To je to što me zanima!

'I Hrvati mogu za osam godina imati osvajača Tour de Francea'

Kod nas je sve individualni proizvod, Ivanišević, Vlašići, Kostelići, Ude... Kad napravimo sustav, kakav imaju Slovenci, siguran sam da ćemo imati odlične bicikliste, rekao je Vladimir Miholjević, najveće ime HR biciklizma
Vidi originalni članak

Tadej Pogačar (22) senzacionalno je osvojio Tour de France. Da, mala Slovenija, uz puno truda i sustavnog rada dogurala je da 2020. godine ima pobjednika najprestižnije utrke, koja se vozi od 1903. godine. Što o tome misli najveći hrvatski biciklist Vladimir Miholjević...

TADEJ POGAČAR Tko je novo slovensko čudo? Prvo mu nisu mogli naći bicikl, a djevojku je upoznao u Hrvatskoj

- Obzirom na broj stanovnika, to što Slovenci rade u svijetu biciklizma je čudesno. No, Slovenci imaju tradicionalno razvijen biciklistički duh. Pazite, uvijek su bilit tu, krenuli su s Bogdanom Finkom, koji je  1989. bio treći na juniorskom SP, potom su imalu rupu do  Andreja Hauptmana, koji je 2001. bio treći na SP-u. Onda je to poteglo i otvorilo vrata slovenskim biciklisma.. No nakon ovoga sad je kod njih sve još izraženije, idu po školama i zovu djecu na biciklizam, rade na ergometrima, bave se skautiranjem djece, roditelji su spremni uložiti iz kućnih sredstava, kako bi se djeca bavila bicklizmom - objašnjava Miholjević, pa nastavlja:

- U Novom mestu im najveći centar, praktički djeca započinju sportske karijere baveći se biciklizmom... Iz te mase uvijek izađe neki talent. Gledajte, ovaj naš prostor je genetski sjajno promiješan i dokaz da možemo biti najbolji u sportovima u kojima se maksimalno posvetimo. Odnosno, da se može dosta toga uz minimalno ulaganje i maksimialno zalaganje, ali se time zapostavlja sustav.

I tu je apsolutno u pravu. Olimpijska odličja uglavnom su plod obiteljskog rada.

POGAČAR NAJMLAĐI OSVAJAČ OD 1904. Slovenska tvornica čuda: Od Dončića, rukometa i odbojke do pobjednika Tour de Francea

- Hrvatska ima Kosteliće, Blanku Vlašić, Sandru Perković, Saru Kolak, Filipa Udea, Draganju, Miloševića, Sinkoviće, no to je sve plod individualne fanatičnosti, obiteljski projekti... No da imamo sustav, onda bi takvi rezultati dolazili u serijama. Pazite, naši su svi uspjesi epske priče. Evo, uzmite za primjer Gorana Ivaniševića, epska priča. U Velikoj Britaniji toga nema, tamo su svi uspjesi plod sustava, strategije. U Velikoj Britaniji je kompletan olimpijski program financiran od lutrije. Slovenski biciklistički savez ima kvalitetan program za kadete, juniore i seniore do 23 godine, nastupaju na kupu nacija... Klinci se isprofiliraju... 

No, ako mogu Slovenci, vjerojatno možemo i mi?

- Slovenci su izgradili sustav. U početku su bile neke polumomčadi, a danas su došli do toga da imaju 20 momčadi koje se bave skautiranjem klinaca - opisuje Vladimir Miholjević, sportski direktor Bahrain McLarena i najveće ime hrvatskog biciklizma.

Dobro, slažemo se, no može li Hrvatska jednog dana imati pobjednika Tour de Francea?

NA LETU ZA PARIZ Lijepa gesta hrvatskog pilota: Sestri novog pobjednika Tour de Francea dao mjesto u kokpitu

- Možemo! Mi Hrvati možemo napraviti isto što i sad Slovenci, ali tek za nekakvih sedam ili osam godina, sad još ne. Genetika s ovih prostora dopušta da budemo najbolji u sportovima, ali samo ako im se ozbiljno posvetimo. Za početak nam treba sustav, moramo imati zadovoljavajuću masu, regrutirati na World Tour momčadi... Savez programom mora pratiti najbolje. Ali, da, Hrvatska bi mogla imati pobjednika Toura de Francea - rekao je Miholjević, čiji je sin Fran (18), velika biciklistička nada Hrvatske.

Kao izlazni kadet, koji je tek napunio 18 godina pobijedio je na 19 cestovnih utrka, uključujući tri najveće u Italiji. U Sloveniji je lani osvojio kronometar kao ulazno juniorsko godište. Možda je on naš sljedeći natjecatelj na Tour de Franceu?

- Trebao bi, ali se nadam da bi mogao i Josip Rumac - završio je  legenda hrvatskog biciklizma, direktor CRO Racea, sportski direktor u momčadi Bahrein McLaren, ali i brižan suprug i otac troje djece, Lare, Tare i Frana.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Sijux 07.10.2020.

    Redaju se epski uspjesi slovenskog biciklizma. Roglič, Pogačar, Polanc, Mohorič-svaka vam čast!

  • Ad Hoc 23.09.2020.

    "Najveći" je klasu iza Kišerlovskog, iza Bulića, Cvitka..., to znaju svi u biciklizmu Koliko je biciklista stvorio od kada je prestao voziti (osim sina), koliko je klubova pomogao? Sve godine je u futuru, kao pomoći će sutra, trebalo bi ovako, vi trebato ovako... Ni zrna pomoći domaćem sportu od "najvećeg". Samo uzima. Ono na čemu radi je u javnosti prenapuhani projekt, po važnosti na 154 mjestu (pogledati brojeve na PCS), utrka rezervi, kojeg predstavlja kao čudo. Čudo je kako mu to uspijeva, kako ljudi puše njegove vječne manipulacije. Tu se radi o novcu kojeg iz poreza uzima građanima, a za realno 154 mjesto (zna li netko koji je 154 teniski turnir po važnosti?), za utrku čija je gledanost mizerna na Europsportu, pa skriva brojeve gledanosti

Komentiraj...
Vidi sve komentare