Legendarni Branko Cikatić odradio je jako puno sjajnih borbi, od kojih je gotovo polovinu okončao atraktivnim nokautima, no rijetko je nastupao u Hrvatskoj. Jedan od njegovih atraktivnijih nastupa imala je priliku uživo vidjeti zagrebačka publika ratne 1992., kada je Branko nokautom u prvoj rundi pobijedio izazivača Novicu Bogdanovića.
POGLEDAJTE VIDEO: Cikatić vs. Bogdanović
Branko Cikatić već je tada bio svjetski prvak u tajlandskom boksu i full kontaktu, a njegov izazivač Novica Bogdanović bio je malo poznati borac. No ipak je skupio hrabrosti izaći u ring s Hrvatskim tigrom, koji ga je nakon svega dvadesetak sekundi borbe nokautirao.
Nakon serije Brankovih teških udaraca Bogdanović je krenuo u kontranapad, no naletio je na Brankov lijevi direkt, a odmah potom ga je pokosio i desni. Udarci su bili toliko brzi da ni sudac nije uspio reagirati i zaustaviti Branka. Bogdanović je dugo ostao bez svijesti ležati u ringu, pružena mu je i pomoć nakon koje se ipak oporavio.
- U prvi trenutak uplašio sam se da Bogdanović nije pretrpio neku težu ozljedu. Ipak je najvažnije da nakon borbe iz ringa svi izađemo živi i zdravi. No ovo je takav sport, on je izazivač, a moje je da ga pošaljem na pod - kazao je nakon borbe Branko, koji je na meč s Bogdanovićem stigao nakon dva meča u Americi i Australiji.
- U jako sam dobroj formi i spreman. Hvala svima koji su mi pomogli u ovih dvadesetak dana prije meča. Volio bih u Zagrebu krajem godine organizirati borbu za obranu titule u tajlandskom boksu - zaključio je Cikatić, koji je godinu potom zaslužio i svjetsku slavu, nakon što je u Japanu osvojio prvi povijesni K-1 Grand prix turnir.
Podsjetimo, K-1 je i osnovan 1993. godine, i krajem ožujka u Yoyogi National Gymnasiumu, pred oko 12.000 gledatelja, za prvi povijesni naslov borilo se osam boraca koji su dobili pozivnice. Favorit je bio tada po mnogima najbolji borac na svijetu, Nizozemac Ernesto Hoost, a visoko je kotirao i njegov sunarodnjak, tada 23-godišnji Peter Aerts. Iz Amerike su došli Maurice Smith i Todd Hayes, iz Tajlanda Changpuek Kiatsongrit, dok su domaće snage predstavljali trostruki svjetski prvak u karateu, Masaaki Satake te Toshiyuki Atokawa.
Osmi borac bio je Branko, 38-godišnji veteran i ikona kickboxing ringova u osamdesetim godinama prošlog stoljeća. Branko je imao kvalitetu, snagu i iskustvo, no mnogi su smatrali kako će mu godine biti veliki problem zbog turnirskog sustava. No u tri meča u jednom danu Branko je ipak svladao Kiatsongrita, Satakea, a onda u finalu i Hoosta. Sva tri nokautom!
Finalni meč je održan četiri godine nakon njihovog legendarnog meča u Amsterdamu, u kome je Branko diskvalificiran u četvrtoj rundi. Ovoga puta Branko je poslao na pod Hoosta, koji se nakon Brankovog desnog krošea više nije digao...
Ova i još mnoge Brankove borbe zabilježene su na videokazetama koje su sve do nedavno bile pohranjene i zaboravljene u skladištu, a za njih se nije znalo, no supruga Ivana te Brankova djeca Bruno i Lucija su ih pronašli, digitalizirali i odlučili pokazati njegovim navijačima, kako bi i na ovaj način sačuvali uspomenu na Branka.