Nema pravila zlatnog gola? Ne znam, nisam siguran. Možda ima, samo nam trebaju javiti, našalio se trener Rijeke Željko Sopić nakon prve utakmice finala Hrvatskog nogometnog kupa u kojoj su Dinamo i Rijeka remizirali bez golova na Maksimiru.
POGLEDAJTE SAŽETAK:
Sve utakmice SuperSport HNL-a gledajte samo na MAXSport kanalu Hrvatskog Telekoma.
Nakon devet uzastopnih sezona u kojima se za Rabuzina finale igrao na jednu utakmicu na neutralnom terenu, HNS je, ponukan lanjskim neredima na Rujevici, vratio stari format, ali samo za finale, dok su ranije runde ostale na jednu utakmicu. Pritom je ostavio i zastarjelo pravilo gola u gostima (revidirat će ga uoči iduće sezone), ali je i ograničio broj igrača u zapisniku za 20 (za razliku od 23 u HNL-u), što je trenerima stvaralo probleme.
- Dobra je odluka imati dvije utakmice finala Kupa. Razgovarajući sa svim akterima došli smo do zajedničkog zaključka da je tako najbolje, primjerice i kolege iz Slovenije također razmišljaju ponovno to uvesti. Ovako su obje momčadi u istoj situaciji, sve je moguće i mislim da ćemo tako nastaviti - kazao je nedavno predsjednik HNS-a Marijan Kustić.
Samo BiH i Rusija imaju finale na dvije utakmice
Provjerili smo kakva je situacija u kup-natjecanjima u drugim Uefinim članicama, njih 54. Nitko nema format kakav ima Hrvatska, da se samo finale igra na dvije utakmice, a ranije faze na jednu! Samo u još dvije europske zemlje završne utakmice kupa igraju se s uzvratom: Bosni i Hercegovini i Rusiji.
U zemlji koja je suspendirana u nogometnoj organizaciji zbog napada na Ukrajinu imaju atipičan format kupa s dva odvojena ždrijeba, jedan za klubove iz prve lige s grupnom fazom nakon koje dolazi faza na ispadanje na dvije utakmice, i drugi za sve ostale klubove, na ispadanje, bez uzvratnih utakmica. Susjedna BiH, pak, ima dvije utakmice u nokaut-fazi od četvrtfnala do finala.
Najviše zemalja koristi sustav kakav je i Hrvatska imala do ove sezone, kompletan kup na jednu utakmicu, njih 29, a 12 ih ima format uzvrata samo u polufinalu (među kojima i jači savezi poput belgijskog, talijanskog, portugalskog i španjolskog).
Formati kupa diljem Europe
sve na jednu utakmicu
Andora, Armenija, Austrija, Češka, Engleska, Estonija, Finska, Francuska, Gibraltar, Republika Irska, Sjeverna Irska, Island, Izrael, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Mađarska, Malta, Njemačka, Nizozemska, Norveška, Poljska, Rumunjska, Rusija (dio natjecanja), Srbija, Švedska (nakon lige), Švicarska, Ukrajina, Wales
osmina finala, četvrtfinale i polufinale na dvije utakmice
Grčka, Kazahstan, San Marino
četvrtfinale i polufinale na dvije utakmice
Albanija, Azerbajdžan, Bjelorusija, Danska, Moldavija
samo polufinale na dvije utakmice
Belgija, Bugarska, Cipar, Crna Gora, Farski Otoci, Italija, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Portugal, Slovačka, Španjolska, Turska
četvrtfinale, polufinale i finale na dvije utakmice
Bosna i Hercegovina, Rusija (dio natjecanja)
samo finale na dvije utakmice
Hrvatska