Hrvatski olimpijci uspješniji su od američkih, ruskih i kineskih! Na ljestvici medalja po broju stanovnika Hrvatska je na prošlim OI u Ateni 2004. zauzela odličnu 17. poziciju. Zlatni rukometaši i društvo prema toj statistici iza sebe su u Grčkoj ostavili tri najveće sportske sile, ujedno najmnogoljudnije zemlje svijeta. Posebna priča je Indija - država s više od milijardu stanovnika, u Ateni je osvojila samo jednu brončanu medalju...
Hrvati su pritom posebno talentirani u timskim sportovima, u kojima su osvojili trećinu svojih olimpijskih medalja, od čega po dvije zlatne i srebrne medalje. U istu kategoriju mogli bismo uvrstiti medalje veslača i tenisača u parovima, čime bi se brojka odličja u timskim sportovima popela na osam. Vodećih pet nacija na ljestvici su Bahami, Kuba, Australija, Jamajka i Mađarska. Bahami čelnu poziciju moraju zahvaliti ponajprije sprinterici Tonique Williams-Darling, osvajačici zlata u utrci na 400 metara. Ipak, ovakva usporedba donekle je nepravedna prema velikim svjetskim nacijama, koje bi vrlo vjerojatno osvojile više medalja da njihovi sportaši nisu brojčano limitirani na OI. Na Igrama u Atlanti 1996. Hrvatska je u istoj statistici bila 34., a u Sydneyu 2000. uslijedio je pad na 43. mjesto. No u Pekingu se očekuje prava žetva medalja jer će tamo nastupiti najviše hrvatskih sportaša dosad, čak 102.
SAMO MEDALJA NA MILIJARDU LJUDI
Indijci vole sport. Ludi su za kriketom, a tradicija u atletici seže im stotine godina unatrag. No iz nekog razloga neuspješni su na OI. Zemlja s više od milijardu stanovnika na prošlim je Igramaosvojila je samo jednu medalju - Rayyavardhan Singh Rathore uzeo je broncu u streličarstvu. Od premijernog nastupa 1900. godine u Parizu pa do danas Indija je osvojila 16 medalja, od čega 6 zlata.