Od svih filmskih likova, Srđan Mlađan prema nizu osobina najviše lični na Hanibala Lectera, hladnokrvnog, genijalnog monstruma iz romana Thomasa Harrisa, odnosno filmova koje je snimilo više režisera (Jonathan Demme i Ridley Scott, među ostalima). Prva epizoda druge sezone Dosjea Jarak, posvećena Mlađanu, ledi krv u žilama – masovni ubojica iz strasti izlazi na slobodu 2027. godine...
Kako je sve počelo? Kao osmoškolac, Mlađan je iz videoteke opsesivno posuđivao film 'Rođeni ubojica'. U glavi je - reći će kasnije – osjećao nesnosnu bol čujući glas koji mu je govorio: Ubij; i bol ne bi prestajala dok se žrtva ne bi našla na podu, mrtva.
Ekipa Dosjea napravila je sjajan posao. Dario Todorović kao scenarist i redatelj i Marijana Čikić kao istraživačka novinarka napravili su okvir unutar kojega je Jarak rekonstruirao put monstruma, razgovarajući sa rodbinom žrtava, zatočenicima, policajcima, prijateljima iz škole i ćelije.
Užasavajuća je bila priča žene koju je Mlađan zatočio kad je, za vrijeme jednog dopusta (na dopustu je prema običaju pljačkao a nakon jednoga je i pobjegao) ženu i njena sina zatočio u jednom stanu.
- Odmah sam znala da je to Mlađan - kazala je ekipi Dosjea, opisujući, uz policajca koji je vodio akciju, oslobađanje. Ti su kadrovi popraćeni i tv snimkama zarobljavanja Mlađana, koji i danas u zatvoru marljivo vježba i ima, kako je kazao njegov kum, mišiće koji su tako tvrdi da bi prst lakše prodro u kamen nego u njih.
Mlađan, doznajemo, ima i neku bilježnicu s imenima, koju čuva za slobodu. Ako sustav ne može izaći na kraj s devetogodišnjim dječakom, kako će reagirati kada se serijski ubojica nađe među građanima?
Hoće li ponovno čuti glas iz glave, koji m ukaže: 'Ubij'? Lutvo Mekić direktor je fotografije, a Rudolf Sačer majstor tona. 'Dosje Jarak' složila je montažerka Ivana Rogić, druga epizoda na Voyu je u ponedjeljak.