Ovo je doživljeni san, ne mogu pronaći riječi. Živim nešto najbolje u životu, Zadar je jedinstven u mnogo čemu, ovo je šlag na torti, biti dočekan u svom gradu sanjamo svi mi kao djeca. Hvala, najbolji ste - govorio je emotivno Luka Modrić, pa poveo pjesmu: "Zadar je najbolji, Zadar je slavan, nitko u Europi njemu nije ravan!"
- Zadar živi vječno - nadovezao se Šime Vrsaljko.
Priča druga, godinu i pol kasnije:
- Jesi čuo, gasi se NK Zadar?!
Mandžukićeva matična Marsonija je na aparatima i skuplja donacije kako bi imali za nastup u Drugoj HNL, Karlovac koji je odgajao Lovrena je ugašen, Rebićev RNK Split sasvim potonuo, Inter koji je bio važan dio karijere Modrića, Ćorluke i Lovrena dugo je čekao spasonosnu injekciju stranog ulagača..., ali govoreći o "vatrenima" iz Rusije posebne emocije idu prema Zadru. Koji je hrvatskom nogometu podario Luku Modrića, Danijela Subašića, Šimu Vrsaljka i Dominika Livakovića.
Godinu i pol dana nakon što su deseci tisuća u Zadru dočekali junake iz Rusije, klub u kojem su ponikli ugašen je. NK Zadru pet je mjeseca blokiran račun i Grad i uprava kluba odlučili su osnovati novi klub, HNK Zadar, sa sjedištem na istoj adresi, Ulici Hrvoja Ćustića 2.
- Udruga HNK Zadar osnovana je zbog teške financijske situacije u kojoj se nalazi NK Zadar s.d.d., prije svega, da bi se zaštitila Škola nogometa NK Zadar jer je ona najvažnija. S obzirom na blokade koje su nastupile u prosincu i siječnju, morali smo zaštiti Školu nogometa kako sredstva od članarina ne bi bila ovršena, čime bi se dovelo u pitanje njeno funkcioniranje - rekao je Damir Knežević, predsjednik novoga kluba.
Dakle, uprava je očekivala blokadu klupskih računa (koja se i dogodila) i pribjegla je osnutku novog kluba kako bi spasila novac za treniranje mlađih kategorija.
- U prosincu nam se upravo to i dogodilo kad su značajna sredstva od članarina ovršena. Odluku o osnivanju Udruge donijeli su ljudi koji trenutačno djeluju u klubu - govorio je Knežević.
Ovih, post-korona dana, Knežević je potvrdio očekivan kraj:
- Napravili smo sve da prvenstveno našim mladim uzrastima, a potom i seniorima, omogućimo natjecanje u sljedećoj sezoni. U razgovorima smo s predstavnicima županijskog i regionalnog saveza i radimo na tome da osiguramo mjesto za HNK Zadar u slučaju da ne pronađe rješenje za sanaciju sportskog dioničkog društva. Prema našim kontaktima s većinskim vlasnikom i eventualnim sponzorima to je realna opcija - rekao je Damir Knežević, direktor NK Zadra, a predsjednik HNK Zadra.
- Naša jedina mogućnost jest imati stabilan klub, koji će moći podmirivati obveze za putovanja, zaposlenike i službene osobe. To možemo samo ako krenemo na zdravim osnovama, odnosno s HNK Zadar.
Novac koji je Grad trebao dati klubu za funkcioniranje u ovoj godini otišao je na kredit koji je klub podigao prošlo ljeto upravo uz jamstvo Grada pa u blagajni nije ostalo ništa. Klub je očekivao priljev novca od transfera Ivana Santinija iz Anderlechta u Kinu, ali on je otišao vjerovnicima duga.
Zadar se ove sezone trebao vratiti u 2. HNL, ali nije dobio licenciju.
Grad je većinski dioničar s više od 40 posto. Reno Sinovčić ima 35 posto dionica, koje su blokirane zbog sudskih procesa protiv njega, pet posto ima gradski vodovod i ostalo mali dioničari, među kojima su i bivši igrači kojima je klub dugovao novac.
- Dug je nastao zbog ugovora igrača dok je klub bio u 1. ligi, i on je između milijun i pol i dva milijuna kuna - rekao nam je bivši direktor Svetko Ćustić prije tri i pol mjeseca, kad je osnovan novi klub.
Jesu li otad išta dobili?
- Nisu... Odgađali smo, čekali neki novac, nekima se duguje kompletan iznos, ali riječ je o sedam-osam igrača po 200.000 do 300.000 kuna. Ukupan iznos, kažem, sigurno ne prelazi dva milijuna kuna. A ako žele u stečaj, trebalo je to napraviti ranije.
Još se, dakle, ne zna što taj novi klub znači, u kojem će se rangu natjecati, ali cilj ovog manevra je jedino spasiti novac škole nogometa, da ne odlazi na dugovanja vjerovnicima.
- Dok sam ja bio u klubu imali smo 450 djece. Sad je taj broj možda manji jer djeca i roditelji odlaze, konkurencija je velika, puno škola... Možemo igrati u 2. ligi, sigurno, talente imamo, a ako Grad želi, može lako riješiti ovu situaciju - uvjeren je Ćustić.
Jednu je veliku krizu klub prošao. Nakon teških vremena 70-ih godina, zbog minusa većeg od milijardu dinara, 1983. su, kako stoji na stranicama NK Zadra, "klub utemeljili na novim osnovama". Takav je Zadar 1985. zadnji put ušao u 2. ligu, izbacivši u kvalifikacijama Zagreb nakon jedanaesteraca, pred 12.000 gledatelja na Stanovima. Igrao je Mladen Vrsaljko, Šimin otac.
I u zadnjoj sezoni jugo-lige Zadar je izborio 2. ligu, pod vodstvom Ante Čačića, a prve domaće utakmice u HNL-u zbog rata je igrao na Poljudu. Stadion je bio granatiran, igrači su iz skloništa odlazili na treninge i na utakmice, bila je to generacija Mladena Vrsaljka, Fahrudina Šehića, Stipe Balajića, Damira Desnice...
Ponajveći dan u povijesti bila je pobjeda u Maksimiru nad Dinamom 3-2 nakon produžetaka u osmini finala Kupa 2012., a najcrnji dan bila je pogibija Hrvoja Ćustića, koji je na utakmici s Cibalijom glavom udario u betonski zid i preminuo koji dan kasnije, 3. travnja 2008.
Imao je Zadar i prvog strijelca lige (Želimir Terkeš 2008.), najboljeg igrača lige u izboru kapetana klubova (Ivan Santini 2011.), ali nikad nije završio bolje od šestog mjesta i dalje od polufinala Kupa.
Zadnji su problemi počeli 2015. i klub koji je dao Zlatnu loptu Luku Modrića, Zlatnu kopačku Europe Joška Skoblara, svjetske doprvake Danijela Subašića, Šimu Vrsaljka i Diminika Livakovića, u kojem su igrali i Zvonimir Soldo, Đovani Roso, Saša Bjelanović, Ivan Krstanović, Ivan Santini..., a trenirali su ga Ćiro Blažević, Ante Čačić, Igor Štimac, Joško Skoblar, Ivan Gudelj, Luka Bonačić, Stanko Mršić, Ivan Katalinić... ispao je u drugu, a potom i u treću ligu.