Gotovo svaka NBA momčad ima trenera joge. Vježbaju je LeBron James, Kevin Garnett, Dirk Nowitzki, Kevin Durant...
Trener Veljko Mršić uveo ju je u Cedevitu.
- Ajmo, dečki, sagnite se koliko možete. Kontrola tijela je vrlo važna - govori trenerica Sanja Radović dok šeće između igrača namještajući ih u ispravan položaj.
Većini je joga potpuna nepoznanica, pa čim se treneričin pogled makne s njih, odmah se opuste.
- Znam da im je ponekad frustrirajuće. Oni su naviknuti da su jako dobri u tome što rade, a kad im ne ide, onda im je teško. No znaju slušati, počinju cijeniti što im joga može dati. Moram priznati da su stariji igrači za mrvicu u svemu malo opušteniji - kaže trenerica Radović.
Trener Veljko Mršić jogu je i sam počeo vježbati prije četiri godine. Prije dvije godine u kampu Dallasa vidio je da je Mavericksi treniraju. Odlučio je to isprobati u Cedeviti.
Manje je ozljeda
- Ivica Marić, moj bivši suigrač, produljio je karijeru baveći se jogom. Mnogo je prakticira i podučava ostale. Razgovarao sam s mnogo ljudi i vjerujem da nam joga može pomoći - istaknuo je Mršić.
I jedan od najvećih košarkaša svih vremena, Kareem Abdul-Jabbar, vježbao je jogu. Rekao je da je zbog nje igrao u NBA-ju 20 sezona i da danas, sa 68 godina, može normalno hodati. I jedan od najvećih šutera, Reggie Miller, prakticirao je jogu.
- Marko Tomas prošle je godine odlazio k Sanji i uhvatio je kontinuitet bez ozljeda gotovo četiri mjeseca. Shvatio sam da nam joga osim fleksibilnosti, kontroli tijela može puno pomoći i u prevenciji ozljeda - kaže Mršić.
Vježbanjem joge učestalost nekih ozljeda umanjuju se za čak 60 posto.
- Sportaši su uglavnom u tenisicama i nemaju fleksibilnost stopala. Skočni zglob isključivo podržava tenisica, pa se joga vježba bosa. Radi se s mišićima skočnog zgloba te je manje ozljeda - istaknula je trenerica.
Košarkaši Cedevite uče i pravilno disati i meditirati.
Suradnja daha i mišića
- Tijelo treba upoznati da bi njime mogao bolje upravljati. Dosta radimo na disanju jer uz ispravan dah mogu imati bolju kontrolu. Jedan skok je suradnja daha i mišića i ako sve dobro izvedu, gubit će manje snage, pa će u završnici imati više rezervi, a to može značiti razliku između poraza i pobjede - kaže Sanja, koja s igračima Cedevite radi na vježbama koje su važne za košarku.
- Radimo na otvaranju kukova kako bi sami kukovi bili gipki te da manje opterećenje bude na koljenima i stopalima. Radimo i na otvaranju prsnoga koša, ponajviše zbog samopouzdanja. To je psihološka strana joge - istaknula je trenerica.
Cedevitin američki razigravač Jacob Pullen jedan je od rijetkih koji su se susreli s jogom. Igrao je dosta u Europi, čak i u Barceloni, no jogu je prakticirao samo na sveučilištu.
- U NBA-ju je popularna. Vježbaju je uoči sezone, najviše radi prevencije ozljeda - kaže Pullen.