Godinama se od nas nešto traži, a ne možeš dati više kad malo treniraš. Jer nemaš gdje?! Ovo što radi većina klubova je čista rekreacija! Tri puta tjedno po sat vremena. I nadarenu djecu ne možeš zadržati, čim dobiju neku ozbiljniju ponudu odlaze...
Zagrebao je tako Petar Metličić (48) u problem koji hrvatski sport tišti već godinama. Pa tako i na kraju 2024. ponavljamo isto.
- Uvjeti su loši, zatvaranjem Spaladium arene splitski sport se vratio na uvjete koje je imao 1979. U međuvremenu su napravili nekoliko školskih dvorana, ali uglavnom nedovoljnih dimenzija, a ovih nekoliko koje su dovoljno velike uglavnom su prebukirane. U međuvremenu je niknulo mnogo klubova, samo u futsalu osam - dodao je Metličić, dok je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević naglasio da Zagreb nije dobio novi stadion 70 godina.
Rezime sportske 2024. počinje ponosnim nabrajanjem olimpijskih medalja, isticanjem Barbare Matić, braće Sinković, vaterpolista, Donne Vekić..., ali rezime 2024. je, dakle, i da Hrvatska nema stadione, ne održava terene, nema i ne održava dvorane, zbog čega se manje djece bavi sportom.
Olimpijskih će medalja uvijek biti, dok god imamo talenta (a imamo ga), mladih ljudi snažne volje i roditelja koji mogu financijski pratiti njihovu ambiciju. Ali i u 2024. svjetska i olimpijska prvakinja Barbara Matić trenirala je u atomskom skloništu, a Sinkovići su se borili s lopočima na Jarunu.
Eh, sad, hoće li 2025. biti bolje? Kilogrami papira su razmijenjeni, potpisani, novac je (navodno) izdvojen za stadione u Maksimiru i na Poljudu, streljanu u Bjelovaru, kao i za uređenje Jaruna, Šalate, Velesajma..., dok su radovi počeli na stadionu u Kranjčevićevoj i Domu sportova. I Vlada RH i HOO i Grad Zagreb hvale se značajnim povećanjem proračunskog novca za sport, a to je uvijek prvi znak napretka. Prvi znak da ćemo na kraju 2025. gledati nove, bolje terene, dvorane i porast broja djece u sportu.
A medalje? Njih će uvijek biti...