To je to što me zanima!

Skoro se zaredio, ali ga je više fasciniralo nasilje i kriminal...

SRETAN ROĐENDAN Jedan od najutjecajnijih redatelja 'novog Hollywoda' ne skriva da su njegovi paranoični i nasilni likovi odraz njegovih sjećanja iz odrastanja na ulicama Male Italije na Manhattanu
Vidi originalni članak

Martin Scorsese rođen je 17. studenog 1942. u New York Cityju, koji će kasnije postati jedan od glavnih 'likova' većine njegovih filma. Martinov otac Luciano Charles Scorsese i majka, Catherine Scorsese radili su u njujorškoj tvornici odjeće, ali im je najveća strast bila gluma.

Kao dječak, redatelj je patio od teške astme i bio je vrlo boležljiv. Zbog toga nije mogao sudjelovati u 'tipičnim' dječjim igrama i sportovima, pa su ga roditelji često vodili u kino. Tada je razvio strast prema filmu, a prvotno je bio opsjednut povijesnim spektaklima.

Odgojan u strogom katoličkom duhu, Martin je tijekom pohađanja srednje škole u Bronxu razmišljao o tome da postane svećenik. Osim vjere, koja je igrala golemu ulogu u njegovom životu, Scorsese je za vrijeme odrastanja pedesetih godina na ulicama svjedočio i organiziranom kriminalu, što ga je na kraju inspiriralo da stvori neke od najupečatljivijih likova u povijesti filma.

Nakon kratkog boravka u sjemeništu, Martin se ipak odlučio za umjetnost te je upisao Njujoršku školu filma, gdje je 1969. godine stekao magisterij.

Scorsese je uspio izbjeći vojnu službu u vrijeme Vijetnamskog rata. Umjesto toga, pohađao je filmsku školu, snimajući kratkometražne filmove poput 'Što tako lijepa djevojka radi na ovakvom mjestu?' (1963.) i 'Nisi samo ti, Murray!' (1964.).

Njegov najpoznatiji kratki film iz ovog perioda bio je crnohumorni 'The Big Shave' (1967.), u kojem se nepoznati čovjek brije sve dok ne počne obilno krvariti, režući vlastiti vrat britvicom. Film je bio svojevrsna optužba američke vojne intervencije u Vijetnamu, a alternativni naziv filma bio je Viet '67.

Iste godine, Scorsese je snimio svoj prvi dugometražni film, crno-bijeli 'Tko to kuca na moja vrata', s kolegom studentom, glumcem Harveyjem Keitelom i montažerkom Thelmom Schoonmaker, s kojima će dugo i uspješno surađivati. Film je bio preteča kasnije snimljenog filma 'Ulice zla'. Iako nedovoljno razvijen, već je tada bio vidljiv Scorseseov stil, osjećaj za ulični život talijanskih Amerikanaca, dinamična montaža, eklektična rock glazba za film i problematični muški protagonist.

Početkom sedamdesetih, Martin postaje prijatelj i znanac s utjecajnim 'filmskim balavcima': Francisom Fordom Coppolom, Brianom De Palmom, Georgeom Lucasom i Stevenom Spielbergom. De Palma ga je upoznao s glumcem Robertom De Nirom, koji mu postaje veliki prijatelj i suradnik na mnogim projektima. Tijekom ovog perioda radio je kao jedan od montažera na filmu Woodstock i upoznao glumca i redatelja Johna Cassavetesa, koji će mu također postati veliki prijatelj i mentor.

'Ulice zla' je bio film koji se pokazao kao prekretnica u karijerama za Scorsesea, De Nira i Keitela. Sad se već dobro osjetio Scorseseov rukopis. Nešto kasnije, posvetio se snimanju dokumentarca Italianamerican o zajednici u kojoj je odrastao i svojim roditeljima Charlesu i Catherine. 

No film koji ga je vinuo u sam vrh, koji je odmah stekao kultni status je 'Taksist'' o čovjeku koji tone u ludilo u paklenoj viziji Manhattana. Osim za Martina, film je bio i prekretnica Robertu De Niru koji je ulogom Travisa Bicklea zaradio svoje mjesto pod holivudskim suncem. U filmu su nastupili i Jodie Foster u izrazito kontroverznoj ulozi maloljetne prostitutke, te Harvey Keitel kao njezin svodnik, Matthew ili "Sport." 

Taksist se našao na naslovnicama ponovno pet godina kasnije, kad je John Hinckley Jr. pokušao ubiti tadašnjeg predsjednika Ronalda Reagana. Nekoliko puta se opravdavao svojom opsesijom likom Jodie Foster.

Taksist je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Cannesu te zaradio četiri nominacije za Oscara, uključujući onu za najbolji film, međutim nije osvojio nijednu nagradu.

Osim De Nira, Scorsese je tijekom bombastične karijere 'uzeo po svoje' nekoliko glumačkih talenata koje je rado koristio u svojim filmovima. De Niro je s Martinom radio na osam (uskoro devet) dugometražnih i jednim kratkim filmom, a njihova je suradnja rezultirala nekim od, mnogi smatraju, najboljih filmova svih vremena. 

'Marty' obožava i mlađeg Leonarda DiCaprija kojeg je 'zaposlio' u pet filmova, uključujući i 'Vuk s Wall Street', koji je Leu donio prvog Oscara u karijeri. Scorsese voli i raditi s Harveyjem Keitelom, Joe Pescijem, Nickom Nolteom, Victorom Argom... Baš kao što je 'posvajao' i glumce, Scorsese uz sebe ima probranu filmski ekipu koja s njim surađuje desetljećima, uključujući montažerku, direktora fotografije, scenarista, dizajnericu kostima i producenta za glazbu. 

Idi na 24sata

Komentari 9

  • Yasminn 19.11.2017.

    Scorsese je neupitni genijalac. Filmovi iz 70-ih, 80-ih, pa i 90-ih su puno bolji i meni osobno draži od njegovih novijih uradaka.

  • kung fu panda 18.11.2017.

    Uvijek radi sa provjerenim ekipom nije ni čudo što je uspješan uz talent bog mu dao i pamet

  • mmzg 18.11.2017.

    Scorsese je jednostavno garancija za odlican film.

Komentiraj...
Vidi sve komentare