Hrvatski paraolimpijac Matija Sloup osvojio je odlično četvrto mjesto u bacanju kugle u kategoriji sportaša niskih rastom na Paraolimpijskim igrama u Tokiju, dok je Marijan Presečan u kategoriji F53 u bacanju kugle bio šesti.
POGLEDAJTE VIDEO: Antun Bošnjaković
Bio je to sjajan nastup 25-godišnjeg Sloupa, član kutinskog kluba Odisej.
U svih šest serija prebacio je svoj stari osobni rekord (10.30) i na koncu završio natjecanje s dužinom od 10.60 metara. Sloup je do pete serije čvrsto držao treće mjesto, no tada ga je preskočio bivši svjetski rekorder Portugalac Miguel Monteiro bacivši kuglu na 10,76 metara.
- Zaista sam sretan. Šest puta sam prebacio stari osobni rekord i do samog kraja natjecanja sam bio u borbi za medalju. Treće mjesto sam držao do pete serije, no Portugalac me tada prebacio. Nažalost, medalje je pobjegla za 16 cm, no u Parizu ću biti još bolji."
Sloupov dosadašnji osobni je iznosio 10.30, no ove godine nije bacio dalje od 9.73 metara. Međutim u Tokiju je šest puta prebacio deset metara (10,48, 10,54, 10,51, 10,60, 10,43, 10,46).
Sloup je na svjetskom prvenstvu u Londonu 2017. bio četvrti za samo jedan centimetar, sada je opet završio korak do medalje.
- Ta drvena medalja me prati, no siguran sam kako ću i nju prebaciti - dodao je europski prvak iz Berlina 2018. godine, te brončani sa SP-a u Dubaiju 2019. godine koja mu je i donijela status evidentnog kandidata za nastup na Paraolimpijskim igrama.
Gnezdilov je otvorio natjecanje svjetskim rekordom od 11.02 što je bilo centimetar duže od rekorda kojeg je u veljači postavio Portugalac Monteiro. Rus je držao rekord i prvo mjesto do zadnje serije kada je Iranac bacio 11.15 i već počeo slaviti zlato. No, Gnezdilov je u zadnjem pokušaju bacio centimetar dalje za pobjedu.
- Natjecanje je bilo za pamćenje, tri puta je rušen svjetski rekord. Onda samo znate koliko je jaka konkurencija u mojoj kategoriji," dodao je Sloup.
Matija je rođen s genetskom bolesti, zbog čega je visok tek metar i dvadeset. Prošao je 16 operacija, prvu još kao dječak u trećem razredu osnovne škole. Kazao je kako mu je sport zaista puno pomogao kroz život i uz njega je sazrio.
Dodajmo kako je Sloup svjetski rekorder u bacanju diska no nažalost, to nije paraolimpijska disciplina.
- Vlasnik sam pet službenih svjetskih rekorda u disku, ali to nije paraolimpijska disciplina. Postoji mogućnost da vrate ovu disciplinu koja je bila na Igrama prije nego što sam se ja počeo baviti atletikom. I dalje je treniram i da moram birati izabrao bi disk. On mi je leži u krvi - zaključio je.
Kada je imao 23 godine, Presečan je doživio prometnu nesreću. Automobil u kojem je bio suvozač, izletio je iz zavoja i završio pod kamionom. Jedan je mladić poginuo, jedan se izvukao bez ozljeda, a Marijan je završio u kolicima.
Počeo je sa stolnim tenisom, pa prešao u atletiku, bacanje kugle, diska i povremeno koplja. Najbolji rezultat mu je četvrto mjesto u kugli s EP-a ove godine u Poljskoj kada mu je bronca izmaka za tri centimetra.
U Tokiju je osvojio šesto mjesto s rezultatom 7.53 što je 17 centimetara slabije od njegovog osobnog rekorda.
- Razočaran sam rezultatom, totalno sam prazan i bez energije - kazao je Slatinčanin koji je u Rio de Janeiru bio deveti.
- Ostvario sam bolji rezultat i bolji plasman u Riju, ali nisam zadovoljan. Na treningu sam puno bolje bacao. Ne znam, možda sam se jednostavno ispraznio - kazao je Presečan, član AKOSI Agram i državni rekorder u bacanju kugle i koplja u kategoriji F53.
POGLEDAJTE SUČELJAVANJE VASO VS. CROATA: