To je to što me zanima!

Ponty je dobitnik Porina za posebna dostignuća u glazbi

Odlukom Upravnog odbora Porina slavnom će francuskom violinistu i skladatelju Jean-Lucu Pontyju biti dodijeljena nagrada Porin za posebna dostignuća u glazbi (Special Merit Award)
Vidi originalni članak

Nagradu će mu uručiti predsjednik Upravnog odbora Porina, ugledni hrvatski glazbenik Neven Frangeš, na koncertu koji će Ponty održati 10. ožujka 2016. u maloj dvorani Lisinski, u sklopu sezone Jazz.hr. 

Jedan od najvažnijih francuskih glazbenih umjetnika, najpoznatiji violinist jazz-rocka, Jean-Luc Ponty karijeru je započeo u Parizu, a nastavio u SAD-u gdje je ostvario suradnje s najpoznatijim glazbenicima toga žanra. Ostvario je iznimnu samostalnu karijeru tijekom koje je objavio niz albuma od kojih su neki zauzimali prva mjesta na ljestvicama stručnih časopisa. Kao mladić slušao je sve vrste glazbe, primjerice glazbu tibetanskih redovnika. Tijekom karijere surađivao je s glazbenicima raznih žanrova. Istraživao je afričku glazbu i ta je iskustva koristio za obogaćivanje vlastitog stvaralaštva, a ponekad je svirao i snimao s afričkim glazbenicima. 

Školovao se na pariškom glazbenom konzervatoriju gdje je diplomirao s najvišim ocjenama i odmah postao članom simfonijskog orkestara u kojem je svirao tri godine. Jednom, poslije koncerta s orkestrom, u smokingu i samo s violinom, došao je u jazz klub gdje je zasvirao na jam sessionu i otkrio da može svirati i jazz. Tako je još u šezdesetim godinama prošloga stoljeća postao sudionikom pariške jazz scene. Jazz je počeo svirati nadahnut izvedbama Milesa Davisa i Johna Coltranea, ponekad i na tenor saksofonu.

Ubrzo je, posebice nakon nastupa na koncertu 'Violin Summit' sa Svendom Asmussenom, Stephaneom Grappellijem i Stuffom Smithom, postao članom elitnog društva jazz violinista. Zahvaljujući pozivu Modern jazz Quarteta da 1967. nastupi s ovim kultnim sastavom na Monterey Jazz Festivalu, privukao je pažnju kritike i publike, ali i glazbenika koji su mu ponudili suradnje. Svirao je s Gerald Wilson Big Bandom, Mahavishnu Orchestrom, Al Di Meolom, Miroslavom Vitousom, Lalom Schifrinom i Reginom Carter, ali i slavnim rock glazbenikom Frankom Zappom koji je skladao glazbu za Pontyjev album 'King Kong'.

Svestrani glazbenik koji s jednakim žarom svira akustičnu i električnu violinu, Jean-Luc Ponty istodobno nastupa s jazz i rock glazbenicima, ali i simfonijskim orkestrima. Ostvario je iznimnu samostalnu karijeru tijekom koje je objavio niz ploča od kojih su neke zauzele prva mjesta na ljestvicama stručnih časopisa. 


Njegovi albumi 'Aurora', 'Imaginary Voyage', 'Enigmatic Ocean' i 'Cosmic Messenger' postali su kultnim ostvarenjima jazz-rock diskografije. Iako je najpoznatiji kao jazz, rock i fusion glazbenik, u glazbi Jean Luca Pontyja snažno je prisutan utjecaj europske glazbene tradicije. Nikad nije napustio akustičnu violinu niti prestao vježbati klasiku. 

Piše aranžmane za simfonijske orkestre i nastupa s njima. Nadahnjivao se djelima europskih skladatelja, najviše francuskih impresionista poput Debussyja i Ravela, ali i ostalih kao što su Messiaen, Stravinski, Bartok i Satie. Oni su utjecali na njegov skladateljski rad, ali i glazbeni pristup što se posebice osjeća kad svira akustičnu violinu kao što će biti slučaj na koncertu u Zagrebu gdje će nastupiti u duu s pijanistom Williamom Lecomteom. Pontyjev nastup u Zagrebu organiziran je uz pomoć Francuskog instituta u Hrvatskoj, a održat će se 10. ožujka 2016. u maloj dvorani Lisinski u sklopu sezone Jazz.hr.
 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare