Ako uspijem isplivati dva od tri maratona bit ću sretna i zadovoljna, kazala je prije puta u Južnoafričku Republiku Dina Levačić (27), ispred koje su bili False Bay, Cape Point i Robben Island. Tri maratona koja su rijetki odlučili preplivati, a još rjeđi su ih dovršili.
Ali Dina ne bi bila Dina kad bi se samo tako predavala... Nakon što je u petak preplivala False Bay, danas je pao i Cap Point.
- Osim miješanja valova s Atlantika i Indijskog oceana, na početku očekujem i ne baš slabe kontra struje, ali ovo je jedinstvena prilika koja se nikako ne propušta - kazala je na startu.
Dina je krenula rano ujutro, oko šest sati po lokalnom vremenu, i za nešto više od četiri sata uspjela izaći na drugu stranu, na Buffalo Bay. Cape Point je najjužnija točka poluotoka Cape i mnogi ga smatraju mjestom gdje se spaja hladni Atlantik i topli Indijski ocean. Podmuklo more, životinjski svijet, stjenovite litice s malom mogućnošću za pristajanje broda ili izlazak plivača na kopno čine ovo plivanje velikim izazovom.
Prvo uspješno plivanje oko Cape Pointa bilo je 1977. godine. Lynne Cox preplivala je 8 km od plaže Diaz do Buffalo Baya za 3 sata i 3 minute. Tek je 90-ih britanski plivač Lewis Pugh uspješno preplivao rutu manju od 3 km. Sljedeći pokušaj preplivavanja cijele rute bio je u ožujku 2004., kada je lokalna plivačica Carina Bruwer završila plivanje za 2:20:00.
- Plivanje tradicionalno započinje na Diaz Beachu zbog velikih valova za koje se smatra da ih je lakše proći na početku nego na kraju plivanja, iako su neki plivači podlegli velikim valovima već na plaži Diaz i prekinuli svoje plivanje vrlo često i zbog gubitka plivačkih naočala. Jedan od izazova je snažna struja koja ponekad ide kontra plivača od Buffalo Baya do Diaz Beacha - kazala je Dina, koju sad još čeka posljednji izazov, plivanje od otoka Robben. Naravno, ako joj vrijeme dozvoli.
- Pliva se od otočića Robben, na kojem je dugo bio zatvor, a najpoznatiji zatvorenik Nelson Mandella. Prvi put je preplivan 1909. godine i u svijetu maratona više ima simboličnu ulogu nego što je posebno zahtjevan. Pliva se svega dva – tri sata, ali posebnost su jako niske temperature oceana. Robben se nalazi u Atlantiku i temperatura se zna spustiti i do 10 stupnjeva, što je jako hladno. Nadam se da bi za mog preplivavanja moglo biti 13-15 stupnjeva što bi mi plivanje učinilo kudikamo lakšim.
A koliko je plivanje na mjestu gdje se sudaraju dva oceana izazovno, najbolje svjedoči ono što je Dina proživljavala tijekom preplivavanja False Baya.
- Krenula sam oko 6 ujutro uz izlazak sunca u relativno mirno more. Sve se činilo kao idealan dan na moru. Nažalost nije baš bilo tako. Ubrzo se pojavio vjetar koji se miješao s mrtvim valom i strujom. Dugoiščekivani vjetar sa zapada nije došao, nego ga je zamijenio vjetar s juga koji je uvjete učinio kao da se pliva u perilici robe.
- Postoje preplivavanja na kojima se od početka do kraja osjećam neuništivo, a onda postoje i ona na kojima od početka nešto jednostavno nije kako treba. E, pa ovo je bilo upravo takvo preplivavanje. Ali i tada znaš da moraš napraviti najbolje što možeš s onim što imaš. Tako je i bilo, fizička i psihička borba cijelim putem. Možda to nije ni toliko loše obzirom da onda nisam imala ni vremena ni snage misliti na druge stvari, kao što sve pliva sa mnom u moru.