To je to što me zanima!

'Ako imate pe*is i obučete se kao žena za tenis, to nije OK'

Martina Navratilova uključila se u raspravu o transrodnim osobama u sportu. Njezini komentari nisu sjeli Rachel McKinnon koja se rodila kao muško, promijenila je spol i počela se natjecati kao žena
Vidi originalni članak

Martina Navratilova (62), legendarna češka tenisačica i jedna od najboljih igračica svih vremena, izazvala je dosta polemika komentarom na Twitteru. Uključila se u raspravu o transrodnim osobama u sportu, odnosno, imaju li prednost pred drugima.

- To ne može biti ispravno. Ne možeš se samo proglasiti ženom pa se natjecati u ženskoj konkurenciji. Moraju postojati neki standardi. Imati pe*is i natjecati se kao žena u tenisu nije taj standard. Radi se o pravednosti, nema pravog načina da to bude pravedno - napisala je Martina Navratilova na Twitteru.

Izazvalo je to bijes transrodne zajednice, a među prvima je Čehinji odgovorila Rachel McKinnon, kanadska biciklistica i aktivistica za prava transrodnih osoba, koja se rodila kao muško, promijenila je spol i nedavno je pobijedila na biciklističkoj utrci.

- Sport se ne igra genitalijama, kako su točno povezani pe*is i tenis? Shvaćaš li, Martina, da sam ja transrodna osoba i svjetska prvakinja? Ako pričaš da se žene koje su promijenile spol ne bi trebale natjecati u ženskoj konkurenciji? To je stav protiv transrodnih osoba - napisala joj je Kanađanka i zahtijevala da se Navratilova ispriča.

- Žao mi je ako se moj komentar mogao protumačiti kao da sam protiv transrodnih osoba, nisam mislila ništa loše. Morat ću se bolje educirati o ovoj temi, dotad ću šutjeti  - odgovorila je Navratilova, koja je 1981. godine otkrila da je lezbijka i aktivistica je u kampanjama LGBT organizacija.

No Rachel McKinnon nije stala ni nakon isprike.

- Isprika ne mijenja to da si učinila nešto loše. Ako si prije radila neke dobre stvari, to ne znači da sad imaš dopuštenje za nešto ovakvo - rekla je McKinnon, koja je otkrila kako je nakon pobjede u biciklističkoj utrci dobila preko 100.000 uvredljivih poruka.

Nastupao na SP-u za muškarce, sad se natječe kao žena

Callum Mouncey je 2013. godine nastupio na Svjetskom prvenstvu za rukometaše, a sljedeće godine želi ponovno predstavljati Australiju na SP-u, ali ovaj put za rukometašice, nakon što je promijenio spol.

Callum je sada Hannah i ove godine u travnju je počela trenirati s australskim rukometnim reprezentativkama. San joj se počeo ostvarivati nakon što je Međunarodna rukometna federacija dala zeleno svjetlo da sudjeluje u azijskim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. 

PROMJENA SPOLA Nastupao na SP s muškarcima, a sada se natječe sa ženama!?

Australija je u Kumamotu zauzela peto mjesto i osigurala si nastup na SP 2019. u Japanu, a Hannah je s 23 gola bila među najboljim igračicama. Hannah (28), koja se ističe sa 188 centimetara visine i više od 100 kg, ispunjava sva pravila međunarodnih sportskih federacija. Njezina razina testosterona je ispod granice koju je zadao Međunarodni olimpijski odbor (10 nmol/ L), a također je provodila 12-mjesečnu hormonsku terapiju koju je odredio Međunarodni rukometni savez 2015. godine.

- Uvijek sam bila posebna. Provela sam puno vremena u teretani i shvatila da mi sport može pomoći na različite načine. Kad sam izgubila tu priliku, svijet se srušio pa sam se trudila vratiti se sportu. Sada sam najsretnija žena na svijetu - rekla je Hannah.

Bivši dizač utega postao žena i osvaja medalje

Nakon što je osvojio niz medalja u muškoj konkurenciji u dizanju utega, Novozelanđanin Gavin Hubbard (39) nastavio je karijeru kao žena postavši priča dana na Commonwealth Igrama u australskom Gold Coastu.

Gavin je 2012. godine počeo rodnu transformaciju promijenivši ime u Laurel. Započeo je s hormonalnom terapijom i od 2017. se natječe kao žena u kategoriji preko 90 kg.

Laurel je do sada osvojila nekoliko medalja, među kojima i dva srebra na svjetskom prvenstvu prošle godine u američkom Austinu postavši prva transrodna osoba koja je osvojila medalju na nekom od svjetskih prvenstava.

Laurel bi mogla postati i prvi transrodni sportaš koji će se natjecati na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine. Bila je i među glavnim kandidatima za odličje na Commonwealth Igrama.

Niti jedan savez nije uložio službeni prigovor protiv Laurel, međutim ostale ekipe na Igrama Commonwealtha izjavile su kako smatraju da njezin nastup nije pošten.

- Muškarac je muškarac, a žena je žena. Znam da se posljednjih godina događaju mnoge promjene, ali Laurel je nekada bila prvak u muškoj konkurenciji - najglasniji u otporu bio je izbornik samoanske reprezentacije Jerry Wallwork.

- Njezin slučaj je prihvaćen na najvišim razinama, ali to nije pošteno - dodao je.

Idi na 24sata

Komentari 44

  • Listopad 04.11.2020.

    Ccc,nekad sam gledao neki film i zakleo bi se da je Martina transrodna osoba, no kako je to bilo prije interneta možda je razlog dobrog skrivanja,toliko o licemjerju. Druga stvar ona ljudsko logična je da umjesto priče o ljudima raspravu treba dovesti u znanstvene okvire, a to je da trebaju postojati parametri što je žena što muškarac u pogledu sporta i ako zadovoljava te parametre možeš se natjecati pod tom kategorijom, vjerujem da bi bilo muških koji bi mogli biti u ženskoj kategoriji,a malo rjeđe žena koje bi bile u muškoj kategoriji. Ovako činjenice ukazuju da ako zadrži parametre muška a promijenio si spol uglavnom pobjeđuješ i držiš monopol,to je rjeđe obratno, ali bi se moglo desiti.

  • LOLNeki 28.12.2018.

    Što je najgore ona se mora ispričavati jer je rekla nešto što bi trebalo biti najnormalnije. Dovodi nas ta malecna grupica koja ima nevjerojatnu podršku medija do toga da moramo paziti kako ih slučajno ne bi uvrijedili tako što kažemo činjenično stanje a ako netko nešto kaže u medijima, odmah su naslovi diskriminacija ovo diskrominacija ono, a gdje je tu riječ o diskriminaciji onih ženskica koje će morati igrati protiv muškaraca sa perikama, gdje su njihova prava na jednakost. Mislim da je situacija došla do toga da čak i oni novinari koji se ne slažu sa ovom medijskom politikom se boje reći svoje mišljenje jer bi ih razapele kolege. Zamislite si sad vi gledate uživo meč neke mrcine muške od 195 cm koja je sada kao postala žena i igra tenis protiv prave žene. Udara aseve od 220 km/h a vi gledate i ne vejrujete da se to dopušta. Definitivno mu ne bi zapljeskao na pobjedi kao što ne bih zapljeskao nikome ko do pobjede dođe varajući ili na nepošten način.

  • ninorasic 28.12.2018.

    Zar nisu zene jednake sa muskarcima u cemu je problem... Pa gubila si i inace sta ima veze ako sada izgubis od transice... Izjasni se ko maloljetnik i natječite se na juniorskom prvenstvu

Komentiraj...
Vidi sve komentare