Zaklada Ana Rukavina u srijedu je posebno zahvalila Mariju Mandžukiću za nenajavljenu donaciju. Udruga Kolibrići, koju čine roditelji djece sa spinalnom mišićnom atrofijom, istaknula je potez Dejana Lovrena.
- Iako on to nikada nije tražio niti želio iznijeti u javnost, između mnogih poznatih i nepoznatih koji nam pomažu istaknut ćemo Dejana Lovrena koji je prije dvije godine donirao skupocjenu opremu za jednu djevojčicu oboljelu od SMA koja diše pomoću respiratora. Naš stoper je brz u reakcijama, ne diskriminira nikoga i zato smo valjda drugi na svijetu u nogometu - napisali su u priopćenju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Nogometni reprezentativci su posljednjih godina često pomagali u mnogim situacijama. Za neke njihove donacije je javnost znala, ali mnoge su oni sami činili u potpunoj anonimnosti.
Nakon vodenog vala koji je razorio Gunju i druge dijelove Slavonije u svibnju 2014., umorne branitelje od poplave u Slavonskom Brodu razveselio je Mario Mandžukić.
Na nasipu u naselju Josipa Rimca tad se fotografirao s vojnicima Hrvatske vojske i drugima koji su muku mučili da zatvore sva mjesta kroz koja je probila nabujala Sava. Došao je dati potporu i pomoći rodnom gradu, ali i Gunji. Došao je u grad te donio namirnice i potrepštine.
- Došao sam ovamo vidjeti svoje prijatelje, ali i sve one koji se bore s ovom vodenom stihijom. Žao mi je što im je poplava uništila sve što su imali, njihove domove i stoku, od koje su živjeli. I dio moje obitelji bio je ugrožen, u Prudu kraj Bosanskog Šamca - ispričao nam je tad potreseni nogometni reprezentativac.
Njegovu baku i rođake tad su spasili pripadnici Gorske službe spašavanja.
- Od srca im hvala na tome - rekao je Mandžukić.
Tešku noć proveo je u rodnom gradu, gdje je htio pomoći svima kojima treba.
Nije Mandžo nikad zaboravio svoj rodni kraj. Pomagao je i na druge načine. Tako je 2016. darivao svoj matični klub, “hrvatski Juventus” iz Slavonskog Broda, Marsoniju. U donacijskim paketima našlo se mnogo opreme, od kopački, lopti i markera pa do majica i ostale opreme za trening.
Nakon lanjskih stravičnih požara u Dalmaciji, Mandžukić se opet iskazao te je DVD-u Supetar poklonio profesionalnu vatrogasnu opremu za trideset vatrogasaca ukupne vrijednosti od 20 tisuća eura.
U znak zahvalnosti vatrogasci Podstrane i Supetra odlučili su da će zajedno na svojim leđima nositi njegov broj s dresa na leđima uz poruku: “Mario, hvala, s tobom na leđima sve je lakše”.
Kapetan hrvatske nogometne reprezentacije Luka Modrić lani je donirao novac Udruzi za autizam Zadar.
- Presretni smo! Ova će nam donacija pomoći da puno toga promijenimo i oboljelima od autizma pomognemo jer privatne terapije su skupe i mnogi roditelji ih svojoj djeci ne mogu priuštiti - rekao nam je tad Ante Armanini, predsjednik udruge.
Modrić i ostali hrvatski reprezentativci često su donirali nogometnu opremu matičnim klubovima, lokalnim školama ili organizatorima turnira na kojima su igrali kao djeca. Ivan Strinić je 2012. donirao klima-uređaj i sportsku opremu splitskom Dječjem domu Maestral. Četiri godine kasnije iznenadio je djecu koja su nastupala na Turniru “Danilo” u Šibeniku i donirao poklone za svakog malog nogometaša. Lovren, Rakitić, Modrić, Mandžo i svi ostali reprezentativci redovito su se odazivali humanitarnim akcijama za liječenje teško bolesne djece iz svih krajeva Hrvatske.
Izbornik Zlatko Dalić također je pokazao veliko srce u više navrata. Nije zaboravio ni svoje korijene pa je prošle zime poklonio opremu malonogometnom klubu iz Livna MNK Čulin, u kojem je ponikao, te klubu Troglav iz Livna.