Philadelphia Eaglesi kreirali su jedno od najvećih iznenađenja u Super Bowlu. Svladali su Patriotse 41-33 i trofej Vincea Lombardija donijeli u Philadelphiju. Mnogo je tekstova napisano o utakmici i razlozima zašto su Eaglesi pobijedili. Moja je želja približiti događanja iza zastora, i objasniti reakciju navijača iz Philadelphije. Kao građanina Amerike s adresom u Zagrebu, nekoliko članova obitelji i prijatelja pitalo me zašto su navijači Eaglesa divljali po gradu nakon Super Bowla.
Prvo, tko živi u Americi zna da je Philadelphia radnički grad, i da su takvi i njezini navijači. Kako bi shvatili taj koncept iz povijesne perspektive treba objasniti da tamo direktori na posao tradicionalno nose tamno odijelo, kravate i bijele košulje, dok mnogi obični radnici imaju tamno plave hlače i svijetlo plave košulje.
U Americi se fizički radnici smatraju tvrdima i grubima, a upravo takvi su i u iskazivanju svoje ljubavi prema gradskim momčadima. Vole svoje Eaglese u ‘footballu’, 76erse u košarci, Flyerse u hokeju i Unionse u MLS-u. Posjetite li ikad Philadelphiju, nikad nemojte govoriti protiv bilo koje od njihovih momčadi jer navijači Philadelphije neće samo stajati po strani. Dobit ćete svoje.
Prije Super Bowla je Kevin Skiver s CBS-a pisao kako su gradski službenici brojne stupove po gradu namazali uljem da se navijači ne bi uspinjali po njima, a tvrtke su upozorene na moguće nerede ako Eaglesi pobjede.
Evo nekoliko primjera navijačkog ponašanja stanovnika Philadelphije. Eaglesi su 1968. bili na putu da postanu najlošija momčad lige, no pred kraj sezone ušli su u pobjednički niz, a navijači su bili bijesni zbog tih pobjeda. Posljedica tih pobjeda bio je gubitak prvog izbora na draftu zbog čega nisu doveli OJ Simpsona, koji je tijekom karijere srušio brojne NFL rekorde.
Koliko su zapravo zločesti? Jednom su fućkali i grudama gađali Djeda Mraza tijekom pauze u poluvremenu jer je bio premršav. Napali su i maskotu Washington Redskinsa kad su Eaglesi izgubili s 10 bodova razlike. Legendarnom navijaču Redskinsa Chiefu Zeeu odjevenom o poglavičino ruho strgnuli su odjeću i s tribina je bacili na parkiralište. Nakon završetka utakmice opet su ga napali i pretukli na parkiralištu. Slomili su mu nogu, a zbog ozljeda je godinu dana bio u invalidskim kolicima.
Tijekom godina su navijači Eaglesa grudama i bocama piva gađali spikere i igrače suparničke momčadi. Kad su igrači Eaglesa zamolili navijače da prestanu s bacanjem gruda, i oni su dobili po nosu. A u tim grudama od snijega bio je skriven led.
Navijači Eaglesa pljeskali su kad je hvatač Dallas Cowboysa Michael Irvin zbog ozljede kičme morao završiti karijeru. Navijali su jer je bio ozlijeđen.
Kad je njihov sadašnji trener Doug Pederson igrao za Eaglese kao quarterback, gađali su ga baterijama. Zviždali su i svojem quarterbacku Donovanu McNabbu kad je bio izabran kao drugi na draftu. Navijači su htjeli drugog igrača. McNabb je u konačnici postao obožavan od navijača kad je s momčadi pobjeđivao početkom ovog tisućljeća.
Kad je DeSean Jackson otpušten iz momčadi, navijači su zapalili njegov dres. Igrača Redskinsa Chrisa Bakera gađali su sirom kad je krenuo prema svlačionici nakon što je isključen iz igre. Ove sezone navijač Eaglesa je izbačen sa stadiona tijekom doigravanja, a na ulici je šakom udario policijskog konja. Dogodilo se i to nakon završetka Super Bowla kad je drugi navijač također udario konja.
Sociolozi i psiholozi pisali su o ponašanju navijača i njihovom osjećaju pripadnosti i poistovjećivanju s momčadi. Sociolog Jerry Lewis s Kent State sveučilišta kaže da je divljanje navijača u Americi ograničeno na vandalizam i nasilje prema najbližem objektu. Daniel Wann, profesor psihologije sa sveučilišta Murray State, piše da smo svi mi društvena bića i da identifikacija sa sportskom momčadi otklanja osjećaj usamljenosti i podiže nam samopouzdanje.
Još jedan faktor koji doprinosi divljanju je i ‘psihologija mase’, koja definira kako na ponašanje pojedinaca utječe ponašanje mase. Brojne studije dokazale su da se ljudi drugačije ponašaju kad su u gomili.
- Misle tako da su anonimni - kaže Jason Lanter, profesor psihologije na Kutztown sveučilištu.
Naravno, nemoguće je preskočiti i konzumaciju alkohola kao važan faktor na društveno ponašanje, poput povećanja agresije. Povežite to s ostalim teorijama zašto su navijači Eaglesa divljali nakon Super Bowla i možda dobijete jasniju sliku svega.
Bilo kako bilo, sklon sam složiti se s Kevinom Skiverom, koji kaže da su navijači iz Philadelphije najgori u NFL-u i to potkrepljuje s brojnim dokazima gore spomenutim. Dodajte tome mentalitet gomile, alkohol i pobjedu Eaglesa u Super Bowlu i dobijete navijačku oluju.
*John Osborne Anderson trener je Zagreb Patriotsa, hrvatske momčadi američkog nogometa. Pisao je za nekoliko tiskovina u Americi...
*Imate sportsku priču? Javite nam, a mi ćemo vas nagraditi. Šaljite svoje prijedloge na sport24@24sata.hr, Viberom i WhatsAppom na broj 099/224-2424 ili na facebook stranicu facebook.com/24sataSport/