Znoj mu kaplje u oči, na sebi ima 22 kilograma opreme ispod koje je često nesnosno vruće, oko njega po ledu “leti” deset tipova, viče desetak tisuća ljudi i u tom trenutku netko će prema njemu “lansirati” pak. Crna pločica teška 17 dekagrama prema hokejaškom golmanu leti brzinom od gotovo 170 kilometara na sat. O tome hoće li primiti gol ili obraniti odlučuju milisekunde. Vrhunski golmani reagiraju za 0,13 sekundi, brže nego Usain Bolt na startni pištolj, no često je i to - presporo.
Stres kojem su golmani izloženi tijekom tempom nabijene hokejaške utakmice je ogroman. Zbog toga, ali i konstantnog znojenja, izgube i više od četiri kilograma za nešto više od dva sata.
- Najveća razlika između vrhunskih golmana i onih prosječnih je upravo u tom savladanju velikog stresa i maksimalnoj koncentraciji - rekao je golman Pittsburgh Penguinsa, aktualnih osvajača Stanley Cupa, Marc-Andre Felury i dodao:
- Nemaš izbora, moraš to potisnuti u sebe. Toliko je faktora koji mogu poremetiti koncentraciju i zaista je teško dva sata pratiti pak. Udarci su toliko brzi da često jednostavno ne vidiš pak, već se prema osjećaju postavljaš na golu. Strah te da ne pogriješiš, da se ne osramotiš i, na kraju, ne ozlijediš.
A ozljede zaista mogu biti brutalne. Godine 1989. golmanu Buffalo Sabresa, Clintu Malarchuku, protivnički igrač je u sudaru klizaljkom doslovce prerezao vrat. Spasio ga je klupski liječnik. Stisnuo mu je vratnu žilu i usporio krvarenje...
TEŽINA, BRZINA I KONCENTRACIJA
22 KILOGRAMA - Kompletna oprema koju golman ima na sebi teška je gotovo 22 kilograma, a nakon utakmice je teža zbog znojenja.
170 KM/H - Suigrači, protivnici, publika i sudac remete koncentraciju golmanu, a mora paziti na pak pri takvoj brzini.
0,13 SEKUNDI - Vrijeme golmanove reakcije je bolje od Usaina Bolta, no i to mu nekad nije dosta da se na vrijeme postavi.
NOGOMETAŠIMA LAKŠE U 'NEUGODNO MJESTO'
KACIGA OD 5000 KUNA
U početku su bile od pleksiglasa i znatno teže, a danas su izrađene od kevlara, fiberglasa i karbonskih vlakana. Profesionalna kaciga stoji 5000 kuna.
KARBONSKA VLAKNA I PJENA
Štitnik za prsa izrađen je od pjene i karbonskih vlakana, a proteže se od struka do vrata i prekriva cijele ruke. Prije 10-ak godina bio je manji.
PAK JE PUNO TVRĐI OD LOPTE
Nogometaši brzo zaborave pogodak u međunožje, no hokejaši bi gadno prošli da ih pak pogodi na “neugodno” mjesto, a da nemaju štitnik.
PALICA JE TEŽA I VEĆA OD OBIČNE
Kraj palice je zadebljan i povišen kako bi pokrio više prostora među nogama. Veća je od obične palice pa je punjena pjenom kako bi bila lakša.
ŠTITNICI SU NAJSKUPLJI
Izgledaju jednostavno, no štitnici su iznutra složeni. Imaju i podršku za koljena kako bi golman mogao lakše stajati u položaju čučnja.
KLIZALJKE SU NIŽE I ŠIRE
Oštrica je znatno niža od običnih kako bi golman bio što stabilniji, a i duža kako bi se pokrio prostor