To je to što me zanima!

Barcelona 92.: Finale s Dream Teamom i Goran za povijest...

Srebrna medalja već je bila osvojena i naš nijedan igrač nije očekivao više u dvoboju sa SAD-om. Ipak, zauvijek će ostati zapisano da je u 11. minuti utakmice Hrvatska vodila 25-23
Vidi originalni članak

Hrvatski sportaši prvi put su nastupili na ljetnim Olimpijskim igrama pod hrvatskim obilježjima u Barceloni 1992. godine. Najboljem hrvatskom tenisaču Goranu Ivaniševiću pripala je čast da ponese hrvatsku zastavu na svečanosti otvaranju Igara.

Na Igrama je nastupilo 39 hrvatskih sportaša (tri sportašice) koji su se natjecali u 12 sportova (atletika, boks, hrvanje, konjički sport - preponsko jahanje, jedrenje, kajak/kanu, košarka, stolni tenis, streljaštvo, tenis, veslanje i taekwondo) i osvojili tri odličja - jedno srebrno i dva brončana.

Srebrno odličje osvojila je košarkaška reprezentacija pod vodstvom trenera Petra Skansija u sastavu: Vladan Alanović, Franjo Arapović, Danko Cvjetićanin, Alan Gregov, Arijan Komazec, Toni Kukoč, Aramis Naglić, Velimir Perasović, Dražen Petrović, Dino Rađa, Žan Tabak, Stojko Vranković.

U finalnoj utakmici hrvatsku je momčad porazio originalni "Dream Team" rezultatom 117:85.

Dva brončana odličja osvojio je tenisač Goran Ivanišević u pojedinačnoj konkurenciji i u igri parova s Goranon Prpićem.

U hrvatskome olimpijskom izaslanstvu bili su sportaši i sportašice iz atletike, boksa, hrvanja, jahanja, jedrenja, kajakaštva, košarke, stolnog tenisa, streljaštva, tenisa, veslanja i taekwondoa, njihova vodstva i treneri, te vodstvo izaslanstva.

Košarka: Drama protiv ZND-a u polufinalu i poraz od 'dream teama' u finalu

Zbog prvog nastupa američkih košarkaša profesionalaca iz NBA lige na Olimpijskim igrama, košarkaški turnir u Barceloni bio je u središtu zanimanja svjetske sportske javnosti. Naši su košarkaši u prvom susretu "A" skupine lako pobijedili Brazil s 93:76, izgubili protiv SAD-a 70:103, svladali Španjolsku s 88:77, Njemačku s 99:78 i Angolu sa 73:64.

Ni u četvrtfinalu nije bilo nikakvih teškoća protiv košarkaša Australije, koje je Hrvatska pobijedila s visokih 98:65, ali se zato prava drama zbivala u polufinalnom dvoboju protiv momčadi ZND-a.

Naime, minutu prije kraja utakmice košarkaši iz zemlje nastale nakon raspada Sovjetskog Saveza vodili su sa šest koševa. Dino Rađa smanjio je na 70:74, a igrači ZND-a nisu uspjeli realizirati napad.

Toni Kukoč 30 sekundi prije kraja tricom je vratio naše u utakmicu i smanjio na 73:74. Naša klupa zatražila je minutu odmora, a trener Petar Skansi brz prekršaj nad Volkovim, koji je promašio oba slobodna bacanja.

Na semaforu je ostalo još devet sekundi, a lopta je bila u rukama našeg kapetana Dražena Petrovića, nad kojim je učinjen prekršaj. Legendarni je kapetan iz dva slobodna bacanja postavio konačni rezultat susreta 75:74, i odveo hrvatske košarkaše u finale.

Srebrna medalja već je bila osvojena i naš nijedan igrač nije očekivao više u dvoboju sa SAD-om. Ipak, zauvijek će ostati zapisano da je u 11. minuti utakmice Hrvatska vodila 25:23.

Naravno, na kraju utakmice izabranici trenera Chucka Dalya ostvarili su uvjerljivu pobjedu od 117:85, a za povijest će ostati zabilježeno da je u finalu olimpijskog turnira u Barceloni s originalnim, nikad više okupljenim "Dream Teamom I" igrala hrvatska reprezentacija u sastavu:

Dražen Petrović, Velimir Perasović, Danko Cvjetićanin, Toni Kukoč, Vladan Alanović, Franjo Arapović, Žan Tabak, Stojko Vranković, Alan Gregov, Arijan Komazec, Dino Rađa i Aramis Naglić

Dvije bronce donijeli su nam tenisači

Još dvije, brončane, medalje iz Barcelone su nam donijeli tenisači Goran Ivanišević i Goran Prpić, i to u pojedinačnoj konkurenciji i u igri parova. U pojedinačnoj konkurenciji Ivanišević je do polufinala odigrao na zemljanoj podlozi četiri dvoboja koja je dobio u pet setova.

Najprije je sa 6:2, 6:2, 6:7, 4:6, 6:3 svladao Portugalca Motu, a u drugom kolu sa 6:7, 6:2, 1:6, 6:3, 6:2 Nizozemca Paula Haarhuisa. U osmini finala svladao je s 3:6, 6:0, 4:6, 7:6 i 9:7 Jacoba Hlaseka iz Češke i Slovačke, a u četvrtfinalu Francuza Fabricea Santoroa sa 6:7, 6:7, 6:4, 6:4, 8:6.

U polufinalu, kad je već osigurao brončano odličje, ponestalo mu je snage pa ga je sa 6:3, 7:5 i 6:2 svladao osvajač zlatne medalje, Švicarac Mark Rosset. Brončana medalja Gorana Ivaniševića bilo je prvo olimpijsko odličje za Hrvatsku, i zauvijek će biti upisano u našoj sportskoj povijesti.

Njegov je nastup ušao i u anale modernog tenisa jer dotad nitko nije dobio četiri dvoboja u pet setova zaredom. Za taj pothvat naš najbolji tenisač svih vremena morao je na zemljanoj podlozi stadiona Vall d Hebrona igrati 14 sati i šest mintua.

U igri parova Ivanišević i Prpić u prvom su kolu s 2:6, 6:4, 6:2, 6:2 svladali Haarhuisa i Koevermansa iz Nizozemske, u osmini finala Indonežane Suharyadia i Wiryawadia sa 7:5, 6:2, 6:2, a u četvrtfinalu i Indijce Chrishnana i Paesa sa 7:6, 5:7, 6:4, 6:3.

U polufinalu, kad je već bila osigurana brončana medalja, Ivaniševića i Prpića su sa 7:6, 3:6, 6:3, 2:6, 6:2 pobijedili osvajači srebrne medalje Ferreira i Norval iz Južnoafričke Republike.

Idi na 24sata

Komentari 29

  • PFC1992 03.08.2016.

    Malo ljudi u današnjoj Hrvatskoj zna da je za odlazak hrvatske košarkaške rep. na OI 1992 najzaslužniji jedan Srbin, Bora Stanković, tadašnji član MOK I generalni sekretar FIBA. On je tada pred sam početak OI ubedio predsednika MOK-a, Huana Antonia Samarana, da naknadno odobri učešće Hrvatske na košarkaškom turniru. Tako je i hrvatska košarkaška reprezentacija bila jedini ekipni tim u hrvatskom timu na olimpijadi 1992.

  • OrcaPerestrojka 03.08.2016.

    Ameri su imali 11 pravih igrača, a mi praktički 3. Čast ostalima. Da je igrala Juga sa EP u Zagrebu, to bi definitivno bila utakmica u egalu ili + - 10 razlike. Petrović/Rađa/Kukoč vs Magic/Jordan/Bird 63:50 samo napomena u toj velikoj tekmi.

  • TORCIDA DUBRAVA_943 03.08.2016.

    eh taj trenutak kad je arapovic zabio zakucao za vodstvo! u onim teskim vremenima za hrvatsku! ispucao sam okvir iz kalasa kad je zakucao za vodstvo!

Komentiraj...
Vidi sve komentare