAJU
Ne živim više tamo, nisam upoznat sa situacijom, ali čisto sumnjam u te brojke. Prije će biti da je to metoda zaplašivanja i mladih igrača da paze što će s novcima, prokomentirao je Dino Rađa. Njemu se tako nešto nikad ne bi moglo dogoditi.
- Nisam megaloman, a još manje glupan. Znam svoje limite i ne izlazim iz njih. Naš posao je glamurozan i nosi zaradu, ali karijere su kratke. Treneri, pjevači, doktori mogu svoj posao raditi 50 godina, ali vrhunski sportaši desetak. Poslije treba biti pažljiv.
Što bi savjetovao mladom hrvatskom igraču koji se zaputi u NBA?
- Ja sam uvijek otvoren za savjete, ali osim Marka Popovića i Ivana Perinčića nitko me nikad nije poslušao - zaključio je Rađa.
"IGRAČI SE PONAŠAJU KAO BILL GATES"
Jason Kapono, najbolji tricaš NBA lige, koji ove sezone igra za Toronto, kaže da mu je jedan igrač svojedobno povjerio da ima 14 automobila.
- To je apsurdno. O.K., neki imaju puno djece, deveteročlanu obitelj. Ali jedno je kad Bill Gates ima 14 automobila, a drugo kad je riječ o 22-godišnjaku bez djece - rekao je Kapono i dodao:
- Mnogi igrači žele da svi oko njih žive istim standardom. Onda im kupe veliku kuću pa bolji auto i odjeću. I tako počne lavina. Zato me podatak od 60% ne čudi. Vidio sam primjere svojim očima.
SEMINARI ZA MLADE BOGATAŠE
Košarkaši u NBA ligu dolaze vrlo mladi, sa 20 godina u prosjeku. Poučena ružnim iskustvima, NBA liga se brine za njih i organizira seminare za mlade igrače na kojima ih uči kako se nositi s naglo stečenim bogatstvom.
NA METI ZLIH AGENATA I KNJIGOVOĐA
Većina je sportaša “lijena” baviti se svojim financijama pa neki NBA igrači plaćaju i po 100.000 dolara na godinu agentima i knjigovođama da se brinu za njih.
- Ako nikad ne provjeravaš što zapravo rade, lako postaneš meta - rekao je Roy Hinson.