To je to što me zanima!

'Pokradeni smo, to je jedna od najvećih nepravdi ikad na OI'

Prometni stručnjak Željko Marušić pismom je reagirao na jučerašnju finalnu utrku samaca te istaknuo kako je Martinu pobjeda oduzeta nepravilno usmjerenom i nepodešenom kamerom fotofiniša
Vidi originalni članak

Jučer smo svjedočili najdramitičnijem finišu jedne veslačke utrke u povijesti Olimpijskih igara u kojem je naš Damir Martin ostao bez zlata za 'sedam tisućinki'. Sumnje u ispravnost fotofiniša pojavile su se odmah nakon utrke, reagirao je i HOO, uputio dopis MOO-u i FISA-i te najavio kako je 'spreman poduzeti sve potrebne korake pred Sportskim arbitražnim sudištem (CAS) kako bi, u skladu s vrijednostima Olimpizma, zaštitio interese olimpijca Damira Martina'.

Slično su reagirali i brojni veslači, veslački stručnjaci, pa i 'obični' navijači na društvenim mrežama, a u 24sata došlo je i pismo prometnog stručnjaka Željka Marušića ogorčenog postupcima i organizatora te tvrdi da je Damir Martin pokraden. Pismo vam prenosimo u cijelosti.

'Oslobođen emocionalnog opterećenja i moguće pristranosti, kao prometni stručnjak, osjećam se pozvanim komentirati sporni rezultat jučerašnje olimpijske utrke u finalu veslača samaca. 

Premda je riječ o sportskom događaju, u mehaničkom je smislu to i prometni slučaj, razmjerno jednostavan, koji je neočekivanim i potpuno nelogičnim raspletom ogorčio našu javnost te je, izgledno, nemjerljivo nepravedan i štetan za naše nacionalne interese.

Manje je sporna snimka, premda se, zbog očitog odstupanja proporcija ne može isključiti ni manipuliranje u photoshopu. Sporan je položaj uređaja za snimanje (fotofiniš) i već naočigled kamera nije dobro postavljena, odnosno os snimanja nije u ciljnoj ravnini.

Mjerenja s preciznošću tisućinke sekunde obavljaju se (odnosno trebala bi se obavljati) certificiranom i baždarenom opremom, čiji položaj u ciljnoj ravnini i podešenost trebaju biti precizno određeni i službeno verificirani.

Precizno određen i službeno verificiran treba biti i položaj kamere za fotofiniš, uz potpuno poklapanje njene osi snimanja i mjerne osi optičkog mjernog uređaja koji registrira prolazak plovila kroz ciljnu ravninu. Dozvoljeno je odstupanje najviše 0,05 stupnjeva, što se postiže izvedbom oba uređaja u jedinstvenom kućištu, odnosno postolju i tada nema mogućnosti odstupanja mjerenja prolaska kroz cilj i snimke. Svako zabilježeno odstupanje ukazuje na grešku i indicira poništenje postupka mjerenja, odnosno utrke.

Ako je optički uređaj, kao i u mnogim atletskim disciplinama, pokazao da je određeno plovilo prvo prošlo ciljem, tako je i bilo, bez mogućnosti pogreške. Naime, uređaj mjeri precizno, ili ne mjeri. Nema trećeg. Iznimka je moguća jedino ako je sustav pokazao 'error' ili je, u ciljnoj ravnini, paralelno s plovilima, iskočio dupin, ili nešto slično. To se nije dogodilo.

Premda nije moguća precizna analiza, jer nisu poznati udaljenost od površine vode, bočna udaljenost od središta i ukupna širina polja za natjecanje te fokusna duljina kamere pri snimanju (parametri trebaju biti propisni i verificirani), na temelju dostupnog odstupanje je bilo višestruko veće od dopuštenog.

Konkretno, os snimanja kamere, prema ciljnoj ravnini zakrenuta je za 4 do 6 stupnjeva i to, iz krive perspektive mijenja percepciju položaja i rasporeda prvoplasiranih plovila.

Dvije povučene paralelne linije kojima se 'dokazuje' prvo mjesto novozelandskog kajaka, u mehaničkom, natjecateljskom, čak i vodno-prometnom smislu ne znače ništa. Naime, manipulira se njihovim postavljanjem, jer kamera snima perspektivno, iz jedne točke, pa je prikaz s paralelnim linijama na perspektivnoj snimci, u tehničkom smislu, miješanje 'krušaka i jabuka'. 

Kad bi se u kadru odstupanje osi snimanja smanjilo za samo 2 stupnja (na 2 do 4 stupnjeva prema ciljnoj ravnini) oba bi plovila u perspektivnom pogledu bila izjednačena, a s osi snimanja točno u ciljnoj ravnini naš bi natjecatelj bio u stvarnoj, točnoj prednosti od najmanje 10 tisućinki sekunde.

Manja je vjerojatnost ciljanog namještanja, premda sumnju povećava činjenica da se spominjalo 5 i 7 tisućinki sekunde 'prednosti'. Veća je u lošoj organizaciji i posvemašnjem kaosu, o kojem su dosta pisali brazilski i ostali strani mediji. Je li itko kontrolirao položaje i usklađenost optičkog mjernog uređaja i kamere u fotofinišu, je li ih itko baždario? Gdje su dokumenti i certifikati?

Ako se ne može potvrditi ispravan položaj kamere, s osi točno u ciljnoj ravnini, snimka u smislu ocjene i naknadne 'forenzike' je bezvrijedna. Tada je mjerodavan isključivo prvi mjerni signal, koji je nepogrešivo, na snimci odaslanoj u cijeli svijet, prikazao pobjedu našeg veslača

U ciljnoj ravnini nije bilo nikakvih dupina, a tada, malo prije i poslije, naš je Damir Martin bio u uočljivom vodstvu. Premda se radi i o 'fair-playu', činjenica da je novozelandski veslač izjavio kako bi zlato trebalo dati i našem veslaču, nešto govori. On najbolje zna što se stvarno dogodilo.

Sve ukazuje da smo jučer svjedočili o jednoj od najvećih nepravdi u povijesti olimpijskog sporta, koja zbog toga, a i jer zadire u naše nacionalne interese i interese samog sportaša (veslača), traži hitnu, argumentiranu i odlučnu reakciju, ne samo HOO-a, nego i državnog vrha.'

Idi na 24sata

Komentari 113

  • mika BJ 15.08.2016.

    negdje sam pročitao da kamera za fotofiniš snima 10 tisuča slika u minuti pa mi nije jasno da je uspjela snimiti tako lošu i razvučenu fotku. Nisam stručnjak ali se pitam...

  • najiram 10 14.08.2016.

    bolje poglejte foto finiš pa budete vidli da on ima onaj vršak bjeli duži i za ta dva centimetra je naprijed...i nemojte od muhe praviti slona...pa i to srebro je isto zlato ali kraće za 2 cm plastike..

  • rashomonn 14.08.2016.

    Kmečavci,slepi pored očiju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare