Antun Tova Stipančić zaslužio je filmsku priču. I dobio ju je u obliku dokumentarca “TOVA - najbolja ruka, najlošiji lakat”. Osvajač je 27 europskih i svjetskih medalja, zvali su ga “zlatna ljevica hrvatskog sporta”. Prikazan je taj film u Šangaju prošle godine, u sklopu proslave stote obljetnice Svjetske stolnoteniske federacije te prvoga Svjetskog stolnoteniskog prvenstva, a prikazan u Muzeju svjetskoga stolnog tenisa. Tek nedavno, krajem srpnja, film je premijerno prikazan i u Tovinoj Dugoj Resi.
- Tova je uvijek bio čvrsto uz Dugu Resu. I kao šampion svijeta i kao jedan od najnagrađenijih stolnotenisača. Njegovi su prijatelji normalni, ‘mali ljudi’ koje je upoznao kao dječak igrajući se na Mrežnici i sanjajući dječački san o uspinjanju na svjetski stolnoteniski Mount Everest, a sve što je sanjao, ostvario je! - rekao je producent filma Petar Ćurić.
O životu i uspjesima Antuna Tove Stipančića u filmu govore svjedoci Tovina vremena, poznati sportski djelatnici i sportaši, između ostalih i ljuti Tovin konkurent i suparnik Istvan Jonyer. Film prati Tovin životni put od rođenja u Dugoj Resi, preko osvojenih 27 europskih i svjetskih medalja, pa sve do preranog odlaska.
Antun je rođen u gradu poznatom po pamučnoj industriji, a u Karlovačkoj županiji 1949. godine. Otac Ivan bio je domar u nogometnom klubu, majka Franca domaćica. Živjeli su u stanu na stadionu, u blizini stolnoteniske dvorane. Imao je starijeg brata Marijana i mlađeg Ivicu. Skijanje, odnosno lom noge i oporavak uz stonotenisku dvoranu, usmjerili su ga prema sportu u kojem je postao legenda. Kako je to počelo, prije nekoliko je godina za SN opisao Josip Turković, jedan od najzaslužnijih za stvaranje jakoga stolnog tenisa u Dugoj Resi, pa i predsjednik tamošnjega kluba.
- Bio je strastveni nogometaš, uzor mu je bio Rummenigge. Igrao je u Tekstilcu, a potom je po njega došao trener Drvodelić. Htio je da prijeđe u NK Duga Resa, na kraju je otac pristao, ali za hvat drva - rekao je tad Josip Turković, uz dodatak:
“Bio je zaljubljen u svaku loptu. Što se tiče kondicije, tu je išlo malo teže. Uvijek sam imao problema s dva talentiranija, a jedan od tih je uvijek bio Tova. Nakon loma noge cijelo vrijeme je visio kod nas u dvorani. Nos mu je postao plosnat koliko se naslanjao na staklo prateći treninge. I onda sam ga jednog dana pitao hoće doći probati i sve ostalo je povijest”. Sjajan je Tova bio u paru s legendarnim Dragutinom Šurbekom.
- Pogleč tog Šurbu! I u pedesetoj se bu hital za tom lopticom makar vidi da ju nemre vlovit - rekao je jednom prilikom Tova za velikog Šurbu. Dugorešani su čekali na film o velikom sugrađaninu, sjajnom sportašu, no napokon su i dočekali. “TOVA - najbolja ruka, najlošiji lakat” postat će dio stalnog postava Muzeja svjetskoga stolnog tenisa u Šangaju. O životu i uspjesima Antuna Tove Stipančića u filmu govore svjedoci Tovina vremena, poznati sportski djelatnici i sportaši, između ostalih i ljuti Tovin konkurent i suparnik Istvan Jonyer. Antun Tova Stipančić preminuo je 1991., u 42. godini od srčanog udara...