U Riju je ostao bez zlata za sedam tisućinki sekunde. Na nevjerojatan način ostao je bez zlata, koje su mnogi u Hrvatskoj već počeli slaviti. Prije svega, da je bila bilo koja druga regata, Damir Martin i Mahe Drysdale podijelili bi prvo mjesto i obojica dobili zlatnu medalju.
Ali kako je bila riječ o Olimpijskim igrama, suci su pregledali snimku i utvrdili da je Novozelanđanin sedam tisućinki ranije prošao kroz cilj. Znate koliko je to? Treptaj oka traje desetinku sekunde...
Damir nije potonuo, pošteno je čestitao Novozelanđaninu i nastavio luđački trenirati. Čak neko vrijeme i kao Drysdaleov gost na Novom Zelandu.
A kad ste takav sportaš, mora vam se vratiti.
POGLEDAJTE ZAVRŠNICU OD 5:00
Ne, nitko mu nije ništa poklonio, ali na podjednako dramatičan način 32-godišnji Damir je ovaj put ugrabio medalju.
U tokijskom finalu samaca nije krenuo najbolje, nakon 500 metara držao je drugo mjesto, ali potom je pao na četvrto. I tu poziciju čvrsto držao, s popriličnim zaostatkom za vodećim trojcem i velikom prednošću ispred ostala dva suparnika.
Kad su veslači ušli u posljednjih 500 metara, krenuo je lov. Brzina njegova čamca samo je rasla, broj zaveslaja također, zaostatak se topio..., ali cilj je bio tako blizu.
I kad je doista već izgledalo da ništa od medalje, da će Damšo osvojiti ono najgore, četvrto mjesto, a pobjednik je već prošao kroz cilj, Martin je stigao Danca Nielsena, a u zadnjem zaveslaju ga i prestigao.
Na kraju je broncu osvojio za 15 stotinki! Bravo, Damšo!
Martinova je medalja šesta hrvatska u Tokiju i sedma veslačka otkako Hrvatska nastupa na Olimpijskim igrama. Od tih sedam našeg najtrofejnijeg sporta, Damir Martin sudjelovao je u tri.
Hrvatske medalje u povijesti OI po sportovima
- Veslanje 7 (2-3-2)
- Atletika 5 (3-1-1)
- Tenis 5 (1-1-3)
- Taekwondo 5 (1-0-4)
- Rukomet 3 (2-0-1)
- Streljaštvo 3 (2-0-1)
- Vaterpolo 3 (1-2-0)
- Jedrenje 2 (1-1-0)
- Dizanje utega 2 (1-0-1)
- Gimnastika 1 (0-1-0)
- Košarka 1 (0-1-0)
- Plivanje 1 (0-1-0)
- Boks 1 (0-0-1)