To je to što me zanima!

Oni žive na stadionu: Kupili stan na starom Highburyju

Stadion Highbury nakon 120 godina otišao je u povijest. No Arsenal je na tome mjestu sagradio stambeni objekt. Svijet je pun sličnih primjera...
Vidi originalni članak

Umirovljenje Highburyja brojni navijači Arsenala doživjeli su kao osobnu tragediju. Legendarni stadion bio je dom “topnika” 120 godina, no iako je srušen, njegov “duh” i dalje živi. U obliku starog stadiona Uprava Arsenala odlučila je podići stambeni kompleks Highbury Squre, a na mjestu gdje je bio travnjak sagraditi park na koji će gledati većina luksuznih stadiona. Originalni vanjski zidovi svih tribina su zadržani i ojačani, a s unutarnje strane sagrađeni su stanovi. Tako će oni dubljeg džepa moći stanovati na istome mjestu gdje su imali godišnju ulaznicu za utakmice Arsenala, a svi kupci imat će doživotne privilegije pri kupnji jednokratnih i godišnjih karata na novom stadionu Emirates, koji se nalazi samo nekoliko stotina metara od starog, dobrog Highburyja.
Tako mudri, nažalost, nisu bili u Pragu, gdje već 82 godine “stanuje” monstruozni stadion “Velky Strahovsky”, više od 300 metara duga i 200 metara široka betonska grdosija sagrađena 1926. godine. “Strahov” je do danas ostao najveći stadion na svijetu, a mogao je primiti čak 220.000 gledatelja, koji su pratili gimnastičke, a kasnije i komunističke sletove na terenu površine devet nogometnih igrališta. Iako se mnogi u Pragu godinama trude izboriti rušenje stadiona, danas služi nogometašima Sparte kao trening centar, ima ogromno parkiralište, a na njemu su gostovale brojne rock-zvijezde poput Rolling Stonesa i U2.

OSTALA SU JOŠ SAMO 32 STANA
Prodaja stanova na starom Highburyju počela je još u listopadu 2005. godine, iako je Arsenal na starom stadionu trebao igrati još godinu dana. Već do svibnja 2006. godine prodani su svi stanovi na istočnoj, zapadnoj i sjevernoj tribini. Preostala su još samo 32 stana na južnoj tribini, koji nisu prodani, a cijeli kompleks bit će u potpunosti useljiv na ljeto sljedeće godine. Gradnja je stajala 130 milijuna eura.

ZA 170 DOLARA HRANA I PIĆE NA KROVU ZGRADE
Vlasnici zgrada oko Wrigley fielda, stadiona momčadi Chicago Cubsa, u '80-im godinama postavili su tribine na krovove i naplaćivali ulaznice. Uprava kluba nije se slagala s time, pa je čak i podigla ogradu kako “kibici” ne bi mogli gledati bejzbol. No 2004. godine klub i stanari su se dogovorili. Zgrade moraju dati 17% prihoda u blagajnu Cubsa.

AUTOBUSNI KOLODVOR I HOTEL U BAZENU U GRUŽU
Prije nego su natkrili i renovirali bazen, taj je sportski objekt bio “multifunkcionalan”. Sjeverna strana je služila kao gradski autobusni kolodvor s nekoliko perona, šaltera i čekaonicom, iz koje su putnici mogli gledati “jugaše” u bazenu. Ispod zapadne tribine bio je skromni hotel Stadion, u kojem su odsjedali sportaši.

ODSELILI PA PONUDILI NAVIJAČIMA STANOVE
Bejzbol-momčad Nankai Hawksa 1988. godine preselila se u Fukuoku i navijačima ponudila opciju da se usele u bivši stadion. Jedan poduzetnik iskoristio je teren kao izlog i podigao kuće koje je kasnije mislio prodavati. Ipak, netko je u vlasti Osake došao pameti i nakon nekoliko godina Grad je odlučio srušiti odurnu građevinu.

ATLETSKI STADION PRETVOREN U TENISKI CENTAR
Organizatori Univerzijade 2003. godine u južnokorejskom gradu Daeguu na vrlo jednostavan način riješili su problem teniskog centra za studentske igre. Derutni stadion na kraju grada odlučili su pretvoriti u teniski centar s malim stadionom kao centralnim terenom i devet sporednih. Danas služi za manje teniske turnire.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • JAX 23.12.2008.

    koliko ja znam prag je u ceskoj

  • john88 23.12.2008.

    nisam znao da prag ima najveći stadion na svijetu s obzirom da je mala država jer slovenija ima problema jer ne može širiti pa vidi jedino rješenje preko hrvatske....nećemo im dopustiti!

  • motorna pila 22.12.2008.

    to je nešto savršeno. umjesto trgovačkih centara napravili krov nad glavom brojnim ljudima!

Komentiraj...
Vidi sve komentare