Redatelj Michael Moore, koji je gledatelje oduševljavao početkom prošlog desetljeća, dok je u igri bio američki predsjednik George W. Bush, s godinama je malo pao u zaborav, uglavnom svojim radnjama. Nakon njegovog dan danas impresivnog filma 'Bowling for Columbine', u kojem je pokušao istražiti što bi bili uzroci velikog broja pucnjava sa smrtonosnim posljedicama u SAD, Moore se bacio na film 'Fahrenheit 9/11'.
Taj dokumentarac kritički je sagledao predsjedništvo Georgea W. Busha, neuspjelog rata u Iraku odnosno protiv terorizma te je pokazao neka razmišljanja o užasnom napadu na tornjeve WTC-a 11. rujna 2001. godine. Film je bio iznimno dobro primljen, a samo par godina kasnije, redatelj je snimio film 'Sicko'.
To djelo bavilo se istinski lošim zdravstvenim sustavom u SAD te ga je usporedilo sa sustavima u nekim drugim državama. Film je bio i kritički, kao i financijski uspješan. Međutim, nakon tog dokumentarca Moore je odlučio snimiti 'Capitalism: A Love Story' te 'Where to Invade Next', što su filmovi u kojima Moore ponovno o jednoj te istoj temi priča - koliko je SAD u stvari grozna zemlja.
Iako bi se mane te države mogle nabrajati podosta dugo, posve je jasno da se nikome ne gleda 'jedan te isti' film godinu za godinom, pa je tako i publika ignorirala Mooreove novije uratke. A kada je 2016. snimio i film 'Michael Moore in TrumpLand', koji je utržio manje od 150 tisuća dolara, postalo je jasno koliko se redatelj izlizao.
Na žalost, to je postalo jasno mnogima, no ne i njemu. Stoga će nam Moore i ove godine svratiti do kina s filmom, kojem je ponovno tema SAD. Ali ovaj put redatelj čak i reprizira svoju temu iz prethodnog loše primljenog uratka. Tako da njegov novi film, 'Fahrenheit 11/9' (igra riječima s njegovim prethodnim naslovom, 'Fahrenheit 9/11', koji je također igra riječima na knjigu 'Fahrenheit 451') ponovno za temu ima Trumpa.
U pitanju je film koji pokušava dati provokativan i komičan pogled na vrijeme u kojem Amerikanci žive, a naziv filma referira se na dan proglašenja Trumpa kao novog predsjednika SAD-a. Moore za film koji je objavio uoči kongresnih izbora kaže da istražuje dva najvažnija pitanja Trumpove ere: Kako je došlo do ovoga i kako se izlazi iz ovoga, implicirajući da je Amerikancima nevjerojatno loše.
Premda je uradak kod kritike još i prošao koliko toliko dobro, publika je film pokopala, davši mu podosta loše recenzije. Ne samo to, već je i film zaradio značajno manje od uloženog.
No, recenzijama na internetu ne treba uvijek vjerovati, pa ako sami želite provjeriti predlažemo da se krajem ovog mjeseca uputite u kina kada u njih taj film dolazi.