To je to što me zanima!

Ivanova životna drama: San mi je da nastavim normalan život

Nisam stručnjak, liječnik, ali vidio sam da nešto nije u redu (s njihovom terapijom). To su morali vidjeti, govori Ivan Klasnić u dokumentarnom filmu njemačkog NDR-a
Vidi originalni članak

Nisam pomislio da ću kraće živjeti ili tako nešto, moram prihvatiti sudbinu kakva jest, odlaziti na dijalizu pa će možda doći i sretan završetak. A to bi bilo da uspije treća transplantacija i da više ne moram odlaziti na dijalizu, govori Ivan Klasnić u dokumentarnom filmu o njegovom životu bez bubrega koji je radio njemački NDR.

Triput tjedno u 7 ujutro bivši hrvatski reprezentativac odlazi na dijalizu. Po dolasku se važe, a ovom je prilikom imao 86 kg. Mora paziti koliko tekućine pije, i dok dobiva doručak na dijalizi, uz njega je samo čaša vode. Više od toga - ne smije

- San mi je da stanem na noge, da mogu nastaviti normalan život - priča Klasnić te dodaje:

- Ne vidite na snimci, ali noge su mi jako naotečene, pune vode.

Tih pet sati na dijalizi uglavnom spava. Još 2004., kada je s Werderom slavio duplu krunu, bubreg nije radio kako spada. Ubrzo je postao jedini nogometaš koji igra nogomet nakon dva presađivanja bubrega. Organizam je odbacio onaj majke Šime nakon čega mu je presađen onaj od oca...

- Najteže mi je što je majka izgubila bubreg, a zahvalan sam roditeljima jako.

Pokazivao je kako je s bratom Josipom u djetinjstvu u Hamburgu igrao nogomet na igralištu, koje su igre smišljali...

- Pričao je u snu: 'Dodaj, sam sam, tu sam...' Samo mu je lopta bila na pameti, čak je i sanjao nogomet, nevjerojatno - sjeća se brat.

U Werderu se nazabijao, iako bubrezi nisu bili posve zdravi.

- Da sam bio zdrav, ne bi Ailton zabio 28 golova one sezone - šali se, govoreći o sezoni u kojoj je Brazilac bio prvi strijelac Bundeslige, a Klasnić je zabio 13 golova.

- Imali smo dobrog trenera, momčad, stožer, sve super!

Ali, ne i liječnike...

U Njemačkoj se novi organ čeka i do sedam godina.

- Čovjek se pita, razmišlja, zašto ja... Bog ima plan, put za nas, moraš to proći, pa tako i ja.

Tih se dana sjetio i tadašnji Werderov kapetan Frank Baumann: 

- Ivan je bio odličan momak, sjajan za atmosferu u momčadi. Kad smo čuli što mu se događa, bili smo šokirani.

S liječnicima je i dalje na sudu, traži veliku odštetu i sanja dan kada će nastaviti s normalnim životom, dan kada neće morati na dijalizu...

- Nisam stručnjak, liječnik, ali vidio sam da nešto nije u redu (s njihovom terapijom). To su morali vidjeti - govori Klasnić te dodaje:

- Majčin bubreg su mi ugradili, pa nešto nije bilo u redu, pa su ga vadili, opet vraćali...

Ali Ivanov organizam nije ga prihvatio. Dobio je očev. U drugoj bolnici.

- Ja sam nogometaš, a nogometaši su praznovjerni. Pa nisam htio novu operaciju obaviti u Bremenu, niti na isti dan (četvrtak). Obavio sam je u petak, u Hannoveru.

Je li istina da ste se otac i vi u bolnicu prijavili s lažnim imenom?

- Da. Uwe Seeler.

- Kad sam dobio očev bubreg, najprije si zahvalan na životu, a onda kreću pitanja dokad ću morati imati dulji odmor, kad ću smjeti trčati..."

- Počeo je raditi s posebnim trenerom kojeg mu je dodijelio Werder.

- Nije mi se dopao, nekad sam bio ljutit na njega i vikao - priznaje Ivan.

No, šest mjeseci nakon što je dobio očev bubreg, vratio se na teren. Najprije za amatersku, pa prvu momčad. A posebno emotivno bilo je gostovanje kod njegova prvog seniorskog kluba St. Paulija, gdje ga je dočekao transparent dobrodošlice uz hrvatsku zastavu.



- Odmah sam rekao da se želim ponašati i da me tretiraju kao sve druge u igri, duelima, treningu... i tako je bilo.

I dok je iscrpljujuća sudska bitka trajala, počeo je otkazivati i očev bubreg. A brat Josip ne može biti donor. Triput tjedno po pet sati provodi na dijalizi, a jednom tjedno ide igrati mali nogomet. S posebnim štitnikom za bubreg.

- Želim si novi bubreg i život bez teškoća.

Nakon pet sati izgubio je 2,7 kilograma tekućine. I tako triput tjedno. U iščekivanju novog bubrega...

Film pogledajte ovdje

Idi na 24sata

Komentari 15

  • anox 27.03.2017.

    Ima nas puno mladih na dijalizi kojima treba bubreg, pa se o nama ne pise...ja sa svoje 34 godine drugi put idem opet na dijalizu, imala sam neuspjelu transplantaciju i sad sam zahvaljujuci doktorima opet na dijalizi, a bubreg cu docekati nikada s obzirom da sam puno senzibilizirana, a moji mi ne mogu donirati organ...kada dobijes novi organ cuvas ga i sretan si sto imas zivot...zna se sto se smije, a sto ne smije poslije transplantacije...vi novinari malo se raspitajte, a ne pisite bedastoce...lp

  • branka dovečer 27.03.2017.

    Sretno Ivane

  • lollalollita 27.03.2017.

    Normalan??jel to znači nastavak profesionalnog igranja nogometa sa ekstremnim treninzima i neljudskim naporima??ako ili kad dobijes novi bubreg postuj taj bubreg i tu srecu..

Komentiraj...
Vidi sve komentare