Napokon je došao red na Engleze, koji su u 19. stoljeću i izmislili nogometnu igru, da ugoste Svjetsko prvenstvo. Engleski nogometni savez (FA) je organizirao turnir na visokom nivou te je izbor stadiona bio najbolji do tada u povijesti SP-a. Ali momčadi nisu uspjele proizvesti uzbuđenje i tehničko umijeće kao što su to činili Mađari 1954. i Brazilci 1958. i 1962.
Pas Pickles pronašao ukradeni trofej i spasio Svjetsko prvenstvo
Nažalost, igra je postala defanzivna, a individualne vještine su morale prepustiti mjesto taktiziranju. Par mjeseci prije prvenstva bilo je puno drame. Trofej Julesa Rimeta je ukraden na izložbi, a Fifa se morala pripremiti na prvenstvo bez pehara. Na svu sreću jedan pas Pickles našao ga je umotanog u novine u nekom grmlju u južnom Londonu samo tjedan dana nakon krađe.
Turnir je započeo remijem Engleske i Urugvaja na Wembleyu (0-0), a Englezi su se kvalificirali dalje bez primljenog gola u skupini. Nova svjetska nogometna sila je bila Portugal. Pobijedili su sve momčadi u skupini među njima i dvostruke prvake Brazilce. Pele se, kao i 1962., ozlijedio na početku turnira, protiv slabe Bugarske, propustio je poraz protiv Mađara da bi opet izašao s terena protiv Portugala. Još jedno iznenađenje je bila Sjeverna Koreja koja je pobjedom nad Italijom uzrokovala jedan od najvećih šokova svih Svjetskih Kupova. Taj poraz je Italiju poslao doma.
Eusebio s četiri gola zaustavio najveće iznenađenje - Sjevernu Koreju
U četvrtfinalu Engleska je pobijedila Argentinu, a engleski izbornik Alf Ramsey je opisao Južnoamerikance kao životinje. Zabranio je svojim igračima da nakon utakmice zamjene dresove s Argentincima. Sjeverna Koreja je protiv Portugala vodila 3-0 i sve se činilo da će proći u polufinale, ali se onda pojavio Eusebio koji im je 'utrpao' četiri gola da bi Portugal na kraju pobijedio 5-3. Polufinale je svjedočilo pobjedi Zapadne Njemačke nad Sovjetskim Savezom. Mladi Franz Beckenbauer je zabio pobjednički gol.
Bobby Charlton je zaustavio Eusebijev i Portugalov niz na Svjetskom prvenstvu zabivši dva gola koja su bila dovoljna da Engleska po prvi put u povijesti prođe u finale SP-a. Eusebio je pak zabio svoj deveti gol na turniru u utakmici za broncu u kojoj je Portugal dobio SSSR 2-1.
Još traju polemike je li Hurstova lopta prešla gol-liniju
U hramu nogometa, na Wembleyu, u finalu su se našli vječiti protivnici, Zapadna Njemačka i Engleska. Englezi su trijumfirali pobijedivši Uwea Seelera i družinu nakon produžetaka sa 4-2. Haller je šokirao Engleze već u 12. minuti, no šest minuta kasnije već je bilo 1-1 golom Hursta. Bližio se kraj utakmice, a onda je euforiju na Wembleyju napravio Peters u 79. minuti i kad se činilo da će 'tri lava' do povijesnog naslova, neumorni Nijemci pokazuju zašto ih se nikad ne smije otpisati. Izjednačili su na 2-2 preko Webera u 89. minuti te je prvi put jedno finale SP-a otišlo u produžetku.
A onda se u 101. minuti dogodio jedan od najkontroverznijih trenutaka u povijesti Svjetskih prvenstava kad je Hurst opalio loptu, koja se od prečke odbila od travnjak. Nije bilo jasno je li lopta prešla gol-liniju ili ne, ali sudac Dienst na intervenciju pomoćnog suca Bahramova je pokazao na centar što je značilo vodstvo domaćina 3-2. Nijemci su pali te su primili još jedan gol od Hursta u 120. minuti.
Pobjeda Engleske, nije bila nezaslužena s obzirom na vrijednost i osobnost nekih od njezinih igrača, kao Jackyja i Bobbyja Charltona, golmana Gordona Banksa, Geoffa Hursta i Bobbyja Moorea, koji je kao kapetan primio pobjednički trofej od kraljice Elizabete II.
Zanimljivosti
- Prvi put na jednom SP-u predstavljena je maskota, a bio je to lavić Willy, koji je izazvao veliku popularnost na Otoku. Od tog trenutka maskote na Svjetskim prvenstvima postale su praksa.
- Bilo je puno onih koji su prosvjedovali što Engleska igra isključivo na Wembleyju pa su tako iz Liverpoola tražili da 'tri lava' ogled s Portugalom igra na Goodison Parku, no iz Fife su se oglušili na molbe.
- U uglednom društvu na prijamu kod britanskog premijera nakon osvajanja naslova bio je i pas Pickles, koji je uoči turnira pronašao ukradeni trofej Julesa Rimeta.
- Sjevernokorejci se nisu složili s time da je Engleska izmislila nogomet pa je tako zamjenik vođe sjevernokorejskog izaslanstva Kim Deuk Joon ustvrdio kako se u Koreji nogomet igra više od 2000 godina.
Igrači koji su obilježili Svjetsko prvenstvo
Ferreira da Silva Eusebio (Portugal)
Poznat kao 'Crni biser', Eusebio se rodio u Mozambiku, ali su ga s 19 godina doveli u portugalsku Benficu za koju je ubrzo postigao hat-trick protiv Peleovog Santosa. Nastavio je impresionirati u finalu Kupa prvaka 1962. kada je zabio dva gola Real Madridu i uzeo naslov europskog prvaka.
Bio je napadački orijentiran, tehničar i brz koji nije puno ovisio o svojim suigračima. U portugalskoj ligi zabio je više od gola po utakmici- 319 golova u 313 nastupa. Pomogao je Benfici da osvoji 10 portugalskih naslova prvaka i pet kupova. Bio je šest puta najbolji strijelac lige, dvaput je dobio Zlatnu kopačku kao najbolji strijelac Europe, a 1965. Zlatnu loptu kao najbolji europski igrač. U Engleskoj 1966. postigao je devet golova. Od tada više nikad nije nastupio na Svjetskom prvenstvu te je, kao mnogi drugi igrači, krenuo put Sjeverne Amerike u kojoj je 1978. završio svoju karijeru. Veliki Eusebio preminuo je ove godine.
Sir Bobby Charlton (Engleska)
Jedan od najvećih igrača Engleske svih vremena ujedno i najveći gospodin među sportašima. Sa 17 godina se pridružio Manchester Unitedu te je bio je jedan od preživjelih u minhenskoj zrakoplovnoj katastrofi. Od 1956. do 1973. je bio vjeran Unitedu te je zajedno s Denisom Lawom i Georgeom Bestom osvojio naslov Engleske tri puta te FA kup i Kup prvaka jedanput. Odigrao je 750 utakmica za 'crvene vragove' te je zabio sveukupno 247 golova. Za englesku reprezentaciju je odigrao 106 utakmica i postigao 49 golova. 1966. proglašen je europskim igračem godine.