To je to što me zanima!

Hampden ima i muzej: Ponos Škota, a ime dobio po Englezu

NAJVEĆI NA SVIJETU Nekad je na nacionalni stadion u Škotskoj stalo 150.000 ljudi. Danas na njemu igra reprezentacija, ali i četvrtoligaš. U utrobi je sjajan muzej
Vidi originalni članak

Stadion na kojem će igrati Hrvatska i Škotska nije dom ni Celtica ni Rangersa. Na njemu od 1873. igra četvrtoligaš Queen’s Park, najstariji nogometni klub u Škotskoj.

Hampden Park spada među najljepše stadione na svijetu. Točnije, njegova treća verzija. Orginalni Hampden Park sagrađen je stotinjak metara dalje od ovog na kojem će danas igrati Hrvatska. Ovo je treća verzija hrama škotskog nogometa, a svaka od njih zadržala je ime Hampden Park. Iako je John Hampden bio Englez. Doduše, Englez koji se u građanskom ratu borio protiv kralja Karla I.

Hampden Park sad prima 52.000 navijača, a to je u odnosu na neka prošla vremena prava sitnica. Okršaj Škotske i Engleske na ovom je stadionu 1937. godine gledalo 149.415 ljudi! Nikad u povijesti niti jednu utakmicu reprezentacija nije pratilo više navijača. Na igralištu na kojem će večeras igrati hrvatski reprezentativci pao je i jedan od najljepših golova u povijesti nogometa. Finale Lige prvaka 2002., okršaj Real Madrida i Bayera iz Leverkusena, ostao je zapamćen po prekrasnom voleju Zinedinea Zidanea.

No najljepši dio Hampden Parka, spektakularni nogometni muzej, nalazi se u njegovoj utrobi. U “zvučnoj bombi” posjetitelj može čuti kako je zvučala “hampdenska grmljavina”. Naime, tih 150.000 ljudi stvaralo je buku koja se navodno čula i 50 kilometara od stadiona... Tu su i zid slavnih škotskog nogometa, prikaz škotskih dresova kroz povijest i prikaz nogometne svlačionice iz 30-ih godina prošlog stoljeća.

No najveća atrakcija je voštanim figurama prikazan “najsvjetliji trenutak škotskog nogometa”, gol Gemmila Nizozemskoj na SP-u 1978. godine. Četiri figure postavljene su onako kako su akteri stajali kad je postignut taj gol u četvrtfinalu svjetske smotre.

Škoti su bili u četvrtfinalu svjetske smotre sve do trenutka kad su primili gol od Nizozemaca koji je značio i oproštaj od tog sna. Bilo je to po Škote traumatično iskustvo kao Hrvatima s golom Šukera u polufinalu SP-a u Francuskoj 1998. nakon čega je minutu kasnije primljen gol u vlastitu mrežu, a Hrvatska je ostala bez finala.

I danas u škotskom društvenom životu upotrebljava se spomen tog gola u svim trenucima kada se netko osjeća dobro. Pa se zna reći - "Ovako se nisam osjećao otkad je Gemmil 78' zabio Argentincima". To smo svi mogli vidjeti i u čuvenom  škotskom filmu "Trainspotting". Izrekao je to glavni junak filma nakon nenadanog i sjajnog seksa želeći tom rečenicom dočarati svoju sreću.

Idi na 24sata

Komentari 14

  • štalski Đura 15.10.2013.

    Škoti znaju svoje cjeniti,pogotovo kaj se nogometa tiće oni su tu prića za sebe,pravi fanatici

  • zujavac 15.10.2013.

    Da mi je bilo ćut 150000 navijača. Hebena atmosfera. Zamisli toliko navijača Liverpoola da pjeva na stadionu YNWA.

  • Sir Crocodile 15.10.2013.

    LoL

Komentiraj...
Vidi sve komentare