Jedino što je poznato dosad jest da će 'Milijunaš' početi i u novoj sezoni s glavnom nagradom od milijun kuna. Što će kasnije biti još se ne zna, prenosi Večernji List u razgovoru s Igorom Grkovićem, urednikom kvizova 'Tko želi biti milijunaš' i ' Potjera'.
POGLEDAJTE VIDEO
- Nismo anulirali mogućnost da se natjecatelji bore za milijun eura, ali vjerojatnije je da tako neće biti. Teško će biti u planu proizvodnje planirati sedam i pol puta veća sredstva za nagradni fond nego što je sad slučaj. To je realna stvar, ali o tome se još nije raspravljalo - rekao je Grković koji je zatim komentirao situaciju s 'Milijunašem'.
- 'Milijunaš' u drugim zemljama ide i na komercijalnim TV postajama pa tamo fond pokrivaju sponzori. Možda bi i kod nas dio tog fonda mogli pokriti sponzori. Postoje različite opcije i o njima se razgovara, a kad dođe vrijeme za to, odlučit ćemo kako će izgledati naš format – rekao je urednik koji se zatim odmah nadovezao i na 'Potjeru',
– S 'Potjerom' nećemo imati problema, tamo će se iznos pitanja samo pretvoriti iz 3500 kuna u 500 eura. Što se 'Milijunaša' tiče, imamo dosta primjera iz drugih zemalja. Slovenci igraju za sto tisuća eura, a zemlje poput Slovačke, Estonije, Letonije i Litve ukinule su svoje verzije kviza prije ulaska u eurozonu. Valjda nisu htjeli da se kviz zove 'Tko želi biti milijunaš?', a da nagrada nije milijunska – iskreno je rekao svoja mišljenja Grković.
Kada uspoređujemo s drugim zemljama zanimljivo je gledati kako se cijela situacija odvijala. Kviz “Tko želi biti milijunaš?” počeo 1998. godine je u Velikoj Britaniji, a do sada se emitirao u više od sto zemalja.
Iako u svom imenu nosi 'Milijunaš' u nekim zemljama se dijelilo puno manje od milijuna, kao naprimjer u Albaniji i Kosovu gdje je u njihovoj verziji kviza najviša nagrada bila samo 50 tisuća eura. U Bugarskoj u novoj sezoni 'Milijunaša' glavna nagrada je 100 tisuća leva, odnosno samo 385 tisuća kuna, dok u Grčkoj i Sloveniji je najviša nagrada 100 tisuća eura.
Njemačka je podigla svoju nagradu. Prije ulaska u eurozonu odgovor na 15. pitanje nosio je milijun tadašnjih njemačkih maraka, a trenutačno to pitanje vrijedi milijun eura. U Belgiji je prije eurozone top nagrada bila 20 milijuna franaka, odnosno 400 tisuća eura. Danas se za milijun eura još igra i u Austriji, Italiji, Nizozemskoj i Španjolskoj.
U Hrvatskoj je samo Mira Bičanić uspjela osvojiti milijun kuna davne 2003. godine, nakon što je znala da je voditeljica Sandra Antolić trčala pariški maraton. Osim nje, milijunsko pitanje otvorilo je još sedmero natjecatelja.
Posljednji put milijunsko pitanje je otvorio 2009. godine profesor povijesti i zemljopisa iz Velike Gorice, Nenad Mudrinić, koji je odustao na pitanju 'koji je od navedenih kemijskih elemenata najmanje zastupljen u ljudskom organizmu?'. Ponuđeni odgovori bili su sumpor, kalcij, ugljik ili cink. Mudrinić je odustao jer je mislio da je točan odgovor sumpor, dok je točan odgovor bio cink. Nakon povratka “Milijunaša” na male ekrane, pitanje za 500 tisuća kuna otvoreno je dva puta.