U zadnje vrijeme smo bombardirani činjenicom da vrhunski sportaši prakticiraju jogu. Ti veliki, mišičavi, izdržljivi muškarci, nabildani, snažni i eksplozivni – oduševljeni su jogom, pranayamom, meditacijom. Tvrde da joga izuzetno doprinosi kvaliteti i duljini njihove karijere.
Kamo ide ovaj svijet, pomislit će neupućeni. Ali već znamo da je pogrešno o jogi razmišljati kao o nježnom istezanju primjerenom ljepšem spolu. Srećom, u zadnje vrijeme mnogi su sportski velikani, oduševljeni svojim iskustvima s jogom, potaknuli druge da jogu doista i probaju i shvate koliko je to kompleksnija vještina od pukog istezanja.
Njemačkim nogometašima joga je pod obavezno
Joga je u vrhunskom sportu prisutna već desetljećima, no u Lijepoj našoj je trebala odjeknuti vijest da jogu radi njemačka nogometna reprezentacija – i tek se onda i kod nas proširilo povjerenje u tu „novu“ aktivnost omiljenih sportaša.
Da, najveća imena hrvatskog sporta prakticiraju jogu, a kako je OM joga prva počela sa specifičnim jogijskim pristupom vrhunskim sportašima, iz dana u dan javlja se sve veći broj klubova, sportaša, menadžera i trenera koji žele uključiti jogu u svoje treninge ili koristiti jogu u specifične svrhe.
Budući da joga zajamčeno i opetovano provjereno doprinosi rezultatima sportaša, čekamo da baš svi, od mladih nada pa do ocvalih zvijezdi krenu putem joge.
Cijeli NBA i NHL, David Beckham i njegovi suigrači - što veći velikani, to veći obožavatelji joge! Ogromni ragbijaši, boksači, trkači, tenisači – pa i proslavljeni naše gore list Đoković – kunu se u dobrobiti joge.
LeBron James nedavno je odvodio svoj prvi sat joge (!) mladim NBA nadama, na opće veselje. Ukratko, najveći su shvatili: joga je recept za dugu i učinkovitu sportsku karijeru.
Sportašima treba joga
Sportaš koji vježba jogu je zdraviji, otporniji na stres, brži tijelom i umom, smireniji i zato učinkovitiji na terenu. Manje se ozljeđuje, kontrolira emocije, ima veći spektar kretanja i veću mobilnost, koncentriran i bistar um, stabilniju ravnotežu, pojačanu propriocepciju – i zato minimizira ozljede.
Vjerovali ili ne, sportašima je joga teška: traži balans, kontrolu, fleksibilnost, sve ono što profesionalni sport ne koristi!
Zahtijeva podjednako korištenje obje strane tijela – što znači i obje polutke mozga – što je nekim sportovima (npr. tenisu) nepoznato – i zbog toga izuzetno učinkovito. Joga traži da skinemo tenisice i počnemo koristiti gležnjeve i stopala, poznate Ahilove pete sportaša – što najprije nailazi na velike otpore (i bude vrlo zabavno), jer profesionalni sportaš svoje tenisice gotovo da nije skinuo od tinejdžerskih dana. Zbog toga se vezivno tkivo oko gležnjeva ulijenilo i dolazi do čestih ozljeda gležnjeva i stopala.
Nabildani muškarac na spužvi za jogu
Učitelji joge zauzimaju sve važnija mjesta u ozbiljnim sportskim timovima, pa se polako i u hrvatskim klubovima pojavljuju mršave – uglavnom – djevojke koje naređuju vrlo velikim mišičavim muškarcima da se kreću s dahom, da gledaju u vrh nosa dok im se znoj cijedi s čela, da ostanu mirni na jednoj nozi, dok oni pušu i uzdišu...
Sat joge u sportskom klubu sliči na sat joge u studiju joge, ali s određenim modifikacijama, jer mnogo toga što joga traži sportaši teško mogu izvesti.
Kako bi sve to pokazale pronašle smo svog mišićavog muškarca koji se profesionalno bavi sportom te odlučile saznati kako se Marko Lončar snalazi na spužvi za jogu.
>>> POGLEDAJTE VIDEO >>>
Joga je lijek
Svakodnevni treninzi razvijaju disbalans u mišićno-skeletnom sustavu, koji će dovesti do ozljeda. Profesionalni sport je opasan za tijelo, čemu svjedoče brojne ozljede sportskih legendi, i iako laik misli da su sportaši u vrhunskoj tjelesnoj formi, to nije ni izbliza točno: sportaši su kompletno polomljeni!
Najčešće već u 20-im godinama pate od hernije diska (!), prošli su već nekoliko operacija, imaju puknute mišiće na nogama, vezivna tkiva na stopalima, razvaljene skočne zglobove i koljena… i svaka je utakmica možebitno zadnja, ma koliko mladi bili. Tijelo sportaša je u snažnom i opasnom disbalansu, što i jest uzrok kratkog vijeka trajanja karijere.
Joga je lijek: balansira tijelo u svim smjerovima, uključuje sve mišiće i potporne strukture, daje čvrstoću kostima i fleksibilnost stopalima – i pogotovo radi na zanemarenim dijelovima tijela.
Joga je razlog zašto sportska karijera traje dulje i zašto su rezultati bolji, pitajte Marka!
Na stranici SPORTME možete rezervirati termin za bilo koji sport, a isto tako kontaktirati i trenere ostalih sportova. U ovom slučaju upisati satove joge u OM joga centru.