Na jutros održanom sastanku u sjedištu Hrvatskog nogometnog saveza predstavnici osam prvoligaša Hrvatski Telekom Prve lige izjasnili su se za prihvaćanje najbolje ponude, a to je prema neslužbenim informacijama ponuda švedske kompanije Magine Pro, koja je sveukupno teška nešto više od 10 milijuna eura godišnje, od čega bi klubovima pripalo između 7 i 9 milijuna eura.
Iz priopćenja krovne kuće hrvatskog nogometa saznali smo kako se na sastanku nije pojavio predstavnik Intera, dok se predsjednik Hajduka Marin Brbić ''izuzeo od odlučivanja''. No iz Hajduka tvrde kako se Brbić nije ''izuzeo od odlučivanja'' nego je prenio stav Hajduka kako su oni protiv prihvaćanja ponude te kako će pokušati na tržištu sami prodati TV prava svojih utakmica. Što su i obrazložili u priopćenju, koje prenosimo u cijelosti:
HNK Hajduk je prisustvovao današnjem sastanku održanom u HNS-u na temu novog ugovora o TV pravima na hrvatski nogomet. Na spomenutom sastanku su tek načelno prezentirane pristigle ponude, a izdvojena je jedna, financijski najizdašnija, na rok trajanja od 10 godina (7 fiksno + 3 opcija produženja).
Predsjednik Uprave Marin Brbić je kao predstavnik HNK Hajduk tražio punu informaciju o ponuđaču s najizdašnijom ponudom radi utvrđivanja svih okolnosti za donošenje najbolje odluke, što uključuje i procjenu pouzdanosti i kvalitete poslovanja partnera s kojim se sklapa tako dugoročan ugovor, kao što je to uobičajeno u poslovnom svijetu.
Unatoč zahtjevu predsjednika Brbića, HNS nije ponudio nikakve podatke kojima bi potvrdio bonitet ili poslovne reference spomenutog ponuđača. Nedugo nakon sastanka, u medijima su se već pojavile informacije da je riječ o tvrtki koja je osnovana prije samo tri mjeseca s temeljnim kapitalom od 6000 funta koja se na natječaj javila bez ikakvih bankovnih jamstava za predanu ponudu, što samo potvrđuje opravdanost zahtjeva predsjednika Brbića.
HNK Hajduk smatra da ozbiljan partner na tako dugi rok mora dati bankovno jamstvo za prvu godinu odmah pri sklapanju ugovora i već od sljedeće sezone otkupiti pravo isplatom postojećem vlasniku TV prava, što bi bilo logično – i za novog ponuđača i za klubove 1. HNL. Ovako ostajemo dvije godine u iščekivanju i neizvjesnosti hoće li se spomenuti dogovor uopće realizirati, to više što u tom trenutku nitko od potpisnika ugovora ne mora biti na funkcijama, imajući u vidu izbore u HNS-u koji nas čekaju iduće godine.
Trenutni iznos koji klubovi dobivaju je mizeran i ispod svake razine, ponuđeno povećanje tek je ispravak anomalije iz prošlog ugovora, a ključni problem ostaje rok trajanja ugovora od 10 godina. Nepobitna je činjenica da je vrijednost TV prava globalno samo u zadnje četiri godine skočila za 65% i to je najbolji pokazatelj koliko je štetno za klubove potpisivati ugovor na 7 ili 10 godina, a na to HNK Hajduk upozorava sve vrijeme.
Svjesni smo da nekim klubovima i ovaj rast predstavlja ogroman skok u njihovom budžetu, ali također smatramo da je interes za našom ligom velik te da ima veću vrijednost nego li je do sada valorizirana. O interesu za našu ligu dovoljno govore podaci da je drugu utakmicu polufinala Hrvatskog nogometnog kupa na HRT-u gledalo 430.000 ljudi.
Naposljetku, HNK Hajduk je iskazao nezadovoljstvo dostupnošću informacija o odabranom ponuđaču, činjenicom da je klubovima uskraćeno pravo pregovaranja o TV pravima kao vlastitom proizvodu te rokom trajanja novog ugovora. Sukladno tome, predsjednik Brbić je na sastanku najavio da će HNK Hajduk podnijeti zahtjev da samostalno raspolaže TV pravima HNL utakmica u kojima je domaćin te da će to pretočiti i u formalan zahtjev prema HNS-u. Ako se Hajdukov zahtjev po uobičajenom obrascu odbije, Klub će pribjeći svim dostupnim pravnim sredstvima zaštite svojih interesa.