Par godina se priča o tome, ali nakon netom završenog Europskog prvenstva definitivno je odlučeno kako će se uvesti tehnologija u nogomet! Engleska je na Euru pobijedila Ukrajinu, ali domaćinu nije priznat regularan gol nakon što je lopta prešla gol-crtu. Još jedna u nizu spornih situacija koje se konstantno ponavljaju na velikim natjecanjima usprkos sucima iza gola.
Dovoljan razlog da IFAB u četvrtak glasa o uvođenju kamere na gol-crtu. IFAB čine engleski, škotski, velški i, sj.irski savezi te Fifa. Fifa ima četiri glasa, a svaki Savez po jedan. Za odluku je potrebno šest glasova. U Zürich je na glasovanje otputovao i David Bernstein, predsjednik FA-a. Navodno će prijedlog proći jer ga podupire i Sepp Blatter.
- Trebamo tehnologiju jer se u ključnim trenucima događaju pogreške, svake sezone, na svim velikim turnirima. A ovo je pravo rješenje - rekao je trener Chelseaja Roberto Di Matteo.
Uvest će se dva sustava, Hawk-Eye, koji postoji već u tenisu, te GoalRef. Ako prijedlog prođe, onda o Savezima ovisi kada će ih uvesti u svoje lige.
Kako funkcionira Hawk-Eye?
Na svakom golu bit će instalirano šest kamera. Pomoću triangulacije sustav određuje točnu poziciju lopte. Ako lopta prijeđe gol-crtu, radio signal se šalje na sučev sat koji mu javlja da je postignut gol. Cijeli proces traje jednu jedinu sekundu.
Kako funkcionira GoalRef?
Bazira se na mikročipu u lopti i na EM valovima oko gola. Sistem reagira na bilo kakvu promjenu u elektromagnetskom polju na i iza gol-crte. Poruka također sucu dolazi na sat i također ne traje duže od sekunde.