Luka Vušković (16) oglasio se na Instagramu. Mladi Hajdukov dragulj u najnovijoj objavi uputio je apel za potpisivanje peticije 'Free Vušković'. Riječ je o inicijativi Njemice Annett Kuhlmann s ciljem da se Mariju Vuškoviću poništi dvogodišnja zabrana igranja profesionalnog nogometa.
POGLEDAJTE VIDEO: Hajduk u finalu kupa
Peticiju potpisalo 13.000 ljudi
Do sada je peticiju potpisalo oko 13.000 ljudi, a cilj inicijative je prikupiti 50.000 potpisa. Potpisati je možete na sljedećem linku.
Podsjećamo, Vušković je bio pozitivan na supstancu EPO, koja se uzima intravenozno te se smatra jednim od najtežih dopinških prekršaja u sportu uopće. Vuškoviću su bila pozitivna dva uzorka, uzorak A i uzorak B.
No njemački mediji i Vuškovićev pravni tim pronašli su niz nepravilnosti i nelogičnosti u cijelom procesu, zbog čega su gotovo svi bili uvjereni kako će Mario biti potpuno oslobođen krivnje.
Testiranje je napravljeno u rujnu i ujedno je to bilo Marijevo prvo dopinško testiranje u karijeri, a zanimljivo je kako je nakon njega, a prije pojavljivanja spomenutih rezultata, odradio još dva i oba su bila negativna.
Osim toga dokazalo se kako test nije obavljen prema proceduri, odnosno Vušković nije dobio detaljne upute, što je pravilo kad se nekoga testira prvi put, kao što nije dobio niti pravo sam odabrati opremu testiranja.
Također, laborant nije test odmah poslao u laboratorij, nego ga je preko vikenda zadržao u hladnjaku kod kuće. Nakon toga poslao ga je dostavnom službom.
To svakako ide na dušu DFB-a, ali čini se da je to samo djelomično pomoglo Vuškoviću, kojem je prvobitno prijetila suspenzija u trajanju od četiri godine, što je gotovo jednako kraju ozbiljne karijere.
Sumnje u antidopinšku agenciju
U međuvremenu je Mario odradio screening kože, koji je pokazao kako na njegovu tijelu nema znakova uboda iglama, te detektor laži u Engleskoj, gdje je potvrđeno kako ne laže o tome da doping nije uzeo. Šansa da se prevari poligraf inače je 1 posto.
Nažalost, poligraf je nešto što ne može biti navedeno kao dokaz na sudu, pa iz tog razloga nije uzet u obzir.
Posljednje i također bitno navesti, neovisni kanadski stručnjak Jean-Francois Naud odbio je napraviti uzorak C uz objašnjenje da su rezultati uzoraka A i B točni te kako za uzorkom C nema potrebe.