Cijela regija oplakuje velikog kantautora i pjesnika Đorđe Balaševića koji je, od posljedice upale pluća uzrokovanoj virusom covidom-19, preminuo u 68. godini u Infektivnoj klinici u Novom Sadu.
Rođen je u Novom Sadu 1953. godine, a kroz cijelu karijeru biranim riječima govorio je o svojim roditeljima Jovanu Balaševiću i Veroniki Elviri Matildi Dolenc. Oni su se zapravo protivili da se Đorđe bavi glazbom i smatrali su da bi se trebali baviti geografijom za što se i školovao. Nisu dolazili na njegove koncerte, ali im je uvijek čuvao mjesta, piše Telegram.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prezime Balašević je nastalo tako što mu je svaka generacija dodavala po neko slovo. 'Deda Đorđe', po kojem je pjevač dobio ime, prezivao se Balaš i bio je pravoslavac koji se bojao da ih ne “pomađare”. Zato je u općini platio da se prezimenu doda nastavak – ić, pričao je Đorđe.
Đorđe je odrastao u Novom Sadu, u kući u Ulici Jovana Cvijića koja se spominje u njegovoj pjesmi ”Neki novi klinci”. Tu je živio i sa suprugom Oliverom s kojom ima troje djece: Jovanu, Jelenu i Aleksu.
Početak glazbene karijere
Balašević se priključio skupini "Žetva" iz Novog Sada te s njima snimio singl "U razdeljak te ljubim" koji je prodan u 180.000 primjeraka, a što je tada bio velik uspjeh. Kasnije je osnovao vlastitu skupinu "Rani mraz". Skupina je prvi put nastupila u Opatiji 1978. godine s pjesmom "Moja prva ljubav". Tada se skupini priključio Bora Đorđević, koji je kasnije napustio grupu te osnovao Riblju Čorbu.
Sa skupinom "Rani mraz" izveo je dvije najpopularnije pjesme poput "Priča o Vasi Ladačkom" i "Život je more". Nakon 1982. započeo je svoju samostalnu karijeru.
Prepuni koncerti
Prvi album je nazvao "Pub" te krenuo u samostalnu turneju Jugoslavijom. Sljedeća dva albuma vinule su legendu na sam vrh glazbene scene.
U ratnim godinama zauzima antiratni i pacifistički stav, koji promiče u brojnim pjesmama. Nekoliko godina prije rata, 1987. izvodi pjesmu "Samo da rata ne bude", a pjesmu je izveo sa dječjim zborom.