Sav fokus španjolske sportske javnosti s nedjeljne utakmice Barcelone pred praznim Camp Nouom prvi put u povijesti La Lige, nakon nedvosmislenih izjava Gerarda Piquéa i kritiziranja španjolske vlasti, preselio se na repreznetativni kamp u Las Rozasu kraj Madrida.
- On je predsjednik vlade koji putuje svijetom i ne zna govoriti engleski, to je njegov nivo - sasuo je u nedjelju kritike Piqué na račun španjolskog premijera Mariana Rajoya, a jučer je okrznuo i potpredsjednicu vlade Sorayu Sáenz de Santamaríju na Twitteru.
Sve se to događa dok Piqué, inače zagovaratelj prava Katalonaca da glasuju o svojoj budućnosti (iako decidirano nikad nije rekao da je za odcjepljenje te autonomne pokrajine), boravi u reprezentaciji - Španjolske. Stoga ne čude salve zvižduka i uvreda koje je dobio na treningu u ponedjeljak.
Kapetanu "furije" Sergiju Ramosu, zakletom madridisti, čovjeku s kojim se Piqué nebrojeno puta sukobljavao na terenu, španjolski je savez, kako ne bi dolijevao još ulja na vatru, sugerirao da se ne pojavi na konferenciji za novinare u utorak. No nije ga mogao sasvim ušutkati.
- Piquéov tvit (u kojemu poziva na izlazak na referendum, op.a.) nije bio najbolja stvar ako nije htio da mu zvižde. Svatko može reći što misli, ali ja sam, kao kapetan, uvijek zabrinut za atmosferu u momčadi, Piqué je znao što čini, možda to nije bilo pravo vrijeme da to učini i to ne pomaže puno - diplomatski je rekao Ramos.
Španjolski Diario AS otišao je korak dalje ustvrdivši kako je odnos Ramosa i Piquéa "nepovratno narušen". Jasno je da španjolskoj reprezentaciji, uoči ključne utakmice protiv Albanije u petak u Alicanteu, najmanje trebaju - zvižduci. A to bi se vrlo lako moglo dogoditi.
Iako je Piqué vrlo impulzivan čovjek koji je proteklih dana izgovorio svašta što se neće svidjeti zagovornicima sadašnjeg uređenja Španjolske, nikako nije glup. Naime, kvocijent inteligencije premašuje mu 140 (nivo genija), a jedno vrijeme boravio je i na sveučilištu Harvard, gdje je pohađao tečaj "Biznis zabave, medija i sporta", uz nekolicinu drugih poznatih sportaša.
Gerard je prošli mjesec držao i predavanje studentima Harvarda kako bi svoj klub otvorio svijetu, a sa ženom Shakirom udario je temelje važećeg sponzorskog ugovora s japanskim tehnološkim divom Rakutenom prije dvije godine.
Pitanje njegova katalonskog (pod)identiteta, zanimljivo, nije stvaralo (toliki) problem široj španjolskoj javnosti nakon trijumfa na Svjetskom prvenstvu 2010., kad je na dočeku bio obučen u katalonsku zastavu. Nije on ni jedini Katalonac u "furiji" - važni prvotimci danas su i Jordi Alba i Sergio Busquets - ali svakako je najglasniji po tom pitanju.
Zbog svega toga ne treba isključiti mogućnost da se Piqué, dobrovoljno ili sporazumno, povuče iz reprezentacije i prije ranije objavljenog roka, na kraju Mundijala u Rusiji. Njegov stav kako nastup u reprezentaciji "nije pitanje tko je domoljubnije nastrojen" i da se jednostavno radi o tome da "pruži sve od sebe i pokuša pobijediti" sigurno ostavlja brojne upitnike i doprinosi još napetijoj atmosferi na Pirenejima.