To je to što me zanima!

Mizerna nagrada: Evo koliko će hrvatski vaterpolisti zaraditi osvoje li novo europsko zlato

Košarkaškom prvaku svijeta (Njemačka) prošle je godine FIBA isplatila 2,5 milijuna dolara, viceprvaku 1,5. Odbojkaškom prvaku Europe pripalo je 500.000 dolara. Vaterpolo ne može ni u tu rečenicu
Vidi originalni članak

Zlatna medalja. To je ono zbog čega se mnogi primarno počnu baviti sportom. Da budu prvi, najbolji, da budu pobjednici. Međutim, od zlata se, koliko god karata imalo, baš i ne može živjeti. Treba nešto i zaraditi.

Među loptačkim sportovima vaterpolo je u kategoriji zarada pri dnu. Najbolji vaterpolisti svijeta mogu godišnje zaraditi do 200.000 eura, koliko, primjerice, danas ima prosječan nogometaš u HNL-u.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Vaterpolo i nogomet, naravno, ne mogu u istu rečenicu, ne mogu ni u odlomak. Uostalom, dovoljan vam je samo ovaj podatak. Europski nogometni prvak u srpnju u Njemačkoj zaradit će 28,5 milijuna eura.

Europski vaterpolski prvak u Zagrebu? 40.000 eura... Eto, za tu premiju će u utorak od 20.15 igrati Hrvatska i Španjolska.

European Acquatics (LEN) nikad nije ni bio široke ruke prema vlastitom sportu. Štoviše. Nevjerojatno je, ma užasavajuće zapravo, da su klubovi za sudjelovanje u Ligi prvaka morali plaćati 35.000 eura!? Za ovu su sezonu toga oslobodili samo prvaka Europe (Pro Recco), a ostalima cijenu spustili na sigurno prihvatljivih 30.000 eura. Suludo. Da ne spominjemo da klubovi, zbog troškova putovanja, smještaja i organizacije utakmica, samo ulaze u minus sudjelovanjem u Ligi prvaka. Profit tu zaista ne postoji.

Svjetska vaterpolska organizacija, World Acquatics (FINA), nešto je izdašnija. Svjetski prvak u vaterpolu zaradi 80.000 dolara, viceprvak 70.000. Ako je to dovoljno reprezentacijama da pokriju troškove odlaska u Dohu na dva tjedna, odlično!

Kako je u drugim sportovima?

Košarkaškom prvaku svijeta (Njemačka) prošle je godine Fiba isplatila 2,5 milijuna dolara, viceprvaku 1,5. Odbojkaškom prvaku Europe pripalo je 500.000 dolara, osvajaču Lige nacija, koja je pod ingerencijom FIVB-a, okruglih milijun eura.

Međutim, to su ipak sportovi koji pune arene diljem svijeta. Poljaci bez problema za odbojku napune nogometni stadion u Varšavi sa 60.000 navijača, Filipinci su na košarku doveli 55.000, Nijemci na rukomet samo tisuću i pol manje u novom svjetskom rukometnom rekordu. I obećali su svojim rukometašima 600.000 eura osvoje li zlato. 

Idi na 24sata

Komentari 13

  • I_v_a_n 15.01.2024.

    To je isto kao i u standardnom poslu, zavisi od trzista, koliko je jaka firma za koju radis i profesiji. Biti vaterpolista je nesto kao zavrsiti umjetnicku skolu, dok jedan kosarkas je kao da si IT programer ili inzenjer. Tako je u skaoj profesiji i u cijelom svijetu. I ja bi isto volio da zaradujem kao neki inzenjeri koji rade za BMW, Porsche, Ferrari i slicne ali nije tako.

  • MatijaKezele 15.01.2024.

    Nažalost je to tako, previše slobodnog sudačkog uvjerenja odvraća ljude od tog sporta i posljedica su ovakve nagrade kakve jesu kolko god je sport zahtjevan i težak

  • Lunatic23 15.01.2024.

    realno tak bi i trebalo bit u svakom sportu

Komentiraj...
Vidi sve komentare