Noćas počinje nova NBA sezona. Naslov prvaka brane Toronto Raptorsi kod kojih više nema Kawhija Leonarda. Među glavne favorite za novi naslov spadaju Milwaukee Bucksi (Antetokounmpo, Middleton, Bledsoe...) i Los Angeles Clippersi (Leonard, George, Zubac...), dok se tituli nadaju Los Angeles Lakersi (James, Davis...) i Houston Rocketsi (Harden, Westbrook). No, NBA liga ima čitav niz zanimljivih momčadi, tu su još Golden State Warriorsi (Curry, Green, Russell, ozlijeđen je Thompson), pa i Denver Nuggetsi predvođeni Nikolom Jokićem.
Američka javnost se slaže s činjenicom kako je ovogodišnja draft klasa bila vrlo kvalitetna, kako će se mnogi klinci vrlo brzo naći u petorkama svojih momčadi. U svakom slučaju, donosimo vam priču o najzanimljivijim 'rookiejima' NBA drafta, košarkašima za koje ćete ove sezone još puno puta čuti. Ovo nije lista deset najkvalitetnijih igrača, već lista igrača s najzanimljivijim životnim pričama.
1. Zion Williamson (New Orleans Pelicans)
Prvi pick ovogodišnjeg drafta odavno je programirana zvijezda NBA lige. Još od doba LeBrona Jamesa nije vladala takva medijska pompa oko jednog košarkaša, Zion je čovjek nevjerojatnih fizičkih predispozicija (198cm, 129kg) koji zakucava na spektakularan način. Zbog njega su u veljači pale i dionice Nikea (jer mu je pukla tenisica na sveučilišnoj utakmici protiv North Caroline) za milijardu dolara! Sveučilišnu košarku zaključio je s prosjekom 22,6 poena, 8,9 skokova, po 2,1 asistencija i ukradenih lopti, 1,8 blokada, ali i nevjerojatnih 68% šuta!
2. Ja Morant (Memphis Grizzlies)
Ja Morant novo je franšizno lice Memphis Grizzliesa. Sveučilišnu košarku nije poput, drugih 'zvijezda' s ovogodišnjeg drafta, igrao na nekom velikom koledžu, već se dokazivao kroz Murray State. I njegov otac Tee igrao je košarku, u srednjoj školi bio je i suigrač Raya Allena. Ja Morant je na sveučilišnoj razini odradio dvije sezone, a u 'sophomore' godini postao je prvi košarkaš u NCAA povijesti koji je sezonu zaključio s minimalno 20 poena i 10 asistencija u prosjeku.
3. RJ Barrett (New York Knicks)
New York Knicksi imali su velika očekivanja od ovoga ljeta, no prvo im je izmaknuo prvi pick drafta Zion Williamson, a onda se u Madison Square Gardeni nisu željeli kockati niti s ozlijeđenim Kevinom Durantom. I tako su navijači Knicksa morali zadovoljiti s pojačanjima poput Randlea, Portisa, Bullocka, Ellingtona, Paytona, Gibsona... No, kao treći pick drafta stigao je i RJ Barrett, kanadski košarkaš koji bi mogao postati nova zvijezda Knicksa.
4. Coby White (Chicago Bulls)
Coby White bio je 7. pick ovogodišnjeg NBA drafta, a dovoljno je reći kako je on i prvi igrač kojeg su Chicago Bullsi draftirali s North Caroline u prvoj rundi još od 1984. godine i - Michaela Jordana. Kao klinac razvijao se u košarkaškoj momčad koju osobno financira Chris Paul, a zabljesnuo je već na Ljetnoj ligi gdje je u prosjeku imao 15 poena, 5,6 skokova i 4,8 asistencija. Šuter vrlo osebujne frizure nastavio je zabijati i u 'preseason' dvobojima, a onda oduševio zabivši 29 poena Atlanta Hawksima u posljednjoj pripremnoj utakmici prije početka NBA sezone.
5. Rui Hachimura (Washington Wizards)
Za deveti pick ovogodišnjeg drafta dovoljno je reći i - tamnoputi Japanac! Rui Hachimura rođen je 1998. godine, majka Makiko mu je Japanka, a otac Zakari Jabil dolazi iz Benina. Kao klinac Rui Hachimura je igrao i bejzbol, ali se (srećom) okrenuo košarci. U SAD je stigao tek 2016. godine, a posljednje sezone na sveučilištu Gonzaga imao je prosjek od 19,7 poena, 6,5 skokova i 1,5 asistenciju. Hachimura je tek drugi košarkaš u povijesti izabran na NBA draftu, a da je rođen u Japanu (prvi je Yasutaka Okayama), te prvi Japanac u povijesti izabran u prvoj rundi NBA drafta.
6. Tyler Herro (Miami Heat)
Jedan od najboljih poteza ovogodišnjeg drafta na 13. picku povukli su čelnici Miami Heata. Tyler Herro klasični je šuter s Kentuckyja, igrač koji je u jedinoj sezoni na koledžu upisivao 14 poena, 4,5 skokova i 2,5 asista. Po mnogima riječ je o najboljem šuteru klase, a Herro je 'meku ruku' dokazao na Ljetnoj ligi, ali i pripremnim utakmicama.
7. Carsen Edwards (Boston Celtics)
I Boston Celticsi u novu sezonu ulaze s nekoliko novih 'rookieja', a najzanimljiviji je svakako bek-šuter Carsen Edwards. Ostaje nejasno kako je ovaj igrač pao sve do 33. picka, ali budite kako s njim definitivno nisu pogriješili. Carsen Edwards je tijekom Ljetne lige u 23 minute u prosjeku bilježio 19,4 poena, 3,8 skoka i 1,4 asista...
8. Luka Šamanić (San Antonio Spurs)
Luka Šamanić novo je hrvatsko ime u NBA ligi, ali i prvi Hrvat u San Antonio Spursima. Ove sezone 19-godišnji košarkaš će učiti od Gregga Popovicha i Tima Duncana, na poziciji 'četvorke' će trenirati uz LaMarcusa Aldridgea. Luka Šamanić izabran je kao 19. pick, a prije njega su izabrana samo dva igrača (Sekou Doumbouya na 15. i Goga Bitadze na 19.) koji poput našeg Luke nemaju iskustvo igranja na američkim koledžima.
9. Tacko Fall (Boston Celtics)
Jedna od najzanimljivijih priča ovogodišnjeg drafta je 226 centimetara visoki Senegalac Tacko Fall. Ovom centru mnogi su predviđali jedan od TOP 15 pickova na draftu, no Fall na koncu nije bio niti draftiran. Tacko Fall danas je najviši igrač u ligi, a na 'NBA combineu' je porušio niz rekorda. U tenisicama je visok čak 231 cm, raspon ruku mu je 250 cm, a s poda rukama (bez skoka) može doseći visinu od nevjerojatnih 311 centimetara.
10. Bol Bol (Denver Nuggets)
Denver Nuggetsi su se na 44. picku odlučili za Bola Bola, 218 centimetara visokog centra iz Sudana. Ovog košarkaša je prvotno draftirao Miami Heat, ali je odmah 'trejdan' u Denver Nuggetse. Riječ je o sinu legendarnog Manute Bola, bivšeg košarkaša koji je od 1985. do 1995. igrao u NBA ligi. Manute Bol je bio visok 231 centimetar, njegov sin još nije dosegao tu razinu. No, možda i bude.
Bol Bol je još 2018. godine bio jedan od top pet prospekata NBA drafta, no onda je u prosincu 2018. godine teže ozlijedio gležanj i tu su krenuli problemi. Nuggetsi polako idu s njegovim oporavkom, Bol nije niti zaigrao u predsezoni, a još nije poznat niti njegov datum povratka na parkete. Vrati li se prema očekivanjima, mogao bi postati 'double-double' mašina, on pred njim je još dalek put do borbe za mjesto u momčadi.