Dobar dan, momci. Neću neko vrijeme moći biti s vama. Iscrpljen sam, umoran i morat ću uzeti odmor. Toliko od mene.
Tim riječima privremeno se od momčadi još prije mjesec dana oprostio Jasmin Repeša. Ekstreman stres, povišen tlak, pad imuniteta i iscrpljenost samo su neki od uzroka sve češćih problema kod trenera. Liječnici sve manje uskaču na teren zbog igrača a sve više zbog trenera.
- Kada smo počinjali Ligu za prvaka, a znajući koji će biti stres i izazov, rekao sam: ‘Tko preživi pričat će’. Iskreno, nisam baš mislio doslovno - počeo je u šali trener Nexea Zdenko Kordi, koji se srušio na utakmici protiv Varaždina, pa odmah nastavio:
- Čim su domaćini vidjeli da mi je slabo, pozvali su Hitnu pomoć. Stigli su deset minuta prije kraja susreta. Liječnica mi je htjela izmjeriti tlak, obaviti pregled, a ja sam tražio da to naprave poslije utakmice.
Čak sam obećao da u zadnjih deset minuta neću zvati time-out. Na kraju sam potpisao kako nisam pristao na pregled - kaže Kordi.
Susret protiv Varaždina nije bio prvi u kojem je potražio liječnike.
- Mislim da je uzrok promjena tlaka, primjerice, kad se sagnem, čučnem, pa naglo ustanem... Pa veliki stres. Danas vam je u jednoj utakmici sve na bubnju, moram se brinuti o igračima, njihovim obiteljima... Jednom sam uzeo aparat za mjerenje tlaka i stavio ga sat vremena prije utakmice. Šetao sam uz klupu, utakmica nije ni počela, bila je prazna dvorana, činilo se sve super... Pogledam tlak, a ono visok kao u najstresnijim situacijama. Pravo je pitanje zašto treneri, kao igrači, nemaju liječničke preglede. Što se bliži kraj sezone, igrači su skloniji ozljedama, a mi treneri ovakvim problemima - kaže Kordi.
Hrvatski nogometni izbornik Niko Kovač često ide na kontrolu.
- Sam obavlja preglede. Moj savjet je trenerima u srednjoj dobi da jednom, dvaput godišnje odu na sistematski pregled. Ekstreman je stres, treneri imaju dvije-tri važne utakmice tjedno i uz sve to ne trče, stoje uz teren, nemaju fizičkih aktivnosti - rekao je liječnik Zoran Bahtijarević.
Treneri sve teže kontroliraju emocije, koje se mijenjaju iz minute u minutu. Posao koji bi trebao biti zabava u trenutku postane opterećenje. Borba za život. Klasični sindrom “burnout” ili izgaranje organizma, sve je češća i opasnija pojava među sportskim trenerima...
HNL opasan po život: Padali Šušak, Vlak...
U teškoj borbi za ostanak trener Osijeka Ivo Šušak zatražio je pomoć liječnika, Marijan Vlak završio je na Rebru nakon što je dobio otkaz u Dinamu. Dijagnosticirali su mu visok tlak te problem sa srcem. Ivicu Kalinića strefio je srčani udar...
Genijalni Sacchi više ne može na klupu
Problemi Arriga Sacchija počeli su 2001. kad je preuzeo Parmu. Nakon tri tjedna podnio je ostavku zbog problema s cirkulacijom. Iako je slovio za čvrstog trenera, vrlo brzo su se nadovezali učestali napadaji panike, a potom i depresija.
Srce mu nije dalo da nastavi posao
Velimiru Perasoviću pozlilo je na treningu TAU Ceramice 2007. Sumnjalo se čak u lakši srčani udar...
- Dobro je, srce nije oštećeno, liječnici smatraju da je sve posljedica pretjeranog srca i umora - rekla je tada njegova supruga.