To je to što me zanima!

Hrvatima sam pomogao '91., a '95. sam im zadao teški udarac

Gotovo stoljeće života, često na udaru uskogrudnih... A čovjek je samo volio košarku i svoju zemlju. Nitko nije bezgrešan no iza Bore Stankovića ostaje testament velikih i dobrih poteza na korist - košarke
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Odlazak Bore: Da nije njega, ne bismo igrali s 'dream teamom'

Preminuo je Bora Stanković, u 95. godini života. Srbin rođen u Bihaću, diplomirani veteriran, sanitarni inspektor i - 'Gospodin košarka' bez kojeg Dražen, Kukoč i Rađa 1992. ne bi igrali finale sa Jordanom, Birdom, Magicom i 'Dream Teamom'.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Prvi čovjek svjetske košarke tj. generalni sekretar Fibe bio je više od četvrt stoljeća, 26 godina. Sa spomenikom hrvatske košarke i sporta, Mirkom Novoselom, dijelio je viziju nužnosti spajanja američke i europske košarke.

Novosel, Stanković i Amerikanac Dave Gavitt svoj su san ispunili 1992. na Olimpijskim igrama u Barceloni kada je najjača sportska momčad u povijesti, američka košarkaška reprezentacija, u finalu pobijedila - Hrvatsku.

A mlade države Hrvatske na Olimpijskim igrama ne bi ni bilo da Stanković nije savio pravila i odredbe do krajnjih granica, odgodivši olimpijske kvalifikacije u čekanju na međunarodno priznanje Hrvatske od najutjecajnijih europskih država.

Hrvatska mora u Barcelonu

Svoj dio posla onda su napravili Španjolci, predsjednik MOO-a Samaranch i šef španjolske košarke Saporta. Hrvatska je na Olimpijskim igrama bila europski Dream Team!

Stanković se tada, u jeku hrvatske obrane od srpskih pobunjenika, paravojnih formacija i jugoslavenske armije, susreo sa bezbroj optužbi i žestokih kritika u vlastitoj zemlji, ali čovjek nije gledao granice i nacionalnosti nego sport, košarku.

- Jugoslavija se raspala, a i da nije ne bi mogla ugroziti SAD u Barceloni. Hrvatska je bila priznata država sa fenomenalnim košarkašima, njen nastup na OI bio je dobar za košarku - govorio je kasnije Stanković.

Očevo četničko naslijeđe

Čovjek čiji je otac strijeljan kao pristalica četničkog vođe Draže Mihailovića napravio je odmak od crne prošlosti. No Hrvatskoj nije zaboravio odlaženje s postolja na EP u Ateni, da se ne bi pozdravilo jugoslavensku himnu.

- Fiba tada nije imala pravilo za kažnjavanje takvog poteza. Niko nije predvidio da bi se takvo što uopće moglo dogoditi! A to su tako glupo izveli. No... Prokletstvo traje. Hrvati imaju dobre košarkaše, ali klubovi i reprezentacija su bez rezultata - komentirao je Stanković prije dvije godine. I dodao:

- Pomogao sam da Hrvatska igra OI '92, a 1995. sam odlukom Fibe da Srbija i Crna Gora nastupi na Europskom prvenstvu zapravo zadao odlučni udarac Hrvatima. Sve je od tada krenulo. Mi smo osvojili Euro 1995. i 1997, Svjetsko prvenstvo 1998., olimpijsko srebro 1996...

Košarka uvijek najvažnija

Odluku o silasku s postolja donio je hrvatski državni vrh. Koliko se god nesportskom činila ta je odluka u srpnju 1995., dok je pola Hrvatske bilo okupirano, imala temelja. Kao što je, budimo realni, sportskog temelja imali i Stankovićeva odluka da svjetski jaka reprezentacija Srbije i Crna Gore igra na tom Europskom prvenstvu.

Za košarku je bilo bolje da Hrvatska igra OI 1992. i Stanković je u tome pomogao. Za košarku je bilo bolje da Srbija i Crna Gora igra EP 1995. i Stanković je i u tome pomogao.

Olimpijske igre bile su praznik sporta, Europsko prvenstvo bilo je krađa na štetu Sabonisove Litve, a u korist Srba i Crnogoraca, ali što se košarkaša tiče - svi najbolji  bili su na parketu.

Amerika je ispred nas

Spajao je europsku i američku košarku, ali Amerika i NBA i dalje su nedostižno visoko. Stanković je objasnio zašto.

- Uvjeti igranja košarke u Americi i Europi nisu jednaki, u prvom redu financijski uvjeti. Onda dolazi tradicija. U Americi: košarka je zakon. Uz baseball i football ona dominira sportskom scenom. Ali... Polako. Mi u Europi napredujemo. Mislim da više nije pitanje desetljeća nego godina u kojima će se ta priča posve izjednačiti - rekao je Borislav Stanković.

Gotovo stoljeće života, često na udaru uskogrudnih... A čovjek je samo volio košarku i svoju zemlju. Nitko nije bezgrešan no iza Bore Stankovića ostaje testament velikih i dobrih poteza na korist - košarke. Pa ma što mislili 'krkani' bilo koje nacionalnosti koje koprena primitivizma sprječava da vide i shvate išta dalje od vlastitog sela.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Orao je lijepio bananu Jordanu: Divac? Ne bih se s njim mirio...

POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 10

  • kau 21.03.2020.

    Kao prvo, 1995 nije bila srbija i crna gora vec sr jugoslavija. Drugo, kvalifikacije za oi u barceloni su igrane po planu, u lipnju 1992, kad je hrvatska vec bila neovisna. Stankoviceva zasluga je medjutim godinu dana kasnije. Za eurobasket 1993, iako se kvalifikacije vec odigrane, organizira dodatni kvalifikacijski turnir na kojem na kojem nastupaju novopriznate drzave nastale raspadom jugoslavije i sssr. Sr jugoslavija tad nije nastupala radi sankcija. Ep je prosireno s 12 na 16 ekipa i hrvatska tu osvaja broncu i osigurava mjesto na sp dogodine u kanadi. Dakle, da nije bore, hrvatska ne bi nastupala 1993 i 1994, a svejedno bi 1992

  • barba1 20.03.2020.

    Ništa on nije nikom 95- zadao, samo pusti snovi bili.

  • travnati 20.03.2020.

    Prestanite više s tim srbima...

Komentiraj...
Vidi sve komentare