Koliko ovaj ima godina? Tek 18?! Ma daj..., komentirali su mnogi kad je u milanski Inter 2002. godine došao navodno 18-godišnji Obafemi Martins. Izgledao je starije od ostalih 18-godišnjaka, bio je brži, snažniji, moćniji... Ili je bio totalno čudo od djeteta ili je tu netko nešto muljao s datumima na Obafemijevim dokumentima. Sumnja se odmah rodila i traje do danas. Nitko nema dokaza da je Martins doista stariji nego što kaže da je, ali činjenica je da je najbolji nogomet igrao kad je imao 18, 19 ili 20.
I nije Martins prvi Nigerijac ni Afrikanac u čije je godine europska nogometna javnost sumnjala. Nije prvi, ali mogao bi biti posljednji. Nigerijski savez odlučio je stati na kraj sumnjama. Problem se najčešće javlja u mladim reprezentacijama, protivnici se često bune da "ti Nigerijci jednostavno ne mogu imati toliko godina".
- Provjeravat ćemo starost naših igrača analizom kostiju, koristit ćemo magnetsku rezonancu kao najpouzdaniju metodu - objavili su čelnici nigerijskog saveza. Takozvana MRI metoda donedavno se koristila isključivo za dijagnosticiranje raka i drugih anomalija na kostima, no na taj je način moguće i pouzdano procijeniti koliko su kosti stare. I izbjeći pokušaje igrača i njihovih agenata da se lažiranjem godišta lakše probiju do transfera u Europu.
- Pred nama je važan posao, želimo biti sigurni da će Nigeriju predstavljati igrači koji na to stvarno imaju pravo. MRI metodu preporučila je Fifa, a mi ćemo je rado koristiti - rekao je Sani Lulu Abdullahi, predsjednik nigerijskog saveza.
BOLIJA BOLE STARAČKE KOSTI
Basile Boli početkom 90-ih bio je zvijezda Marseillea. Došao je u Francusku 1982. iz Obale Bjelokosti, tvrdio je da ima 15 godina. I nitko nije sumnjao sve dok 1994. nije otišao u Glasgow Rangers. Prije potpisa morao je proći liječničke preglede.
- Pa dobro, što je ovo?! Ovo su kosti 40-godišnjaka! - čudio se liječnik Rangersa nakon što je detaljno pregledao Bolija. Nije baš imao 40, ali lako je moguće da nije imao ni 27, kao što je tvrdio...