To je to što me zanima!

Nikad kraće kvalifikacije: Osam utakmica, bez play-off stresa...

Platinijeva ideja o Europskom prvenstvu u pola Europe zaživjela je, Bruxelles je kasnio s gradnjom stadiona, pa ga je Uefa izbrisala s liste domaćina, prvak može zaraditi 34 milijuna eura
Vidi originalni članak

Ma dajte, pa na ovo Europsko prvenstvo neće ići samo oni koji zakasne na avion, rekao je Joško Jeličić nakon što je Euro proširen na 24 reprezentacije.

Prvo takvo izdanje igralo se 2016. i, premda je gotovo pola Europe sudjelovalo, ispalo je da su “na avion zakasnili” Nizozemska, Danska, Srbija, BiH, Norveška...I dok tvorac toga koncepta Michel Platini iz prikrajka promatra kako njegovo remek-djelo počinje, jer su ga zbog korupcije suspendirali sa svih funkcija u nogometu do 2023. godine, počele su kvalifikacije za Euro 2020.

Još jedne na koje će pola Europe. Točnije, 24 od 55 europskih država, što je 43,7 posto kontinenta.

Iz hrvatske perspektive čini se - nikad lakše! Samo osam utakmica, nema Italije, Engleske i sličnih velikana, nema ni play-off stresa nego dvije od pet momčadi idu izravno. Dakle, “vatreni” moraju biti drugi u konkurenciji Walesa, Mađarske, Slovačke i Azerbajdžana.

Platinijeva je ideja širenja nogometa (protivnici te ideje upozoravaju na razvodnjavanje kvalitete) dovela do toga da je u samo 20 godina broj sudionika EP-a narastao s osam (zadnji put 1992.) na 24.

A 16. Europsko prvenstvo prvi put neće imati konkretnog domaćina. Od 12. lipnja do 12. srpnja iduće godine 12 će gradova u 12 država ugostiti nogometni EP. Kao Platinijev dar Europi povodom 60. godišnjice osnivanja EP-a.

Na završnom će turniru prvi put koristiti VAR, a kvalifikacije su - nikad kraće! Sve je nagruvano u osam mjeseci, jer kraj 2018. oslobođen je za Ligu nacija, pa su kvalifikacije počele tek u ožujku, te s po dvije utakmice u ožujku, lipnju, rujnu, listopadu i studenom, završavaju u istoj godini. Osim zadnja četiri sudionika, koja će dati završni turniri Lige nacija, koji se igraju u ožujku 2020.

Iz Lige A na Final Fouru su Engleska, Nizozemska, Portugal i Švicarska, iz Lige B BiH, Danska, Švedska i Ukrajina, iz Lige C Finska, Norveška, Škotska i Srbija te iz Lige D Bjelorusija, Makedonija, Gruzija i Kosovo. Ako netko od ovih 16 reprezentacija kroz kvalifikacije izbori Euro, mjesto će dobiti sljedeća najbolje rangirana momčad u njihovoj ligi.

Među domaćinima Eura trebala je biti i Belgija, ali je Bruxellesu dodijeljeno pa oduzeto domaćinstvo zbog kašnjenja s radovima. Otvaranje Eura bit će u Rimu, a polufinala i finale na Wembleyu.

Ždrijeb skupina završnog turnira 30. će studenog ugostiti Bukurešt. Uefa za plasman na EP daje 9,25 milijuna eura svakom savezu, pobjeda u skupini je 1,5 milijuna, remi 750.000, a prvak može ukupno do 34 mil. eura.

Idi na 24sata

Komentari 19

  • 21.03.2019.

    ma na sp u 2022 ce biti 48 reprezentacija šta je previše....

  • komentator__Luka 21.03.2019.

    bezveze mi je ovo sa 12 gradova, kao neka obljetnica 60 godina eura, pa nije 100

  • legenda zede 21.03.2019.

    Hampden park stadion celtica ????

Komentiraj...
Vidi sve komentare