Kakvo mučenje! Hrvatska u nevjerojatnoj drami srušila Tunis i izborila polufinale

Uf, kakvo je to mučenje bilo. Hrvatska je na jedvite jade pobijedila Tunis i prošla u polufinale kvalifikacija za OI. Imali smo plus 14 na poluvremenu, ali sve se rstopilo i ušli smo u probleme. Na kraju smo slavili 75-70. U polufinalu u subotu igramo s Njemačkom

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija igrat će u polufinalu kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre u Tokiju, nakon što je u četvrtak teškom mukom svladala Tunis sa 75-70 (20-11, 22-17, 14-29, 19-13) i tako osvojila drugo mjesto u svojoj skupini, a za plasman u finale će u subotu igrati protiv Njemačke.

Najbolji igrač Hrvatske bio je Mario Hezonja s 27 koševa, osam skokova, tri asistencije i četiri ukradene lopte. Po 14 poena ubacili su Bojan Bogdanović i Ante Žižić, koji je imao i 12 skokova te dvije blokade. Kod Tunižana je najbolji strijelac bio Radhouane Slimane s 15 koševa, a imao je i sedam skokova.

Hrvatska je ovom pobjedom izborila polufinalni dvoboj s Njemačkom, koja je u prvom dvoboju današnjeg programa u Splitu svladala Rusiju sa 69-67 i osvojila prvo mjesto u skupini A. Drugi polufinalni par čine Brazil i Meksiko.

Nakon prilično nervoznog i nepreciznog početka, Hrvatska je nakon zakucavanja i trice Hezonje povela sa 10-5 u četvrtoj minuti, a do kraja prve četvrtine došla do devet koševa prednosti (20-11). Prvu dvoznamenkastu prednost su Mršićevi izabranici dostigli u 13. minuti Bilanovim polaganjem za 26-16. Najveća prenost hrvatskih košarkaša bila je 14 poena, a s njom su otišli i na poluvrijeme (42-28).

No, u trećoj četvrtini je Mršićeva momčad primila čak 29 koševa, jedan više nego u cijelom prvom poluvremenu, pa su Tunižani u zadnju četvrtinu ušli s minimalnom prednošću (56-57). Taj je rezultat stajao više od dvije minute, sve dok Bojan Bogdanović nije pogodio tricu za 59-57. Hrvatski košarkaši se tijekom zadnje četvrtine nijednom nisu uspjeli odvojiti na više od četiri koša razlike, sve do 25 sekundi prije kraja, kad je Pavle Marčinković pogodio tricu za 72-67 i time usmjerio Hrvatsku prema polufinalu.

Tunižani su još jednom došli na -2 (72-70), ali je na kraju Hezonja pogodio prvo bacanje, drugo promašio, ali je Marčinković skočio u napadu i omogućio Ukiću da s dva pogođena slobodna bacanja otkloni sve dvojbe oko pobjednika.