Jean-Marc Bosman na današnji je dan prije 20 godina dobio sudski spor koji je u potpunosti promijenio svijet nogometaša i omogućio im lakši odlazak iz klubova po isteku ugovora, čak i prije njegova isteka, ali i ukinuo broj nogometaša državljana Europske unije u momčadi.
Bosman je karijeru počeo u Standardu iz Liègea, potom i u Liègeu koji ga nije htio pustiti - a nije ni morao. Naime, u to vrijeme (1980-ih) klub je jedini bio mjerodavan za odluku oko odlaska, čak i nakon isteka ugovora kojeg nisu smjeli odbiti potpisati. Bosman se smatrao zarobljenikom, a od zainteresiranog Dunkirka tražili su četiri puta više novca nego što bi Liège njemu platio.
Igraču je prekipjelo i odlučio je tužiti klub, savez, ali i Uefu Europskom sudu pravde u Luksemburgu. Nakon više od dvije godine suđenja, tijekom kojih je Bosman nogomet igrao tek amaterski u nižim ligama jer drugačije nije smio, 15. prosinca 1995. dobio je spor koji je omogućio revoluciju u nogometu.
S klubova, koji su prije bili jedini nadležni odlučivati o sudbini igrača, danas su igrači i njihovi menadžeri kojima ugovori pogoduju pa mogu i ucjenjivati svoje poslodavce visinom plaće žele li ih zadržati. Ta je presuda utjecala i na broj transfera koji se u zadnjih 20 godina i više nego utrostručio.
Kao naknadu štete Bosman je dobio gotovo milijun eura, ali brzo ih je potrošio na loše investicije poput posebne majice kratkih rukava koja je bila namijenjena svim igračima koji su profitirali ishodom njegove tužbe na sudu. No prodao je tek jednu, i to sinu njegova odvjetnika.
Karijeru je završio samo nekoliko mjeseci nakon što je dobio suđenje, a ubrzo se uvukao u probleme s porezom pa je morao prodati drugu kuću i skupi Porsche. Prije dvije godine završio je i u zatvoru zbog napada na djevojku i kćer jer mu nisu dozvolile konzumiranje alkohola.
>>> Pirlo, Pogba, Lewandowski... 20 najboljih transfera u 20 godina Bosmanovog pravila donosi Goal