To je to što me zanima!

Želimir Mesarić 50 godina rada obilježava praizvedbom teksta osječke spisateljice Ivane Šojat

Premijera je to koja otvara dramski program, ali i čitavu 117. sezonu HNK-a u Osijeku, a na rasporedu je u petak, 27. listopada, s početkom u 20 sati
Vidi originalni članak

Pola stoljeća umjetničkoga rada, Želimir Mesarić će obilježiti ni manje ni više nego praizvedbom teksta osječke spisateljice Ivane Šojat – 'Jom kipur ili pomirenje'. Premijera je to koja otvara dramski program, ali i čitavu 117. sezonu HNK-a u Osijeku, a na rasporedu je u petak, 27. listopada, s početkom u 20 sati.

NAJAVIO NOVE NASLOVE Vladimir Ham novi je intendant HNK u Osijeku: 'Raduju me sve na daskama koje život znače!'

Promicatelji, čuvari hrvatske pisane riječi, s posebnim naglaskom na suvremeno stvaralaštvo, uloga je koju HNK dosljedno njeguje, naglasio je intendant Vladimir Ham na konferenciji za medije, održanoj u Svečanom foajeu, zahvalivši cijeloj autorskoj ekipi, ponajviše glumcima, koji su intenzivne probe odradili uz brojna gostovanja.

Autorsku ekipu, uz Mesarića, koji potpisuje režiju i surađivao je s Majom Gregl na dramatizaciji teksta, čine i dramaturginja Ivana Klaić, scenograf Miljenko Sekulić, kostimografkinja Katarina Radošević Galić, koreograf Vuk Ognjenović, oblikovatelj svjetla Tomislav Kobia, za glazbu je zaslužan Igor Valeri, a Josip Grizbaher autor je projekcija.

OSMISLILI PROJEKT HNK Osijek pomaže položiti maturantima državnu maturu

Da je puno razloga za slavlje, misli i ravnatelj Drame, Miroslav Čabraja. U prvom je to redu praizvedba, čime se kazališta ne mogu često pohvaliti (osječki je HNK-a tu svojevrsna iznimka, jer je u posljednjih 10-ak godina praizveo čak četiri djela Ivane Šojat - Unterstadt, Emet i Zmajevi koji ne lete) te čak pola stoljeća umjetničkoga rada redatelja Mesarića, koji je mnogima u ekipi bio i profesor.

- Na pola stoljeća rada ne osvrćem se s gnjevom, nego kao na hod po mukah – primijetio je Mesarić, koji u Osijeku radije radi nego u Zagrebu, jer mu je ovdje lakše načiniti podjelu, a i moguće je imati dvije probe dnevno.

Riječima divljenja pridružila se i autorica Šojat, počašćena i ponosna, jer su njezin roman pretočili u dramu. Poimence je zahvalila autorskoj ekipi, a ganule su ju i glumačke transformacije. Ovim komadom, nada se, pomaže ukloniti nekrotična tkiva društva, da bismo živjeli zdravije.

Praznovjernim se, u šali, nazvao sam redatelj, rekavši kako ga zastrašuje ushit prije premijere. Za svoj veliki je jubilej, priznao je, tražio primjeren tekst. U potrazi za temama, koje dramama kronično nedostaju, uvijek poseže za romanima. Dramatizacija završava danom premijere, jer se na probama otvaraju brojne mogućnosti.

- Upotrijebim li boksačku terminologiju, ovaj komad (kojemu kralježnicu čini 10 susreta psihijatra i junaka Josipa) i predstava su super heavyweight kategorija. Na scenu smo se spustili tjedan prije premijere, odradivši prije toga puno sati 'za stolom'. Glavni je lik antijunak, jer kritizira lažne junake i junaštva i na koncu, zagledan u svoju utrobu, završava katarzom poput grčkih junaka – rekao je redatelj, dotaknuvši se paklenske koincidencije napada Hamasa na Izrael na 50. obljetnicu Jom kipura.

Sretan splet okolnosti omogućio je Ivanu Ćaćiću da mu ovakva ulogu padne u krilu na vrhuncu svoje intelektualne, fizičke i umjetničke snage.

- Ivan je ulogu zgrabio, zagrizao, a tako i treba. Sretan sam jer je opet na djelu ljupka bizarnost malog obiteljskog obrta Ćaćić – aludirao je redatelj na glumačko-bračni par Ivana i Mateje koji su ponovno na sceni par. Uvjeren je redatelj da će predstava gledateljima dati razlog za razmišljanje, otvarajući im pitanja, a ne nudeći odgovore.

Drugi puta s osječkim HNK-om, nakon na Marulićevim danima nagrađenoga Emeta, surađuje dramaturginja Maja Gregl. Suigru (njem. mitspielen) glumca i publike, a u ovom slučaju i glumca i medija, izvukla je u fokus, podsjetivši na plastične rečenice Ivane Šojat, tako pogodne za transformacije u druge medije. Usporedivši ju s francuskom nobelovkom Annie Ernaux, istaknula je da Šojat piše o ratu, ali i njegovim posljedicama, posebice u patrijarhalnim društvima.

U glavnoj ulozi branitelja u mirovini Josipa Matijevića, gledat ćemo Ivana Ćaćića, a Duška Modrinića, pak, kao njegova psihijatra Grgura Romića. Matea Grabić Ćaćić je Dubravka, a dr. Mraovića utjelovit će Nikola Radoš. Antonija Pintarić je sestra Ana i zatvorska liječnica, a Jasna Odorčić glumi Grgurovu majku Magdalenu. Davor Panić bit će i Josipov otac Milan, ali i djed Kruno, a Anita Schmidt Josipova majka Ružica. Ljiljana Krička Mitrović glumi baku Mariju (Milanovu majku), a Matko Duvnjak Jović je Josipov prijatelj Crni. Pacijentica Mandica je Mateja Tustanovski, a pacijent Krešo Zajec i zatvorski čuvar je Dominik Karaula/Petar Sekelez. Mirko Ilibašić je i bolničar Ante i zapovjednik, Mateja Tustanovski je i susjeda Ksenija, Krešina žena, a zatvorske čuvare igraju Karaula i Duvnjak Jović, medicinsku sestru Katarina Milićević Drahotuski, a Ciganku Maja Frankić.  Redatelj Mesarić posebnu je pohvalu uputio studentima, blagodat koju HNK treba čuvati.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare