To je to što me zanima!

Hrvatski ultramaratonac trči već šest dana, prevalio je skoro 600 km i blizu je postolja na SP-u!

Mario Čeliković, zaposlenik KB-a Merkur i hrvatski ultramaratonac, sudjeluje u nesvakidašnjem Svjetskom prvenstvu u trčanju od 144 sata. Dosad je odradio 66 ultramaratona, ali ovaj je po svemu poseban
Vidi originalni članak

Malo je dugoprugaša koji se odluče specijalizirati za maraton od 42,195 kilometara, još manje onih koji trče ultramaraton (od 50 kilometara naviše), a što tek reći za one koji sudjeluju u šestodnevnoj utrci?! Nesvakidašnje Svjetsko prvenstvo upravo se održava kraj jezera Balaton u Mađarskoj, a tamo je vrlo uspješan i jedan Hrvat.

Brođanin sa zagrebačkom adresom Mario Čeliković (39) ušao je u utorak u podne u posljednji dan utrke od 144 sata s istrčanih 570 kilometara i u trenutku objave ovog članka s 588 kilometara nalazi se na 21. mjestu među 111 prijavljenih trkača. I ne samo to, već je u svojoj starosnoj kategoriji od 35 do 39 godina senzacionalni treći i blizu pobjedničkog postolja!

Ovako je to izgledalo na polovici utrke.

"Ova utrka predstavlja ekstremni i nesvakidašnji napor čak i za nas ultraše i rijetki su koji se uopće u takvo što upuste, a još rjeđi koji se svih šest dana uspješno bore s bolovima, umorom i iscrpljenošću i idu dalje, idu do kraja", napisao je Čelikovićev kolega Mario Lovrić na Facebooku.

Čeliković je zbog posla došao u Zagreb prije 15 godina, a slavonski način života potaknuo ga je, kaže, na trčanje jer je kao dijete stalno bio u pokretu. Radi u sali invanzivne kardiologije u KB-u Merkur.

- Posao je vrlo dinamičan, ali radim u timu i svatko od nas ima svoju zadaću ondje. Radimo s ljudima koji imaju teškoće sa aritmijama srca ili dolaze zbog infarkta te asistiram pri zahvatima. Ima puno stresa i valja brzo reagirati u pojedinim situacijama - rekao je Mario za portal Pomakni granice.

Pretrčao od Zagreba do Vukovara

- Živio sam blizu savskog nasipa, gledao svakodnevno ljude koji su ondje trčali i jednog dana sam im se jednostavno odlučio pridružiti. Tako sam prije osam godina pokušao istrčati neki manji krug. Dobro sam se osjećao i baš sam uživao u tome, pa sam iz dana u dan povećavao taj krug. Što sam više trčao, bilo mi je sve lakše. Također, trčanje mi je bilo najjednostavnije rješenje jer nisam bio vezan terminima. U bilo koje doba dana ili noći mogu obuti tenisice i ići trčati. I tako je krenulo. Nisam imao nikakav plan. S vremenom sam primijetio kako trčim sve više, povećavala se kilometraža, ali i brzina - nastavio je.

Tijekom trčanja uđe u neki svoj svemir i isključi se, a nakon dužih utrka oporavlja se i po mjesec dana. No i dalje u tome uživa, odradio je brojne ultramaratone među kojima je i onaj Zagreb - Vukovar od 344 kilometra u pet dana, kao i Ultrabalaton u Mađarskoj od 211 kilometara u manje od 29 sati

- Kad netko govori o oporavku, to zvuči kao da ste bili na operaciji ili vam se nešto dogodilo. Nakon ovakvih napora, tijelo je još mjesec dana umorno i to osjećate. Recimo, penjanje po stepenicama je skoro pa nemoguće, koliko vas bole mišići. No nastojim u roku od pet dana vratiti se u normalu. To znači da prvih nekoliko dana više jedem, pijem i spavam. Sutradan poslije ultramaratona krenem s laganom šetnjom, a već drugi dan počinjem lagano trčati. Kad se vratim s trčanja, donesu mi sok, pitaju kako mi je bilo i to mi puno znači. Vesele se mojim medaljama i trofejima i ponosni su na mene, a ja rado dijelim to iskustvo s njima. Godišnje pretrčim 6000 kilometara. Do sad sam istrčao sam 66 ultramaratona, a želja mi je doći do brojke 100 - govorio je Mario u svibnju ove godine.

Sad na istom mjestu u Mađarskoj prvi put nastupa na šestodnevnoj utrci. Rijetki su oni kojima je takav podvig uspio među Hrvatima. Davne 1997. Slađan Dragojević u šest dana istrčao je nevjerojatnih 756,8 kilometara

Rezultate uživo možete pratiti OVDJE, a organizatori su postavili i dvije kamere na kojima prenose utrku.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • Joza Prezaduzeni 11.09.2024.

    Skidam kapu

  • Kaj987 11.09.2024.

    Svatko ima svoje veselje ali brate za koju godinu odu koljena i gležnjevi pa će bit drž gaće.

  • doctor antun 10.09.2024.

    Koja je svrha toga, ne znam. Što se ti, prijatelju, ne takmičiš u nekoj pravoj olimpijskoj disciplini, npr. na 10.000 m ili u maratonu. Pa da te onda vidimo!

Komentiraj...
Vidi sve komentare