To je to što me zanima!

Englezi, što je sad ovo?! Nije li i Pickford izlazio ranije s linije?

Golmani su u utakmici Engleske i Kolumbije tijekom penala izlazili s crte na čak osam od deset penala, što je posebno bilo uočljivo prilikom Pickfordove obrane ključnog penala Bacci
Vidi originalni članak

Na tri utakmice osmine finala Svjetskog prvenstva izvedeno je ukupno 29 penala u raspucavanju! A zanimljivo je da je velika većina izvedena - nepropisno! Naime, između Rusije i Španjolske, te Hrvatske i Danske, čak 15 puta su golmani izašli s crte prije nego je igrač udario loptu! Protivno pravilniku. Posebno su se jučer pobunili engleski mediji, 'opleli' po Danijelu Subašiću, no stigla je i njihova utakmica i - penali. A tamo, Pickford heroj, slave ga Englezi, o ranijem istrčavanju njihova golmana s linije baš se i ne piše.

Pogledajmo malo detaljnije, golmani su u utakmici Engleske i Kolumbije tijekom penala izlazili s crte na čak osam od deset penala, što je posebno bilo uočljivo prilikom Pickfordove obrane ključnog penala Bacci.

Dakle, od 29 udaraca s bijele točke, nepropisno ih je 23! Unatoč VAR-u i sucu koji je udaljen tek nekoliko metara, niti jedan nije bio ponovljen. I nitko to ne bi posebno isticao da se Englezi nisu pravili pametni i Subašićeve obrane na dan svoje utakmice usporedili čak i s dopingom. Svašta!

A pogledamo li samo osminu finala pravila su onda kršili svi, najmanje David de Gea i Španjolci su ispali s prvenstva...

U nekim situacijama, golmani su bili i metar, dva ispred crte. Tako su skratili kut i osigurali si malo veću šansu da obrane penal. Subašić je u sudaru sa Schmeichelom bio uspješniji, skinuo je Dancima tri penala i odveo Hrvatsku u četvrtfinale postavši tek drugi golman u povijesti svjetskih prvenstava koji je skinuo tri penala u raspucavanju od Portugalca Ricarda koji je to učinio protiv Engleske 2006. godine.

Što piše u Fifinom pravilniku?

U Fifinom pravilniku nogometne igre stoji vrlo jasno: Golman mora ostati na crti dok igrač ne udari loptu.

To je Fifino pravilo 14, tiče se penala i baš nitko ga se ne drži. Golmani ga krše, a suci toleriraju. Gotovo ne pamtimo slučaj da je sudac ponovio penal jer je golman izašao s crte. Kad bi se strogo držali pravila, skoro svaki penal bi morao biti ponovljen.

Njemački profesor koji je pratio statistiku penala u Bundesligi kroz period od 16 godina izračunao je da su igrači zabili 76 posto udaraca s bijele točke, a kad bi pucali visoko i pogodili okvir, zabili bi u preko 90 posto slučajeva.

Kako bi si popravili izglede, golmani ranije izlaze s crte kako bi skratili kut.

Koliko je penala pogođeno na SP-u u Rusiji?

Od 29 udaraca s bijele točke u raspucavanju, 19 je pogođeno (sedam od devet na utakmici Rusija - Španjolska, pet od deset na Hrvatska - Danska i sedam od deset na Kolumbija - Engleska), što je samo 65,5 posto.

Manji je postotak zabilježen samo u SAD-u 1994. kada je pogođeno svega 62,1 posto jedanaesteraca (18 od 29) i u Njemačkoj 2006. sa 63,6 posto (21 od 33), dok su igrači bili najučinkovitiji u Meksiku 1986. (21 od 27) i JAR-u 2010. (14 od 18) sa 77,8 posto preciznosti.

Idi na 24sata

Komentari 62

  • kinezojapanac 07.07.2018.

    To treba ukinuti. Kada krene trčati igrač tada može i golman. Mislim na lijevo desno.

  • Co1umbo 04.07.2018.

    Kakav naslov. Pa vidi se da nije ranije izlazio. Iako nije uopce bitno sto netko misli

  • sarkastik76 04.07.2018.

    pikford je kod onog obranjenog penala izaša puna 2m!? sad je sve po propisima!

Komentiraj...
Vidi sve komentare