Ana Gruica Uglešić (40) i Boran Uglešić (48) nakon pet godina crkveno će se vjenčati. Boran je zatražio i dobio crkveni razvod od prve supruge Diane, a on nije prvi koji je to uspio.
Crkveni razvod odnosi se na raskid braka prema crkvenim propisima i procedurama, koji su karakteristični za određenu religijsku organizaciju. Crkveni razvod je odvojen od civilnog, koji je pravno priznat od strane države. Za njega je potrebno poslati pismo Vatikanu u kojem se navode razlozi zašto bi brak trebao biti raskinut.
Najpoznatiji crkveni razvod na našoj estradi onaj je između Danijele Martinović (52) i Marka Perkovića Thompsona (56).
Ovaj glazbeni par vjenčao se 1995. godine u crkvi sv. Dominika u Splitu i tri godine bili u tajnom braku. U studenom 2005. godine dobili su crkveno poništenje braka, a razlog nije poznat. Šuškalo se da Danijela navodno nije htjela djecu i da je to Thompsonu dalo razloga tražiti poništenje braka.
- Samo ročište izgledalo je kao obična brakorazvodna parnica, s tom razlikom da se nije održavalo u sudnici, nego u crkvi. I Marko i ja došli smo sa svojim svjedocima, koji su svjedočili u korist, odnosno na štetu mene kao žene. Ispostavilo se da svog supruga nisam tukla, da nije istina da svjesno nisam željela djecu, kao i da nisam imala nikakvu tešku bolest koju sam zatajila pri stupanju u brak. Ljudi su na osnovi svega toga zaključili da nema razloga za poništenje našeg braka, ostavljajući nam pravo na žalbu. Nije tajna da volim Petra Grašu. Cijelim svojim bićem stojim iza te ljubavi. Smatram da je to najvažnije. Za sve drugo bit će vremena. - izjavila je Danijela za Jutarnji list davne 2005. godine.
Ona je vrlo brzo nakon crkvenog razvoda prohodala s Petrom Grašom s kojim je bila u vezi više od 24 godine, a 2021. godine se saznalo da par više nije zajedno.
Pjevačica je trenutačno u sretnoj vezi s inspektorom Josipom Plavićem, a ljubav ne kriju pa su tako i na promociji njene knjige 'Tuširanje duše' podijelili pred kamerama poljubac.
Thompson se 2003. kod matičara oženio Sandrom Rogić s kojom je dobio petero djece, sinove Šimuna i Antu, blizanke Katarinu i Cvitu te kći Divu, a crkveno su se oženili 2006. godine.
Naša pjevačica Pamela Ramljak (43) također je zatražila crkveno poništenje braka. Ona se 2010., nakon godinu dana braka, razvela od inženjera telekomunikacija i elektronike Stojana Rakića.
Za medije nije htjela navesti koji je razlog crkvenog poništenja braka. Rakić je to poništenje od pravoslavne crkve vrlo brzo dobio, dok je Pamela morala čekati na odobrenje poništenja braka. Sada je u sretnom braku s Mladenom Salajsterom s kojim ima sina i kćer.
Matei Hohnjec (35) , bivšoj manekenki i sestri poznatije Stefany Hohnjec također je crkveno poništen brak. Ona se od svog bivšeg supruga Josipa Nikića crkveno rastala nakon tragedije zbog koje je završila u zatvoru.
Nina Badrić (51) 2017. godine dobila je crkveno poništenje braka nakon četiri godine.
Ona se 2006. godine udala za poduzetnika Bernarda Krasnića. Oko svoje rastave brake nisu puno govorili jer kanonsko pravo obvezuje da se deset godina sve u vezi odnosa zadrži u tajnosti.
Inače, na stranicama Međubiskupskog suda navode '12 kanonskih zapreka božanskog ili crkvenog prava koje čine osobu nesposobnom za valjano sklapanje ženidbe'.
Postupak tzv. crkvenog razvoda je precizno definiran. Prije odlaska na sud i predavanja zahtjeva za 'razvod', parovi moraju proći savjetovanja sa župnikom, potom odlaze u Ured za davanje savjeta pri Međubiskupijskom sudu prvoga stupnja u Zagrebu, pa ih šalju u obiteljska savjetovališta te na kraju razgovaraju sa stručnjacima u kanonskom pravu.
Bez pravnih temelja i dokaza parovi ne mogu ni predati zahtjev za pokretanje parnice. Crkva mora najmanje deset godina tajiti sve detalje o rastavama brakova pod njezinim okriljem. Ženidba može biti razriješena samo onda kad ženidbeni drugovi nisu 'međusobno na ljudski način izvršili bračni čin prikladan za rađanje djece kojim ženidbeni drugovi postaju jedno tijelo', tumači se tako u crkvenim dokumentima.