To je to što me zanima!

Ovo je film koji osvaja nagrade: Na njemu su radili dvije godine, 13 minuta koštalo je 150.000 €!

’Čovjek koji nije mogao šutjeti’ uvršten je u tzv. shortlistu za nominaciju za Oscara, a hoće li konkurirati za prestižnu nagradu bit će objavljeno već idući mjesec...
Vidi originalni članak

Redatelj Nebojša Slijepčević pomalo gradi put prema novom Oscaru za Hrvatsku! Trinaestominutna priča o putnicima u putničkom vlaku na liniji Beograd - Bar, koju zaustavljaju paravojne snage u akciji etničkog čišćenja, osvaja svjetsku filmsku scenu. Film je moguće pogledati na ARTE-u, to jest europskom kanalu javnog servisa posvećen kulturi. 

Nakon što je Hrvatskoj donio prvu Zlatnu palmu u Cannesu i "Europskog Oscara", film je uvršten na takozvanu shortlistu od 15 kratkometražnih igranih naslova iz cijeloga svijeta koji su u utrci za nominaciju za nagradu "Oscar" Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti.

ČEKAJU KONAČNE NOMINACIJE Slijepčević i Bogdan za 24sata nakon ulaska u uži izbor za Oscara: 'Nismo pod šokom'

Članovi Akademije od 8. do 12. siječnja glasanjem donose odluke o nominacijama, a nominirani naslovi u svim kategorijama bit će objavljeni 17. siječnja 2025. godine. Svečanost dodjele nagrade Oscar održava se 2. ožujka u Los Angelesu.

Na filmu "Čovjek koji nije mogao šutjeti" radilo je šezdesetak ljudi, a film je stajao 150 tisuća eura, rekao je Slijepčević u emisiji "Nedjeljom u 2" u lipnju. Na scenariju i filmu radio je dvije godine.

- Riječ je možda o najskupljem kratkom filmu u zadnjih dvadesetak godina - pojasnio je Slijepčević, koji je tad upozorio i na to da Hrvatska ima dobre filmove, ali da teško dolaze do financiranja, zbog čega se okreću inozemnom tržištu.

NEBOJŠA SLIJEPČEVIĆ Redatelj filma 'Čovjek koji nije mogao šutjeti' dolazi idućeg lipnja na 2. 'Slano Film Days'

Zbog uspjeha u Cannesu, Vlada RH nagradila je redatelja s 50.000 eura, a redatelj je dodao kako je novac za cijelu ekipu koja je radila na filmu, a ne samo za njega. Pozvao je ljude da gledaju hrvatski film jer je to hrvatsko nacionalno blago.

Prošle godine na shortlisti za animirane filmove bio je hrvatski animirani film "Eeva", koji autorski potpisuju Lucija Mrzljak i Morten Tšinakov, a produkcijski Draško Ivezić iz studija Jadranska animacija i Kelav Tamm iz estonskog studija Eesti Joonisfilm.

Film "Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa" Dalibora Barića je 2021. godine bio uvršten među 27 naslova koji su bili razmatrani za nominaciju za nagradu Oscar u kategoriji dugometražnog animiranog filma.

Hrvatska ima tri zlatna kipića. Prvog je 1962. u Zagreb donio Dušan Vukotić za svoj kratki animirani film “Surogat”. Dvije godine kasnije Vukotićev film “Igra” bio je nominiran u istoj kategoriji.

PAMTIMO IH PO HORORCIMA FOTO Iako su bila djeca, njihove uloge plašile su i najhrabrije! Evo kako oni izgledaju danas...

Preostala dva Oscara donio je hrvatski producent Branko Lustig. Prvog je dobio 1994. za “Schindlerovu listu”, koju je producirao uz Stevena Spielberga. Sedam godina kasnije Lustig je svog drugog Oscara dobio kao producent “Gladijatora” Ridleyja Scotta.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • SUDAC UDBASIMA 18.12.2024.

    ni Ylenki nemoze sutjeti vec 8 god

Komentiraj...
Vidi sve komentare