Poligrafsko testiranje jest pouzdano, ali ne sasvim. To što se rezultati poligrafa ne priznaju na sudu kao dokaz dovoljno govori o tome, kaže Krunoslav Borovec. Prema nekim izvorima, pouzdanost poligrafskog testiranja je 60-70 posto, no načelnik Ureda ravnatelja policije nije se upuštao u takve procjene. Istaknuo je da točnost rezultata ovisi o vještini ispitivača.
Kandidate za “Trenutak istine” Nove TV ispituje Romeo Vrečko, jedini licencirani poligrafist u Hrvatskoj. Rabi jednako kvalitetnu aparaturu kao i policija, a i postupak je jednak. Prvo razgovara s kandidatom, a onda ga prikopča na poligraf u zvučno izoliranoj prostoriji bijelih zidova i bez prozora kako bi se eliminirali svi vanjski utjecaji. Kandidatima postavlja 70 pitanja podijeljenih u nekoliko skupina, a oni na svako odgovaraju triput - dvaput naglas i jedanput u sebi. Testiranje traje oko četiri sata.
Nova TV ipak propušta nešto vrlo važno - kandidate šalje na poligraf bez zdravstvenog pregleda ili toksikološkog testa.
- Poligraf se ne preporučuje ako ispitanik pati od kroničnih oboljenja jer bol mijenja rezultate. Isto se događa i ako netko pije lijekove ili uzima droge - kazao je Krunoslav Borovec.
Josipa Jusufović u emisiji je izjavila kako se ne boji da će njezin kućni pornić iscuriti u javnost.
- Iznenadila sam se što je poligraf pokazao da lažem jer smo suprug i ja taj pornić izbrisali s videokamere i sasvim sigurno ne postoji nijedna kopija. Valjda mi je ipak u podsvijesti ostao stari strah, kao što su mi rekli na Novoj - kazala je Josipa.